Odkryto gatunek motyla, który może przebywać w powietrzu przez osiem dni bez odpoczynku i przemierzyć Ocean Atlantycki!

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Międzynarodowy zespół badaczy z Hiszpanii, Kanady i innych krajów dokonał niezwykłego odkrycia. Naukowcom udało się zidentyfikować gatunek motyla, który potrafi latać w powietrzu przez długi czas, rejestrować odległości i bez zatrzymywania się przemierzać Ocean Atlantycki. Wyniki ich badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Nature Communications".

 

Odkryty przez naukowców gatunek to motyle łopianowe (Vanessa cardui). Eksperci przeanalizowali łopiany znalezione w Gujanie Francuskiej, na północno-wschodnim krańcu Ameryki Południowej. Zsekwencjonowali genomy tych owadów i odkryli, że są one blisko spokrewnione z populacjami motyli łopianowych z Europy Zachodniej. To jednoznacznie wyklucza północnoamerykańskie pochodzenie tych owadów.

 

Naukowcy wiedzieli już wcześniej, że motyle łopianowe migrują na ogromne odległości, sięgające nawet 14,5 tysięcy kilometrów, między Europą a Afryką. Jednak podczas tych wędrówek owady lądują, by odpocząć. Teraz okazuje się, że potrafią one pokonać Ocean Atlantycki bez przerwy.

 

Badacze szacują, że motyle musiały lecieć bez zatrzymywania się przez około osiem dni, aby przelecieć Atlantyk i dotrzeć do wybrzeży Ameryki Południowej. Naukowcy uważają, że owady wykorzystują do tego prądy powietrzne, które niosą je we właściwym kierunku.

 

To niezwykłe odkrycie rzuca nowe światło na możliwości motyli łopianowych. Wcześniej sądzono, że owady te nie są w stanie pokonywać tak ogromnych odległości bez odpoczynku. Tymczasem okazuje się, że potrafią one latać w powietrzu przez wiele dni, rejestrując przy tym pokonywane odległości.

 

Badacze podkreślają, że to odkrycie ma istotne znaczenie dla zrozumienia mechanizmów migracji owadów. Pozwala ono lepiej poznać, w jaki sposób motyle radzą sobie z pokonywaniem ogromnych przestrzeni, a także jakie strategie wykorzystują, by dotrzeć do celu.

 

Naukowcy zwracają również uwagę na to, że motyle łopianowe odgrywają ważną rolę w ekosystemach. Są one zapylaczami wielu roślin, a ich migracje mają wpływ na rozmieszczenie i różnorodność gatunków na różnych kontynentach. Lepsze zrozumienie ich zdolności do długodystansowych lotów może pomóc w ochronie tych owadów i utrzymaniu równowagi w środowisku naturalnym.

 

Odkrycie zespołu badaczy to prawdziwa sensacja w świecie nauk przyrodniczych. Pokazuje ono, że nawet dobrze poznane gatunki owadów wciąż mogą nas zaskakiwać swoimi niezwykłymi możliwościami. Być może w przyszłości naukowcy odkryją jeszcze więcej podobnych przypadków, które rzucą nowe światło na fascynujący świat owadów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Nikt (tego motyla) - nie

Nikt (tego motyla) - nie nagrywał (podczas lotu). Takie kraby amerykańskie, na Bałtyk (o własnych siłach) - też nie przypłynęły.  Pewna znajoma opowiadała mi, o zarazeniu malarią - osiadłej mieszkanki Paryża, natomiast widliszek - przyleciał samolotem (z Afryki).

Skomentuj