Odkrycie komórek macierzystych w nerwie wzrokowym zrewolucjonizuje leczenie jaskry

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z University of Maryland w Baltimore po raz pierwszy zidentyfikowali obecność komórek macierzystych w obszarze nerwu wzrokowego odpowiedzialnego za przekazywanie sygnałów z oka do mózgu.

 

Ich odkrycie wskazuje na nową potencjalną przyczynę rozwoju jaskry i sposoby leczenia choroby, która prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku. Zdaniem naukowców odkrycie może być przełomowym momentem w leczeniu wielu chorób oczu.

„Uważamy, że te komórki progenitorowe są obecne w tkance nerwu wzrokowego od urodzenia i pozostają tam przez dziesięciolecia, pomagając odżywić włókna nerwowe tworzące nerw wzrokowy” - powiedział autor badania Steven Bernstein.

Bez tych komórek włókna mogą się stopniowo pogarszać, powodując uszkodzenie nerwu wzrokowego, co ostatecznie prowadzi do jaskry. Naukowcy odkryli, że komórki macierzyste nerwu wzrokowego mogą różnicować się w kilka różnych typów komórek nerwowych, w tym neurony i komórki glejowe.

„To odkrycie może być przełomowym momentem dla chorób oczu, które zakłócają funkcjonowanie nerwu wzrokowego” - powiedział Bernstein.

Jego zespół planuje wykorzystać modele mysie do zaobserwowania, w jaki sposób zubożenie komórek progenitorowych przyczynia się do rozwoju jaskry, która powoduje zanik nerwu wzrokowego.

 

Dalsze eksperymenty powinny określić mechanizmy naprawy komórek. Jeśli naukowcy potrafią zidentyfikować krytyczne czynniki wzrostu, które uwalniają te komórki, może to być potencjalna strategia leczenia jaskry i innych związanych z wiekiem zaburzeń widzenia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj