Odkryto fizyczny dowód na radykalne zmiany biegu Nilu w starożytnym Egipcie

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Międzynarodowy zespół archeologów i gleboznawców odkrył w okolicach Luksoru pierwszy fizyczny dowód na to, że około 4 tysięcy lat temu bieg Nilu uległ radykalnej zmianie. Jak podaje serwis prasowy Uniwersytetu w Southampton, odkrycie to może rzucić nowe światło na rozwój starożytnej cywilizacji egipskiej.

 

 

Według badaczy, ekspansja stref zalewowych w Dolinie Nilu w okolicach starożytnych Teb znacznie rozszerzyła obszar terytorium dostępnego dla rolnictwa nawadnianego. Dodatkowo, regularne odkładanie się mułu jeszcze bardziej zwiększyło żyzność gleby na tych terenach. Eksperci twierdzą, że te zmiany wyglądu Nilu i jego równin zalewowych wywarły poważny wpływ na rozwój starożytnego Egiptu.

 

Odkrycie naukowców opiera się na analizie kilkudziesięciu próbek starożytnych gleb, pobranych przez archeologów i gleboznawców w różnych regionach Doliny Nilu, w pobliżu współczesnego Luksoru. Określenie wieku tych próbek oraz odtworzenie zmian przepływu głównej rzeki starożytnego Egiptu na przestrzeni ostatnich 11 tysięcy lat doprowadziło badaczy do zaskakujących wniosków.

 

Okazuje się, że w epoce poprzedzającej pojawienie się cywilizacji starożytnego Egiptu, Dolina Nilu w okolicach Luksoru, gdzie znajdowały się Teby, wyglądała zupełnie inaczej niż dziś. Wówczas Nil bardzo często zmieniał swój bieg, a jego koryto było głębsze i węższe niż obecnie. W efekcie, wylewy Nilu były znacznie silniejsze i trwalsze.

 

Sytuacja uległa dramatycznej zmianie około 4 tysięcy lat temu, kiedy charakter przepływu Nilu zmienił się radykalnie. Rzeka zaczęła transportować znacznie mniej wody niż wcześniej, co doprowadziło do powstania kilku oddzielnych odnóg i rozszerzenia jej równiny zalewowej. Jednocześnie przyspieszyło się osadzanie się mułu na okresowo zalewanych brzegach Nilu.

 

Jak sugerują naukowcy, te zmiany w wyglądzie i charakterze dopływu Nilu mogły być jedną z przyczyn rozkwitu starożytnego Egiptu pomiędzy epokami Starego i Nowego Państwa. Z kolei późniejszy zanik większości odnóg Nilu i stabilizacja koryta rzeki, które nastąpiły w ciągu kolejnych 2 tysięcy lat, również mogły mieć wpływ na rozwój tej starożytnej cywilizacji, a także innych kultur istniejących w Dolinie Nilu.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj