Kategorie:
Dzisiaj kraje wchodzące w skład Unii Europejskiej podejmowały decyzję w sprawie przedłużenia licencji na użytkowanie kontrowersyjnego herbicydu, glifosatu, wykorzystywanego w uprawach GMO. Ma być on stosowany bez ograniczeń jeszcze przez 10 lat. Nie ma jednak zgody między krajami i nie wiadomo czy nie skończy się to zakazem stosowania tego środka chemicznego.
Technologia wykorzystująca glifosat w uprawach to podstawa GMO. Produkt zwany Roundup i seria nasion Roundup Ready daje dobre rezultaty jeśli chodzi o plony oraz minimalizuje ilość pojawiających się chwastów. Rolnik najpierw opryskuje pole środkiem chemicznym zawierającym glifosat, a potem sadzi nasiona kupione od pośredników które doprowadzą do wyrośnięcia niereagujących na glifosat roślin.
Niestety już jakiś czas temu ustalono, że glifosat przedostaje się do ludzkiego krwiobiegu gdzie pozostaje przez bliżej niewiadomy czas. W Kanadzie przeprowadzono analizy, które wskazały na to, że środek ten odpowiada za liczne wady rozwojowe płodów. Podobne badania przeprowadzono również w Ameryce Południowej, gdzie do dzisiaj chętnie korzysta się z pomocy glifosatu. Tam także zwrócono uwagę na wady rozwojowe zwierząt, które zaczęły spożywać rośliny odporne na ten środek.
I w cieniu takich kontrowersji decydowano dzisiaj o przedłużeniu o 10 lat, licencji dla producenta glifosatu, czyli firmy Monsanto. Po rozmowach w ramach Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Paszy, okazało się, że 16 państw jest za odnowieniem (Bułgaria, Dania, Republika Czeska, Estonia, Irlandia, Hiszpania, Cypr, Łotwa, Litwa, Węgry, Niderlandy, Polska, Rumunia, Słowacja, Finlandia i Wielka Brytania). Niemcy i Portugalia wstrzymały się od głosu, podczas gdy Belgia, Grecja, Chorwacja, Francja, Włochy, Luksemburg, Malta, Austria, Słowenia i Szwecja głosowały przeciwko przedłużeniu.
Jeszcze bardziej radykalnie, w kwestii glifosatu wypowiedział się w Parlament Europejski, który w środę opowiedział się za tym, aby glifosat został kompletnie zakazany na terenie UE od 15 grudnia 2022 roku. Zakaz stosowania tej substancji w gospodarstwach domowych miałby zacząć obowiązywać natychmiastowo. To wyraźny sprzeciw wobec propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej odnowienia kontrowersyjnej licencji. Niewiążąca rezolucja na ten temat przyjęta została 355 głosami za, przy 204 głosach przeciw oraz 111 wstrzymujących się.
Firma Monsanto to wiodący koncern biotechnologiczny posiadający patenty na takie związki chemiczne jak Agent Orange stosowany w Wietnamie czy słynny pestycyd DDT, który został wycofany dlatego, że związek ten gromadził się w organizmach żywych. Podobny los może teraz spotkać glifosat i przyczyna zakazu stosowania tego środka chemicznego będzie dokładnie taka sama jak w przypadku DDT.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
ZNAJDZIE SIĘ KIJ NA BANDEROWSKI RYJ
„Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.
Nie jesteśmy na galopującej kulce. Gratis Pobierz książkę O obrotach sfer (ciał) niebieskich Mikołaj Kopernik (plik PDF 350 MB).
Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.
Skomentuj