Od ChatGPT do GPT-5 - ewolucja generatywnej sztucznej inteligencji eksplodowała

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Świat technologii nieustannie nas zaskakuje, a jednym z najbardziej fascynujących obszarów jest rozwój generatywnej sztucznej inteligencji. Firma OpenAI, będąca pionierem w tej dziedzinie, z każdym rokiem prezentuje coraz bardziej zaawansowane narzędzia, które zadziwiają swoimi możliwościami.

 

Przełomowym momentem był debiut modelu Chat GPT w listopadzie 2022 roku. Ten "Generative Pre-trained Transformer do rozmów" w wersji GPT-3 szybko zyskał popularność jako narzędzie do generowania tekstu na bazie sztucznej inteligencji. Od tamtej pory Chat GPT przeszedł wiele ulepszeń, stając się coraz bardziej zaawansowanym i wszechstronnym narzędziem, które zdobyło rzeszę wiernych użytkowników.

 

Możliwości tej technologii są już dziś imponujące - potrafi ona tworzyć teksty, odpowiadać na pytania, a nawet komponować poezję czy pisać kod programistyczny. W ostatnich latach usługa została rozbudowana o nowe funkcje, takie jak lepsze rozumienie języka naturalnego oraz zdolność do bardziej złożonej interakcji z użytkownikiem, dzięki wykorzystaniu modelu GPT-4.

 

Zmiany w Chat GPT były odpowiedzią na rosnące oczekiwania użytkowników i postęp w dziedzinie uczenia maszynowego. Obecnie stosowany model GPT-4 wykorzystuje głębokie uczenie się do generowania tekstów bliskich ludzkiemu pisaniu. Model ten został stworzony na bazie ogromnej ilości danych tekstowych pochodzących z różnych źródeł internetowych, w tym książek, artykułów i stron internetowych. Dzięki temu jest w stanie rozumieć i generować teksty w wielu językach oraz na różne tematy.

 

GPT-4 został wytrenowany przy użyciu techniki nazywanej uczeniem nadzorowanym oraz uczeniem wzmacniającym z ludzkim sprzężeniem zwrotnym. Oznacza to, że model był korygowany przez ludzkich trenerów, którzy oceniali jakość generowanych odpowiedzi i pomagali modelowi lepiej zrozumieć kontekst oraz intencje użytkowników.

 

Efektem tych prac jest narzędzie, które obecnie zasila szereg usług Microsoftu, udostępnianych użytkownikom pod nazwą Copilot. Jednak to nie koniec innowacji ze strony OpenAI. Firma rozwija wiele różnych modeli, począwszy od DALL-E do generowania realistycznej grafiki po najnowszy model Sora, który jest w stanie tworzyć całe sceny filmowe, wyglądające jak wyjęte z rzeczywistego filmu.

 

Według doniesień Business Insidera, w tym roku możemy spodziewać się także kolejnej aktualizacji modelu GPT-5, który ma być pod każdym względem lepszy niż obecnie dostępny GPT-4. OpenAI nie chce się jednak oficjalnie dzielić swoimi planami, ale firma podobno już teraz dzieli się nowym modelem z wybranymi firmami, które blisko z nią współpracują.

 

Trenowanie i tworzenie nowych modeli wiąże się z ogromnymi kosztami, głównie związanymi z potrzebną mocą obliczeniową, więc firma Sama Altmana bardzo chętnie sięga po pieniądze od swoich klientów, do których zalicza się między innymi Microsoft. GPT-5 może być jeszcze lepszy w wyciąganiu wniosków i tworzeniu tekstów, ale raczej nie będzie to jeszcze poziom autonomicznej sztucznej inteligencji.

 

Wygląda jednak na to, że z każdym dniem jesteśmy coraz bliżej świata z książek science-fiction. Rozwój narzędzi wykorzystujących generatywną sztuczną inteligencję, takich jak Chat GPT i nadchodzący GPT-5, to prawdziwa rewolucja w świecie technologii, której konsekwencje będziemy obserwować w nadchodzących latach.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj