Odkryto dowody, na starożytne masowe wymieranie, które zniszczyło niemal całe życie na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Z przeprowadzonych badań wynika, że 2 miliardy lat temu, na Ziemi miało miejsce katastrofalne masowe wymieranie, które znacząco przewyższa okres wyginięcia dinozaurów sprzed 65 milionów lat. Dowody wskazują na wyginięcie nawet 99,5% całego ziemskiego życia.

 

Międzynarodowy zespół naukowców zbadał skały z Zatoki Hudsona w Kanadzie, które prawdopodobnie powstały miliardy lat temu. Zawarty w nich baryt posiada informacje o ilości tlenu w atmosferze na danym etapie Ziemi. Zapis kopalny nie pomógłby zrozumieć odległej historii naszej planety, ponieważ tak złożone życie nie było wtedy obecne.

 

Z przeprowadzonych analiz wynika, że 2,05 miliarda lat temu nastąpił nagły spadek ilości żyjących organizmów na Ziemi. Masowe wymieranie zbiegło się w czasie z drastycznym wzrostem poziomu tlenu na naszej planecie, który miał miejsce około 2,4 miliarda lat temu, a pod koniec tego zdarzenia nastąpiło tzw. Wielkie Wydarzenie Oksydacyjne, w którym to poziom tlenu gwałtownie spadł.

 

Na Ziemi zapanował tzw. okres głodu tlenowego, który utrzymywał się przez około miliarda lat. Szacuje się, że podczas tamtego masowego wymierania wyginęło od 80% do 99,5% życia. Dla porównania, 65 milionów lat temu, podczas wymierania dinozaurów, zniknęło około 75% życia, natomiast wymieranie permskie (około 245-252 milionów lat temu) spowodowało utratę około 70% życia na Ziemi i 96% życia w oceanach.

 

Rezultat badań pomoże przewidzieć przyszłość naszej planety. Poziomy tlenu w ziemskiej atmosferze mogą w przyszłości ulec zmianie, lecz jest to bardzo odległa perspektywa. Jednak zbadanie masowego wymierania sprzed dwóch miliardów lat wyłącznie na podstawie skał nie daje nam pełnego wglądu, a zatem nie wiemy, jakie jeszcze czynniki przyczyniły się do katastrofalnej redukcji życia na Ziemi.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika AlfaOmega

Ludzie dalej wierzą w te

Ludzie dalej wierzą w te głupoty, że ziemia ma kilka miliardów lat...

Jakby tak było to byśmy mieli technologie nie z tej ziemi, a nie ostatnie kilka miliardów lat nic praktycznie się nie działo, a tu nagle ostatnie 100 lat to era super odkryć niewiadomo jakich technologii, ehh szkoda pisać o tych oszustwach.

Portret użytkownika minoduesp

A co ma jedno do drugiego ?

A co ma jedno do drugiego ? Planeta jest stara ale za to ludzkość jest bardzo młoda .. A żeby mógł nastąpić znaczący postęp to wpierw musi powstać stabilna cywilizacja, zapewniająca powszechną edukację i dostęp do wiedzy a to się stało dopiero całkiem niedawno . Najpierw trzeba napełnić brzuch , potem nauczyć się czytać a na koniec można sobie wynajdować wynalazki - oczywiście pod warunkiem ,że nie będzie wojen ,cenzury i innego "rzucania kłód pod nogi".

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

głupi człeku... Obecnie

głupi człeku... Obecnie genotyp ludzki zmutował tak, aby dostosować się zarówno do obecnego składu atmosfery, jak i pola magnetycznego planety. Przed kolizją kosmiczną, polegającej na przechwyceniu Księzyca przez nasze pole grwitacyjne ludzie mieli inny genotyp, który umożliwiał życie w atmosferze, gdzie tlenu było ok 36% a poler magnetyczne 20x większe... Dowodzą tego doświadczalne hodowle roślin, które osiągają gigantyczne rozmiary...

Portret użytkownika sceptyyk

 który umożliwiał życie w

 który umożliwiał życie w atmosferze, gdzie tlenu było ok 36%

36% tlenu w atmosferze... Andi, a jak od tamtego czasu mutowały pożary i ogniska?... Czy Ty zdajesz sobie sprawę z tego, że już od poziomu 24% tlenu w atmosferze, wiekszośc materiałów ulega samozapłonowi... Przy takim poziomie tlenuw atmosferze o jakim piszesz, jedno wyładowanie atmosferyczne i cała planeta poszła by w pizdu,  Nie rób ludziom wody z mózgu. 

Portret użytkownika minoduesp

Żyjemy tu i teraz i tylko na

Żyjemy tu i teraz i tylko na obecną teraźniejszość mamy wpływ i to bardziej niż się komu wydaje .. Wciąż mamy (jako ludzkość) wybór , możemy kontynuować stan obecny pozwalając na dalszą degradację cywilizacji i środowiska albo też wybrać przyszłość i przejść na "wyższy poziom" ale to droga wymagająca porzucenia starych przyzwyczajeń i szkodliwych skłonności na rzecz troski o wspólne dobro ludzi ,zwierząt i planety ziemi .. Wbrew pozorom i nieukom (!) to prawie nic nie kosztuje , jedyne czego trzeba to dobra wola i pokora . Wystarczy zapytać siebie czy to co robię jest słuszne ? I wciąż szukać nowych lepszych rozwiązań a przynajmniej być na nie otwartym.

Bo jak śpiewał Kazik Staszewski : "Wpierw trzeba być głupim by móc stać się mądrzejszym ! "

Strony

Skomentuj