Ocieplenie w Arktyce spowodowało, że niedźwiedzie polarne zaczęły polować na delfiny

Kategorie: 

Źródło: www.polarbearendangered.com

W najnowszym numerze czasopisma Polar Research opublikowano artykuł na temat zmiany zwyczajów żywieniowych niedźwiedzi polarnych. Okazuje się, że z powodu ocieplenia, drapieżniki te zaczynają polować na delfiny pływające z niewiadomych przyczyn znacznie dalej na północ niż zwykle.

 

Po raz pierwszy naukowcy norwescy stanęli w obliczu takich zachowań niedźwiedzi polarnych na wyspie Spitsbergen. Znaleziono tam szczątki ciał dwóch delfinów białonosych. Drapieżnik złapał delfiny w momencie gdy wypływają spod lodu odetchnąć powietrzem.

 

To zresztą ten sam sposób polowania jaki niedźwiedzie stosują względem fok. Niedźwiedź zjadł jednego delfina, a drugiego postanowił zakopać w śniegu, i przygotować w ten sposób zapasy na przyszłość. To też zwróciło uwagę biologów, bo zwykle te drapieżniki nie ukrywają resztek ofiar.

Powodem takiego zachowania jest prawdopodobnie niedobór pożywienia. Niedźwiedź, którego widziano na Spitsbergenie był bardzo chudy, z wystającymi żebrami. To brak żywności powoduje, że drapieżniki polarne zmieniają swoje przyzwyczajenia. W sumie odnotowano już sześć przypadków, gdy niedźwiedzie jadły mięso delfinów.

 

Swoją drogą w rejonie Spitsbergenu nigdy nie widywano delfinów co samo w sobie można już uznać za niezwykłe. Być może stado ssaków morskich zabłądziło tam przez silny północny wiatr, który zepchnął ich w lodową pułapkę . Zachowanie niedźwiedzi polarnych nie dziwi gdyż są drapieżnikami gotowymi do spożycia jakiejkolwiek zdobyczy, nawet delfinów.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika japycz

A ja z powodu ocieplenia

A ja z powodu ocieplenia klimatu jem wiecej warzyw.

Moja zona z powodu ocieplenia klimatu zaczela reguralnie sie wyprozniac.

A moj pies z powodu ocieplenia klimatu zaczal ganiac za sukami.

Ogolnie jesli dookola dzieje sie cos "dziwnego" to dzieki mediom juz wiem ze winne jest ocieplenie klimatu

Skomentuj