Odkryto dziwne wysokoenergetyczne promienie rentgenowskie pochodzące z Jowisza

Kategorie: 

Źródło: NASA

Zaobserwowano, że Jowisz emituje promieniowanie rentgenowskie w zakresie fal o wysokiej energii. Pochodzące z zorzy polarnych gigantycznej planety i wykryte przez Kosmiczny Teleskop Kosmiczny NuSTAR X-ray, emisje są najbardziej energetycznym światłem emitowanym z dowolnej planety w Układzie Słonecznym innej niż Ziemia.

Odkrycie może rzucić światło na najpotężniejsze zorze polarne w Układzie Słonecznym i rozwiązać odwieczną zagadkę: dlaczego wspólny statek kosmiczny ESA-NASA Ulysses nie wykrył promieni rentgenowskich Jowisza przez prawie trzy dekady swojej działalności od 1990 do 2009 roku.

 

Zorze Jowisza to absolutnie niesamowite zjawisko. Na obu biegunach planetę otacza permanentna zorza polarna - niewidoczna dla naszych oczu, ale jarząca się jasno w falach ultrafioletowych. Regiony te były również obserwowane przez obserwatoria rentgenowskie Chandra i XMM-Newton emitujące niskoenergetyczne lub „miękkie” promienie rentgenowskie.

 

Naukowcy sądzili, że muszą istnieć wysokoenergetyczne lub „twarde” promienie rentgenowskie, wykraczające poza to, co te instrumenty mogą wykryć. Więc użyli NuSTAR, aby je znaleźć.

Zorze Jowisza są jednocześnie podobne i niepodobne do tych obserwowanych na Ziemi, które są tworzone przez cząstki pochodzące ze Słońca, zderzające się z polem magnetycznym Ziemi. Naładowane cząstki, takie jak protony i elektrony, przemieszczają się wzdłuż linii pola magnetycznego do biegunów, gdzie uderzają w górną warstwę atmosfery Ziemi i zderzają się z cząsteczkami atmosferycznymi. W wyniku jonizacji tych cząsteczek powstają niesamowite tańczące światła.

 

Na Jowiszu podstawowy mechanizm jest podobny, ale jest kilka różnic. Dzieje się tak, ponieważ cząstki nie są słoneczne, ale pochodzą z księżyca Jowisza Io, najbardziej wulkanicznego świata w Układzie Słonecznym. Emituje on stale dwutlenek siarki, który w wyniku złożonego oddziaływania grawitacyjnego z planetą natychmiast odparowuje, jonizuje i tworzy wokół gazowego giganta torus plazmy. Cząstki z tego torusa są wysyłane wzdłuż linii pola magnetycznego do biegunów i tak dalej.

 

Proces ten generuje miękkie promienie rentgenowskie, jak wcześniej odkryto. Odkryto twarde promienie rentgenowskie. Nie było to łatwe do wykrycia, ponieważ wysokoenergetyczne promienie rentgenowskie są w rzeczywistości dość słabe, ale to, jak twierdzą naukowcy, nie wyjaśnia, dlaczego Ulisses nie mógł ich wykryć. Ich zdaniem odpowiedź tkwi w metodzie generowania twardych promieni rentgenowskich.

 

Gdy elektrony przyspieszają wzdłuż linii pola magnetycznego Jowisza, z dużą prędkością wchodzą w atmosferę planety. Kiedy te elektrony znajdują się w pobliżu jąder atomowych i ich pól elektrycznych, są gwałtownie odchylane i spowalniane. Jednak zgodnie z prawem zachowania energii ich energia kinetyczna musi gdzieś iść, więc jest zamieniana na promieniowanie rentgenowskie.

 

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature Astronomy.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Jadwiga Kalisz

"przeciez zyjesz w kosmosie"

"przeciez zyjesz w kosmosie" zapomniałeś dodać że teoretycznie, wszystkie nauki na których bazuje kosmologia to teorie ale wam wpojono to jako naukowy fakt. Łyknołeś kosmiczną ściemę jak indor ulęgałkę i masz czelność cytować psalmy, pajacu w kółko golony.

Portret użytkownika Q

Tak , "teoretycznie" widzisz

Tak , "teoretycznie" widzisz gwiazdy i planety , "teoretycznie" spadają meteoryty , "teoretycznie" przelatują obok ziemi komety .. Ludzie zajmują się oglądaniem "nieba" i przestrzeni kosmicznej od dziesiątek tysięcy lat ! Myślisz , że pobudowano megalityczne obserwatoria astronomiczne by sobie pooglądać "teoretyczne" światełka na "niebie" ? Z jakiej choinki spadłaś ?

Portret użytkownika Sznulasz Balewicz

Skoro nad głowami masz

Skoro nad głowami masz inzynierku bezkresny kosmos, to gdzie jest w takim razie Bóg, 10 poziomów nieba i jego mieszkańcy, raj jakiego ludzkie oko nie widziało , niebieskie przybytki, trony, wielkie niebo jako miejsce wraz z całym jego przepychem i wszystkimi niesamowitościami , bo opisy tego bogatego świata istnieją, a także wielu ludzi wie o tym że to istnieje ponad naszymi głowami, a świecące punkty to nie jakieś olbrzymie planety czy obiekty kosmiczne ale gwiazdy czyli ozdoba nieba w nocy które widzimy. Sklepienie nieba potem ocean większy jak ziemski.

Ateista zawsze powie że to legendy i halucynacje proroków, to normalne, ale nie każdego interesuje ateistyczna wizja świata. "Kosmos dziełem boga", sprytne, widać jak wy katolicy potraficie łączyć biblijne koncepcje z ateistyczną wersją świata, tworzycie syntezę która staje się kłamstwem i manipulacją. Ciekawe czy Chrystus będzie z tego zadowolony, na to pytanie sam sobie odpowiedz.

Portret użytkownika Że na D

Kiedyś ludzie Nie potrafili

Kiedyś ludzie Nie potrafili określić tego co widzą i tego co zostało źle przez nich zrozumiane nie było określenia.

Jedni potrafię czytać z wiersza przesłanie drodzy sztywno trzymają się przekazu.

Biblia to przenośnia tak jak każde z wierzeń,
Jest przenośną trzeba tylko dobrze "czytać."
"przenośnie".

Portret użytkownika Tomek Bajron

Jeśli myślisz że kiedyś

Jeśli myślisz że kiedyś ludzie byli głupi i prości jak cep, to się grubo mylisz, pooglądaj sobie albo poczytaj jak umiesz o zakazanej archeologii, a może otworzą ci się choć trochę ślepia. Przestań być umysłową ofiarą indoktrynacji.

Portret użytkownika Sznulasz Balewicz

Typowe ateistyczne zagrywki, 

Typowe ateistyczne zagrywki,  mało tego to jest gimbasiarskie wytłumaczenie. A tymczasem badacze starożytnych pism mają zupełnie odmienne zdanie od  twojego. Twój światopogląd odzwierciedla świadomość typowego oglądacza diskowery gdzie spłyca się i ośmiesza temat biblijny. Wy ateiści chcieli byście aby to były bajki pasterzy ale niestety tak nie jest.

"Kiedyś ludzie Nie potrafili określić tego co widzą i tego co zostało źle przez nich zrozumiane nie było określenia."  niestety to bzdura bo wiadomo już że świat starożytny o którym ty nic nie wiesz był bardzo zaawansowany i niesamowity, ludzie mieli o wiele większą świadomość. To co podają wam pelikanom to same bzdury. Zostaliście nakarmieni naukowym bełkotem.

 

Portret użytkownika QooT

To jest właśnie problem

To jest właśnie problem wszystkich religii, że trzeba wiedzieć jak je czytać żeby dojść do prawdy, a matematykę wystarczy czytać i już jest prawda.

Ps. Czym się różni wierzący od ateisty? Praktycznie niczym. Wierzący uważa że pozostałe 3999 religii jest fałszywa. Ateista że wszystkie 4000 to obłuda.

Strony

Skomentuj