Odkryto dobrze zachowane skamieniałe szczątki mózgu dinozaura

Kategorie: 

Źródło: Jamie Hiscocks

Paleontolodzy po raz pierwszy zdobyli skamieniałości tkanki mózgu dinozaura, który żył na terenie tego kraju ponad 130 milionów lat temu, tj. na początku okresu kredy. Znalezisko jest w tak dobrym stanie, że udało się nawet dostrzec naczynia krwionośne a nawet niektóre części mózgu.

 

Skamieniałości zostały odnalezione niedaleko brytyjskiego miasta Bexhill na południu hrabstwa Sussex. Odkrycia dokonali paleontolodzy amatorzy w 2004 roku, którzy przekazali obiekt profesjonalistom. Badania potwierdziły, że znaleziony obiekt to w rzeczywistości szczątki skamieniałego mózgu dinozaura, który prawdopodobnie należał go iguanodonów. Jest rodzaj dinozaura z grupy ornitopodów.

"Szanse na zakonserwowanie się tkanki mózgowej są bardzo małe, dlatego odkrycie tego rodzaju jest zadziwiające" - powiedział współautor badania, dr. Alex Liu.

Badania mikroskopem elektronowym wykazały, że szczątki są w bardzo dobrym stanie. W jego wnętrzu zaobserwowano naczynia krwionośne. Udało się nawet dostrzec powłoki wewnętrzne i zewnętrze, rozróżnić warstwy kory mózgowej a także niektóre części mózgu. Jego tkanki są podobne do tych, które można zaobserwować u współczesnych krokodyli i ptaków.

 

Jak wyjaśnił paleontolog David Norman z Uniwersytetu w Cambridge, mózg prawdopodobnie należy do dinozaura, który zmarł tuż przy zbiorniku z wodą. Głowa zwierzęcia mogła zostać przykryta piaskiem i mułem, zaś woda, bardzo kwaśna i uboga w tlen spowodowała, że mózg "zakisił się" i dzięki temu zachował się w tak dobrym stanie.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika N1KT

a skąd ty to możesz wiedzieć

a skąd ty to możesz wiedzieć czy to jest prawda czy jakieś lewusów krew zalewała że jest bliski prawdy więc musieli go zgnoić wraz z teoriami... Według mnie jego teorie sa bliżej prawdy niż to wszystko co jest wpajane ludziom od urodzenia do pustych łbów...
Dlaczego teoria wielkiego wybuchu jest głupia ?
https://www.youtube.com/watch?v=EFp_-Im9a08
A ja dodam swoje 5 groszy...
Dlatego że głupki założyły że coś wybuchło zrobili se teoryjkę jak to wszystko powstało tyle że zapomnieli że przy tej bzdurnej teorii wymyślili sobie to coś co wybuchło kiedy nic jeszcze nie było ahahah absurdalne przy pytaniu skąd się to WSZYSTKO wzięło, wszystko znaczy się też i to co wybuchło - to obala wszystkie bzdurne teoryjki z wielkim wybuchem...

Skomentuj