Odkrycie nowej formy światła przyczyni się do stworzenia komputerów fotonicznych

Kategorie: 

Źródło: Vincenzo Giannini/Imperial College London
Nowe badania wskazują, że światło może istnieć w zupełnie nowej formie. Wystarczy połączyć światło z pojedynczym elektronem a powstały twór będzie posiadać właściwości ich obu. Takie połączenie umożliwi między innymi zbudowanie komputerów fotonicznych. Wyniki pracy zostały opisane na łamach czasopisma Nature Communications.

 

W przypadku zwykłego materiału, światło oddziałuje z całą masą elektronów znajdujących się na jego powierzchni oraz w jego wnętrzu. Jednak naukowcy z Imperial College London wykazali, że światło, w połączeniu z tzw. izolatorem topologicznym, może wejść w interakcję z tylko jednym elektronem, znajdującym się na jego powierzchni. Światło, zamiast poruszać się w linii prostej, mogłoby przemieszczać się tak jak elektron.

 

Dr Vincenzo Giannini i jego zespół modelował interakcję wokół nanocząstki, wykonanej z izolatora topologicznego. Badanie wykazało, że światło może przejąć niektóre właściwości elektronu i obiegać cząstkę, zaś elektron również mógłby zdobyć niektóre właściwości światła. Elektrony przemieszczające się wzdłuż jakiegoś materiału zatrzymują się, gdy natrafiają na defekt. Giannini odkrył, że elektron połączony ze światłem będzie poruszać się dalej, mimo fizycznych niedoskonałości materiału.

 

Jak wyjaśnił główny autor badania, odkrycie będzie mieć istotne znaczenie dla sposobu w jakim postrzegamy światło. Nowa forma światła może przyczynić się do powstania komputerów świetlnych, a proces prowadzący do jej utworzenia można skalować, tak aby łatwiej obserwowało się zjawiska kwantowe.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika zbanovany

" Dr Vincenzo Giannini i jego

" Dr Vincenzo Giannini i jego zespół modelował interakcję wokół nanocząstki, wykonanej z izolatora topologicznego. Badanie wykazało, że światło może przejąć niektóre właściwości elektronu i obiegać cząstkę, zaś elektron również mógłby zdobyć niektóre właściwości światła. "

Czyli komputerowa symulacja rzeczywistości wykazała, że coś tam jest możliwe.
I czym tu się podniecać???

Pozdrowienia dla Eva11

Portret użytkownika X

no i rypła sie sprawa

no i rypła sie sprawa maskowania 'ufonautów' - światło padające na nanocząsteczkę kombinezona nie odbija się lecz migruje po powierzchni i spływa z drugiej strony (efekt soczewkowania na nanocząsteczkach).

Zastosowanie nie w komputerach lecz w armi - maskowanie optyczne samolotów, czołgów, ludzi.

Jest to jakby nie patrzeć kontynuacja doświadczeń z materiałem doskonaleczarnym - ale 'od drugiej strony'.

Portret użytkownika janek

było już, denne używanie

było już, denne używanie zbieżności nazwisk. niby dziadek dudy który od 1947 roku przebywał na terenie niemiec zrobił ojca dudy korespondencyjnie. przestańcie palić zioła w kodzie bo nie wyjdziecie z matrixa

Skomentuj