Ocieplenie wód Pacyfiku zagraża populacji humbaków

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

Ilość narodzin młodych humbaków ciągle spada. Jest to szczególnie zauważalne w ciągu ostatniej dekady. Do takiego wniosku doszli amerykańscy naukowcy badający wieloryby u wybrzeży Hawajów. Ich zdaniem może to być skutek wzrostu temperatury wód powierzchniowych Oceanu Spokojnego. 

 

Temperatura wody oceanu w niektórych miejscach Pacyfiku wzrosła nawet o kilka stopni. Anomalia została po raz pierwszy zidentyfikowana w 2013 roku w Zatoce Alaskańskiej. Prawdopodobnie ma jakiś związek z występowaniem zjawiska znanego jako El Nino.

 

Specjaliści podejrzewają, że anomalia temperaturowa powierzchni Pacyfiku spowodowała zaburzenie w ilości dostępnego planktonu. Wpływa to na łańcuchy pokarmowe, bo zmniejszenie ilości dostępnego planktonu przekłada się na ilość ryb, a wieloryby odżywiają się właśnie nimi. 

Ponadto, naukowcy zauważają, że cieplejsza woda sprzyja rodzeniu się tylko samic wieloryba. Na dodatek przy małej ilości pokarmu samice są mniej tłuste, a to ogranicza ich owulację, co bezpośrednio prowadzi to do spadku ilości młodych zwierząt i ich zdolności do płodności. Konkluzja badaczy jest taka, że wzrost temperatury Oceanu Spokojnego bezpośrednio zagraża populacji humbaków. 

 

Ludzie nie mogą zbyt wiele zrobić, aby interweniować w celu ratowania liczebności tych wielorybów. Przyczyny występowania anomalii termicznych wód Pacyfiku nie są odpowiednio zbadane i właściwie nie wiadomo co je wywołuje. Jedyne co możemy robić to obserwować skutki tych naturalnych procesów, a one czasami są wyjątkowo ponure.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika mrkuba650

Jakoś nikt nie kojarzy takich

Jakoś nikt nie kojarzy takich zjawisk z gigantycznym wzrostem mocy i szerokości spektrum impulsów sonarowych  jednostek marynarek wojennych wszystkich państw. W głębinach jazgot nie do wytrzymania przy działalności sonarów mapujących dno na potrzeby kartografii i ciągłe wspózawodnictwo śledzenia podwodnego. Jak życ w takim jazgocie ? To tak jakby plodzić dzieci podczas ostrzału na froncie !

Jakoś nikt nie kojarzy zanieczyszczenia powietrza z wzrostem intensywości ruchu lotniczego ! Przecież taki silnik odrzutowy to gigantyczna kopcąca " farelka ". Popatrz na mapę internetową ruchu lotniczegi ile tego teraz leci w powietrzu !

Na mapie nie ma obiektów latających wojskowych. Nikt nie chce ograniczeń ruchu lotniczego ! A pieców kaflowych się czepiają ! Jaka gigantyczna smuga ciepła w wysokiej atmosferze zostawia taki silnik odrzutowy !

Portret użytkownika mateusz

Kto cały czas pisze o

Kto cały czas pisze o ocieplaniu klimatu przez ludzi, to jest ogłupianie i wprowadzanie dodatkowego płacenia podatku za CO2. To gaz potrzebny do rozwoju roślin, jest to bardzo ważny gaz na ziemi, czym więcej gazu tym więkrze plony na ziemi.

 

Skomentuj