Odkryta niedawno reakcja łańcuchowa spowoduje, że pokrywa lodowa Grenlandii stopi się do połowy wieku

Kategorie: 

Źródło: Timo Lieber

To, że pokrywa lodowa Grenlandii topnieje, jest faktem od dawna znanym, ale teraz międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że może całkowicie zniknąć już w połowie XXI wieku. Wszystko z powodu powstawania połączonych jezior, które tworzą się na powierzchni lodowców.

 

Według naukowców, drugi największy lądolód na świecie może zniknąć już w połowie XXI wieku. Jeziora, które powstają na jego powierzchni pod wpływem ocieplenia zaczynają się łączyć w większe strumienie. Woda przedostaje się do podstawy pokrywy lodowej i przenosi ciepła wywołując destrukcję lodowców od wewnątrz.

 

To właśnie z tego powodu powstają pęknięcia, które przyspieszają odpływ wody z innych powierzchniowych jezior. Według badaczy to wywołuje reakcję łańcuchową, która wielokrotnie przyspiesza topnienie lodu.

 

Jak twierdzi dr Poul Christofferson z Scott Polar Research Institute na Uniwersytecie w Cambridge, powierzchnia grenlandzkiego lodu, która obejmuje 1,7 mln kilometrów kwadratowych, była stosunkowo stabilny przez ostatnie 25 lat temu, ale teraz traci ponad miliard ton lodu dziennie. Zwiększa to jego zdaniem poziom oceanów o milimetr rocznie, czyli znacznie szybciej niż w w prognozach wykonanych kilka lat temu.

Nature Communications/ Poul Christoffersen

Ekolodzy twierdzą, że rdzeń lodowy nigdy nie były bezpośrednio narażony na ciepło, zanim nie zaczęły się tworzyć jeziora. Kiedyś ich pojawienie się musiało potrwać kilka tygodni lub nawet miesięcy, ale teraz pojawiają się one w ciągu zaledwie kilku godzin.

Łączące się jeziora / Timo Lieber

W celu zapewnienia bardziej szczegółowych prognoz naukowcy stworzyli cyfrowy model 3D Grenlandii, który opiera się na danych pochodzących z obserwacji uzyskanych w ostatnich latach. Jeden z proponowanych scenariuszy wykazał, że zaledwie w pięć dni może tam się pojawić do 124 jezior, a ich długość jako połączonej sieci wyniesie do 135 km. Dane te wskazują, że cała pokrywa lodowa Grenlandii może się całkowicie stopić i to całkiem niedługo, bo już w połowie XXI wieku. 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika geohazards

Artykuł jest jakąś pomyłką -

Artykuł jest jakąś pomyłką - zapewne w tłumaczeniu. Zapewne odnosi się on do najnowszego artykułu zespołu wzmiankowanego dra Poula Christoffersona i współpracowników, który został opublikowany w Nature Communications, pod tytułem: "Cascading lake drainage on the Greenland Ice Sheet triggered by tensile shock and fracture" (https://www.nature.com/articles/s41467-018-03420-8 - artykuł jest jednak opublikowany w otwartym dostępie). Artykuł rzeczywiście odnosi się do powstawania jezior wód roztopowych na powierzchni lądolodu grenlandzkiego - nie ma tam jednak ani słowa o całkowitym stopieniu lądolodu! Jedyne zaś co może się wg autorów zmienić do 2050 roku to wysokość do jakiej mogą w okresie letnim pojawiać się jeziora na powierzchni lądolodu. Wysokość ta może być nawet powyżej 2000 m npm. Ma to oczywiście swoje skutki dla dynamiki lądolodu i jego bilansu masy ale naprawdę daleko do stopienia całego lądolodu!!! Apeluję o weryfikację tekstów przed publikacją w sieci. WS

Portret użytkownika arrr

O  czym ty gadasz? Sam się do

O  czym ty gadasz? Sam się do tego dokładasz. Nie wspominając o fabrykach które w d. mają normy bhp i inne. Prawdziwa przyczyna takiego stanu rzeczy tkwi w tym że naturalne nieszko dzące żródła p*aliw ist*nieją. Ale mafie jak ro  tch childo  wie i im podobnekreatury nie dopuszczają do ich upowszechnienia.  Dziekuje dobranoc.

 

Portret użytkownika alojzy

Oj, przyroda nie stosuje się

Oj, przyroda nie stosuje się do tego co mówią naukofcy? To niemożliwe! Przecież bez mrugnięcia okiem razem z politykami i milionerami stosują zabiegi mające wpływ na całą Ziemię, a w tv wypowiadają się z taką arogancją, że nie pozostaje cień wątpliwości, żeby czegoś nie wiedzieli...
Naprawdę - to nieładnie ze strony przyrody, że tak bez należnego szacunku robi wbrew tak wielkim osobistościom. Trzeba coś z nią zrobić.

Skomentuj