Odkrycie nowych księżyców Saturna zwiększa ich ilość aż do 90

Kategorie: 

Źródło: NASA

Astronomowie ogłosili odkrycie siedmiu nowych satelitów Saturna, co zwiększa całkowitą liczbę księżyców orbitujących wokół tej planety do dziewięćdziesięciu. Odkrycie to ma ogromne znaczenie dla badań nad układem Saturna oraz ewolucją gazowych gigantów.

Pierwszy księżyc Saturna, Tytan, został odkryty w 1655 roku przez holenderskiego astronoma Christiaana Huygensa. Od tego czasu badania planetarnych satelitów przyczyniły się do znaczącego rozwoju nauki.

Trzy największe księżyce Saturna to Tytan, Rea i Japet. Tytan, największy z nich, ma średnicę około 5 150 km i jest jedynym znanym księżycem z gęstą atmosferą. Rea, drugi co do wielkości, ma średnicę około 1 530 km, a jego powierzchnia jest pokryta lodem. Japet, trzeci największy, ma średnicę 1 470 km i jest znany ze swojej unikalnej dwukolorowej powierzchni.

 

Nowo odkryte księżyce mają znacznie mniejsze rozmiary, z promieniem nieprzekraczającym 5 km. Jeden z nich nie ma jeszcze przypisanej nazwy. Ostateczne numery i nazwy zostaną nadane tym obiektom po dopracowaniu ich orbit.

 

Misja Cassini, prowadzona przez NASA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i włoską ASI, odgrywała kluczową rolę w badaniu Saturna i jego księżyców. Misja ta trwała od 2004 do 2017 roku i dostarczyła ogromnej ilości informacji na temat gazowego giganta oraz jego satelitów.

Obecnie nie wiadomo, która z największych planet Układu Słonecznego ma największą liczbę księżyców. Saturn i Jowisz mają podobną ilość satelitów, a obie liczby mogą się zmieniać w miarę odkrywania nowych obiektów.

 

Odkrycie nowych satelitów Saturna świadczy o nieustannym rozwoju wiedzy na temat naszego kosmicznego sąsiedztwa. Pozwala również na lepsze zrozumienie dynamiki i historii planetarnych układów oraz procesów, które kształtowały nasz Układ Słoneczny.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj