Odkryto dlaczego dinozaury nie chciały żyć na równiku

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy od dawna zastanawiali się dlaczego podczas późnego triasu tj. 237-201 mln lat temu - na równiku zamieszkiwały tylko małe dinozaury mięsożerne, a i to w bardzo małych ilościach. Zaproponowano nową teorię wedle której obszary te nie nadawały się do zamieszkania.

 

Zanim wsparto ostatecznie zaproponowaną hipotezę dokonano pogłębionych badań naukowych. Przeanalizowano między innymi skład skał Płaskowyżu Kolorado. Powstały one właśnie w późnym triasie. Wtedy płaskowyż ten znajdował się w pobliżu równika, w tym samym miejscu gdzie teraz znajduje się południowa część Indii.

 

Dzięki analizom uzyskano informacje na temat składu atmosfery i warunków, w jakich zostały utworzone te skały. Wyniki wykazały, że klimat późnego triasu, który panował na równiku, nie był w ogóle podobny do nowoczesnego. Powietrze było bardzo suche, a temperatura zbyt wysoka.

To powodowało częste pożary, które niszczyły roślinność. Ponadto w powietrzu znajdowało się zwiększone stężenie dwutlenku węgla. Według naukowców, te czynniki nie pozwalały na stałą obecność dużych roślinożernych dinozaury w pobliżu tamtejszego równika.

 

Brak zwierząt roślinożernych nie zachęcała do obecności drapieżników których populacja też była tam znacznie ograniczona. Najnowsze ustalenia na ten temat opublikowano w naukowym czasopiśmie PNAS.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika cezary

Ponadto w powietrzu

Ponadto w powietrzu znajdowało się zwiększone stężenie dwutlenku węgla..... czy to też wina człowieka .. oj chyba nie tylko dinozaurów ... jedno dobrze podano ze rownik był w innym miejscu . prszechodził przez INDIE, EGIPT I MEKSYK  ( DZISIEJSZE. ) co za tym idzie prawie cała Ameryka była w stefie podbiegunowej to samo po drugiej stronie globu Dzisiejszy Ocean Indyjski był tez był w strefie podbiegunowej. Ale duża częś Anterktydy była poza strfą podbiegunową . Przy tak zróżnicowanej atmosferze nie można sie już opierać o datowanie z pomocą węgla ( c12 ) . Cały południowy Ocean Indyjski był skuty lodem i to na dobre kilkanaście kilometrów. Badania dna O. Indyjskiego stwierdzają że jest ono prawie płaskie z bardzo dużą ilością lawy .  Czy w okresie dinozaurów istniał Atlantyk w takiej postaci jaka jest dzisiaj lub zblizonej . Chyba nie . Amerykańskie badania wykonane przez ich zespoły z wojska wykazują że powstanie rowu Arlantyckiego miało charekter nagły i przebiegało z bardzo dużą prędkością. W czasie tego pękania podziemne wody wytrysneły razem z lawą na wysokość około 120 km poczym opadły jako zamrożone do -250 C z powrotem na Ziemię . Duże ilości kulek krzemionkowych znaduje się w futrze zamrożonych mamutów a ich kły posiadają malutkie dziurki właśnie od rozgżanych spadających kropelek krzemionek . Czy w tymczasie żyłe jeszcze dinozaury , Kanada od 25 lat posiada zamrożona nogę dinozaura ( z terenów północnych ) można z niej pobrać DNA ( i zrobiono to ) Cały północy teren Kanady jest przykryty 60 metrową warstą sprasowanej gliny i piasku , pod nią jest dopiero prastary ląd z zielonymi roślinami. Najwidocznej Ziemia miała inną orbitę była bliżej Słońca . Potem w wyniku katastrofy jej orbita została bardzo zmieniona , na początku musiała się bardzo zwiekszyć a po przyciągniecu Ksieżyca ruch obrotowy Ziemii uległ spowolnieniu. Lód na Grenladii nie ma wiecej jak 25 tyś lat ( wg naszego liczenia czasu )  Po okresie suchym nastąpiła drastyczna zmiana zawartości tlenu w atmosferze  max było nawe na poziomie 27 % z bardzo znikomą zawartością dwutlenku węgla . ciśnienie wynosiło około 2 at.  ( dane uzyskane z pomiaru pęcheżyków powietrz zastygłych w bursztynach )  ciekawostką jest to że można pobrać DNA z owadów zatopionych w bursztynach .Co przeczy że DNA jest nie trwałe albo że ten okres był bardzo nie dawno temu . lub że atmosfera była tak gęsta i tak nasycona że hamowało to wszelkie promieniowanie od strony Słońca i głębokiego kosmosu. bardzo dużo danych posiadaja kampanie naftowe z odwiertów . i tak wiadomo że na Srodkowym dzisiejszym Morzu Północnym istniały osady ludzkie i była bujna roślinnośc to samo było na terenie Morza Śródziemnego . drzewa z tamtego okresu nie posiadają słojów a to znaczy że klimat był stały bez pór roku jakie dzisiaj mamy w strefie umiarkowanej 

Portret użytkownika SAH

Tyle lat zastanawiają się

Tyle lat zastanawiają się naukowcy nad powodem wyginięcia dinozaurów . Straszą meteorem i że my też tak możemy wyginąć . Odkryli i twardo twierdzą że krokodyle są ich przodkami które żyły w wodzie i dlatego udało im się ten kataklizm przetrwać . Z dumą twierdzą że znają tajemnice taką że jaja złożone w gnieździe przez samice krokodyla na różnych poziomach mają różną temperaturę i wtedy od różnicy temperatur zależy płeć . U dinozaurów musiało być tak samo jeśli to potomkowie , więc jeśli na Ziemi klimat się zmieniał to zakłócało to temperaturę gniazd . I kilka takich Cykli klimatu wykończyło potomków obecnych krokodyli czyli dinozaury żyjących na lądzie zakładających gniazda dala od brzegu wody . Ziemia oddalona od zbiorników wodnych jest bardziej podatna na ocieplanie lub schładzanie . To taka moja teoria o zniknięciu dinozaurów Lol

Portret użytkownika Michał

Krokodyle pochodzą od

Krokodyle pochodzą od zupełnie innej grupy gadów niż dinozaury. Są zmiennocieplne a dinozaury były stałocieplne jak ptaki i ssaki. Więc proszę nie twórz herezji z niewiedzy swojej.

Portret użytkownika Zenek ;)

Zabawne jest iż współcześni

Zabawne jest iż współcześni ŻYWI "reptylianii" (plan energetyczny) wyglądają DOKŁADNIE jak ich "wymarłe" dinozaury. Zabawne iż tego wymarłego przed milionami "roślinożercę" z pierwszego obrazka uwieczniono na tablicy Namera około 3500 pne jak IM POMAGA W BOJU..... Czyżby te "nałukowe" miliony były w dniach a nie latach?

Portret użytkownika TobiaszV

Co za głupota!! dinozaury

Co za głupota!! dinozaury żyły razem z ludźmi!! przed potopem!! są przecież dowody np. kamienie z ica. Nawet w Biblii jest o dinozaurach. Ale ludzxie robią w bambuko aby tylko odciąćgnąć od Boga.... miliony lat temu hahaha dobre dobre ziemia ma maks 6 tyś lat. Zapytaj się naukowaca o dowody ewolucji....NIE MA!!!!

Portret użytkownika wsciekła

spytałam kolezanke która jest

spytałam kolezanke która jest nauczycielka biologi i chemi ,jak radzi sobie z pytaniami w kwesti róznic pomiedzy stworzeniem biblijnym a ewolucja....
szybko skwitowała problem.....
te durnie (mowa u uczniach ) takich pytań nie zadaja...
hmmmm..to tylko swiadczy o poziomie naszych młodych obywateli...
czy ktos wierzy jeszcze w darwinizm?
bo ja nie , głupota do entej pomnozona w nieskończonośc ...
jak mozna sie porównac do przodka szczura w stosunku do doskonałej budowy naszego orzeszka?
jak mozna porównac instynkt do rozumu ?
oczywiście w dzisiejszej dobie u wielu osobników brakuje tego ,ale to na szczęscie wyjatki.

Portret użytkownika Mateusz

Na pewno słyszeli ale to

Na pewno słyszeli ale to równało by się z tym że trzeba by było jednak uwierzyć w istnienie Boga. Człowiek tak ukochał grzech że chce wierzyć w ewolucję pomimo tego że wie iż naukowe dowody temu zaprzeczają.

Skomentuj