Odkryto dowody na istnienie lodu na Merkurym

Image

Ciemniejsze obszary na Merkurym zawierają dużo wody w stanie stałym - Źródło: NASA

Ostatnie odkrycie dokonane przez sondę kosmiczna Messenger można bez cienia przesady nazwać sensacyjnym. Na najmniejszej planecie wewnętrznej Układu Słonecznego zlokalizowano lód. Jest to tym bardziej zaskakujące, że Merkury to planeta znajdująca się najbliżej Słońca, więc temperatura jej powierzchni sięga setek stopni Celsjusza.

 

Należąca do NASA sonda kosmiczna MESSENGER przesłała na Ziemię dane sugerujące, że na powierzchni Merkurego, w regionach polarnych znajduje się sporo lodu. Biorąc pod uwagę odległość od Słońca nikt nie oczekiwałby tam lodu, ale jeden ważny aspekt powoduje, że istnienie wody w postaci stałej jest na Merkurym możliwe. Dzieje się tak za sprawą niewielkiego kąta nachylenia osi, wokół której obraca się Merkury w stosunku do swojej orbity. Oznacza to, że na planecie są obszary, na które nigdy nie pada światło słoneczne. Histereza temperaturowa tej planety oscyluje od -163 stopni C do +400 stopni C.

 

Naukowcy od dawna podejrzewali, ze po tej ciemnej stronie Merkurego znajduje się lód. Teraz jednak nowych dowodów dostarczyła sonda MESSENGER (MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry, and Ranging). Jej urządzenia śledzą Merkurego od czasu jej przybycia w marcu 2011 roku. Celem badań tej misji jest poznanie większej ilości informacji na temat tego jak zbudowane są wewnętrzne planety naszego systemu planetarnego.

 

Dotychczas pozyskane dane wskazują na to, że w rejonach polarnych znajdują się spore obszary, na które nigdy nie pada światło słoneczne i właśnie tam znajdują się depozyty wody w stanie stałym. Co więcej woda jest jedną z kluczowych części składowych biegunów Merkurego i w niektórych miejscach znajduje się nawet nad powierzchnią planety a nie tylko w jej warstwach pod gruntem.

 

Prawdopodobnie woda trafiła na Merkurego za pomocą komet lub asteroidów, które kolidowały z planetą. Naukowcy poszukują też śladów organicznych i pomiary laserowe potwierdzają, że odkryto interesujące miejsca „ciemniejszej materii”. Za szybko jednak na formułowanie daleko idących wniosków. Jeśli jednak przyjmiemy, że woda na Merkurym jest pochodzenia kometarnego to nie można wykluczać, że wraz z H2O przywleczono na Merkurego również prymitywne życie.

 

 

0
Brak ocen

Ja troche z innej beczki. Może mi admin napisać jak działa system ocen komentarzy, bo za cholere nie ogarniam. Nigdzie nie ma możliwosci klikniecia. Sprawdzałem na Chrome, Opera i Explorer.

0
0

Po jakiejś aferze z ocenami, możliwość oceniania mają tylko zalogowani użytkownicy. Gdzieś spotkałem taką informację na forum.

0
0

Niech naukowcy opublikują nie retuszowane zdjęcia Księżyca w HD to dopiero będzie sensacja. 

0
0

no lód lodem woda wodą ale raczej tam sie nie przeniesiemy ...pozatym jak to w nauce bywa..".Należąca do NASA sonda kosmiczna MESSENGER przesłała na Ziemię dane sugerujące, że na powierzchni Merkurego, w regionach polarnych znajduje się sporo lodu"...sugerować nie znaczy potwierdzać...jak tak dalej pójdzie to może i zasugerują że na słońcu jest woda...

0
0

Ma ktoś ebooka po polsku :



Graham Hankock

"Ślady palców bogów"



Bardzo bedę wdzięczny.:)

Pozdrawiam

0
0

Wiem że może od dużej ilości środków psychotropych mi sie mózg zlansowal ale mam takie pytanie dotyczące zdjecia w temacie. Ciemniejsza miejsca mogą zawierać wodę tak?? Jak ciemniejsze to znaczy że te szare i ciemno szare?? Jak tak to ja tu jakiś burdel widzę ... I coś mi sie tutaj nie zgadza mowa była o biegunach a ja tam widzę lód na rowniku...

0
0

Może przechodząć przez owy środek galaktyki przechodzimy w inny wymiar/gęstość itp itd i zaczynamy widzieć to co nie widzieliśmy?:)

0
0

Naukowcy nie majo wytłumaczenia na zmiany na marsie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0
0