Odkryło problem z osłoną termiczną kapsuły Crew Dragon

Kategorie: 

Źródło: NASA

Podczas ostatniego lotu testowego, nazwanego Demo-2, astronauci z NASA Doug Hurley i Bob Behnken spędzili dwa miesiące mieszkając i pracując w laboratorium na ISS. SpaceX i NASA potwierdziły, że nowy pojazd działał bezpiecznie i zgodnie z oczekiwaniami. Okazało się jednak iż miał on jedną wadę techniczną, której inżynierowie nie wzięli wcześniej pod uwagę.

Korzystając z doświadczenia Hurleya i Behnkena, NASA i SpaceX dokonały kilku poprawek w sprzęcie i procedurach misji Crew-1. Zmiany te wpłyną zarówno na wylot, jak i powrót nowej misji. Być może najbardziej dramatyczną różnicą będzie to, że SpaceX dokonało zmian w osłonie termicznej Crew Dragon. Wszystko to w oparciu o badanie kapsuły z misji Demo-2.

 

Kiedy inżynierowie SpaceX zbadali kapsułę Demo-2, zauważyli większe zużycie w kilku obszarach osłony termicznej. Specjaliści nie zauważyli tego zjawiska, podczas bezzałogowej misji testowej Demo-1. Zapewniono jednak, że osłona termiczna Demo-2 mimo wad, nie zagrażała bezpieczeństwu astronautów podczas ich powrotu.

SpaceX przetestowało ulepszoną osłonę przeznaczoną dla ochrony najwrażliwszych obszarów kapsuły. Testy zostały przeprowadzone w tunelu aerodynamicznym w Ames Research Center w Kalifornii na początku tego miesiąca. Zarówno NASA, jak i SpaceX są zadowolone z ich wyników. Ponadto, zmiany w osłonie termicznej zostaną wprowadzone na statku kosmicznym Crew Dragon, który ma wystartować już w listopadzie.

 

Przy okazji, zajęto się również regulacją czujnika ciśnienia, który uruchamia spadochron hamujący. Najwyraźniej, podczas powrotu Demo-2, spadochrony rozpostarły się na nieco niższej wysokości, niż byłoby to idealne. Regulacja czujnika powinna naprawić ten problem. 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

myszy tym razem nie biegają

myszy tym razem nie biegają ale też żywego ducha tam w środku nie było, oglądałem całą akcję i nikt w żaden sposób nie próbował komunikować się z astrogłąbami czy u nich wszystko w porządku, gdyby to się działo naprawdę to był by pierwszy punkt procedury - sprawdzić stan załogi.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika emel

Szkarłatny Leon wrote: w

Szkarłatny Leon wrote:
w żaden sposób nie próbował komunikować się z astrogłąbami czy u nich wszystko w porządku,
Bardzo dziwne rzeczy oglądałeś,  albo jesteś głąbem, gdyż na nagraniu (dostępnym na kanale youtube SpaceX) przez cały czas po wodowaniu mają kontakt radiowy i rozmawiają.

Portret użytkownika euklides

Regulacja czujnika ciśnienia?

Regulacja czujnika ciśnienia? Tety osłony termicznej na żywca? Czy Musk zatrudnił studentów pierwszego roku? No tak, zapomniałem, na tym świecie koleś który nie ma pojęcia o inżynierii (Musk) dostaje nagle z dupy od NASA kilkaset baniek na zabawę w amatora podboju kosmosu. Resortowe rodzinki bawią się za kasę podatników.

Skomentuj