Ocieplenie w Arktyce może spowodować zmiany wszystkich wzorców pogodowych

Kategorie: 

sciencedaily.com

Niemieccy naukowcy twierdzą, że znaleźli więcej dowodów wskazujących na powiązanie między spadkiem pokrywy lodowej Morza Arktycznego i zmieniającą się gwałtownie pogodą z zimną i śnieżną zimą. Po lecie, w którym powierzchnia lodu arktycznego jest niska wystąpienie ekstremalnych zjawisk w Europie jest bardziej prawdopodobne.

 

Naukowcy z Instytutu Badań Polarnych i Morskich Alfreda Wegenera stwierdzili, że kurczenie się pokrywy lodowej zmienia strefy ciśnienia w atmosferze nad Arktyką. W rezultacie spowalnia to zachodnie wiatry, które zwykle przewożą stosunkowo ciepłe i wilgotne powietrze w kierunku Europy.

 

Jeśli topnienie lodu w Arktyce będzie się nasilać w lecie, jak obserwujemy to w ostatnich latach istotne skutki klimatyczne również będą bardziej nasilone. Po pierwsze, kolor gruntu robi się ciemniejszy i ocean rozgrzewa się bardziej w lecie z powodu promieniowania słonecznego.

Źródło: twojapogoda.pl , NOAA

Po drugie, zmniejszona pokrywa lodowa nie może już zapobiegać ciepłu znajdującemu się w oceanie, aby weszło do atmosfery. W wyniku zmniejszonej pokrywy lodowej powietrze ogrzewa się bardziej niż kiedyś, szczególnie jesienią i zimą, ponieważ w tym okresie ocean jest cieplejszy niż w atmosfera.

"Te wyższe temperatury mogą być udowodnione przez aktualne pomiary z regionów arktycznych," powiedział Ralf Jaiser, główny autor publikacji Instytutu Alfreda Wegenera.

Ocieplenie powietrza w pobliżu podłoża prowadzi do wzrostu jego ruchów i atmosfera staje się mniej stabilna.

"Zbadaliśmy złożonych nieliniowych procesy stojące za tą destabilizacją i pokazały, jak te anomalie w Arktyce wpływają na krążenie typowych wzorców ciśnienia powietrza," wyjaśnił Jaiser.

Jednym z takich wzorów jest różnica ciśnienia między Arktyką i średnimi szerokościami geograficznymi. To tak zwana oscylacja arktyczna rozciągająca się od Azorów do wysokości Islandii.

Jeśli różnica ciśnień jest wysoka, generuje to silny zachodni wiatr, niosący ciepłe i wilgotne masy powietrza z nad Atlantyku do Europy. Bez zachodniego wiatru, zimne powietrze z Arktyki może przeniknąć w dół do Europy, jak to miało miejsce w ciągu ostatnich dwóch zim.

 

Obliczenia modelowe pokazują, że różnica ciśnienia powietrza przy zmniejszonej pokrywy lodowej Arktyki w lecie jest osłabiona w kolejnym okresie zimowym, umożliwiając arktycznemu zimnu wciśnięcie się bardziej na południe. Początek tej zimy w Europie, zdominowały łagodne temperatury, ale od niedawna mamy stałą obecność temperatur polarnych nad kontynentem, co sygnalizuje powrót do tych warunków.

 

Komentarz ZnZ

Co ciekawe naukowcy nie piszą za wiele na temat tego, dlaczego topnieje pokrywa lodowa Arktyki. Zapewne tego nie wiedzą, więc to drobne pominięcie i wskazanie, że to przez „Globalne Ocieplenie” ma chyba spowodować wyuczone w mediach kojarzenie, że to przez mityczny dwutlenek węgla. Jednak uważni czytelnicy naszego portalu pamiętają zapewne, że w Arktyce miesza znacznie więcej czynników niż tylko CO2. Trudno się odnosić do rewelacji naukowców bez odniesienia się do wielkiego stężenia syberyjskiej słodkiej wody, która spłynęła do Arktyki czy też do odkrytych pól emitujących duże ilości metanu, gazu cieplarnianego, który może zmienić klimat w krótkim okresie czasu.

 

Warto przeczytać:

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/powierzchnia-lodow-w-arktyce-spadla-historycznego-minimum

http://zmianynaziemi.pl/wideo/ogromne-stezenie-slodkiej-wody-w-oceanie-arktycznym

http://zmianynaziemi.pl/wideo/wielka-emisja-metanu-w-arktyce-moze-szybko-zmienic-klimat

 

Źródła:

http://wiadomosci.onet.pl/nauka/wyjasniono-przyczyne-przenikliwego-mrozu-w-europie,1,5017850,wiadomosc.html

http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/110318,takie-mrozy-beda-coraz-to-czestsze

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika edmund

@Roni  - dziękuję.  Przejrzę

@Roni  - dziękuję. 
Przejrzę niebawem.
Wiele ludów ziemi twierdzi, ze pochodzi z głebin ziemi. Nawet pierwotni mieszkańcy Irlandii.
W wielu miejscach w żelaznych trumnach-kopułach spoczywają jednoocy; zwani u nas Dudkami (od hełmów z grzebieniem).
 
Zastanawia tez historia ludzi kopytnych, jak choćby LuluAmelu, czy afrykańskich "Krabonogich", albo tych rogatych Chińczykow.
 
Pozdro.

Portret użytkownika edmund

A pomyślcie tak:  temperatura

A pomyślcie tak:  temperatura się podnosi --> lodowce topnieją --> bieguny odsłaniają --> pokazują sie obydwa wloty do "wnętrza" --> jest cieplej więc nie da sie ich ukryć.
 
No i teraz -- co zrobić, aby jednak ukryć?
 
...bo inaczej oj będzie zamieszanie wśród luda.

Portret użytkownika KońRad

Widzę poważny postęp.Nie

Widzę poważny postęp.Nie piszą już o podniesieniu się poziomu oceanów z powodu topnienia lodowców.Przypomnę dla dociekliwych, że słone wody stanowią 97% wszystkich zasobów wody na Ziemi, a lodowce tylko 2%.

Portret użytkownika Anuradha

Wyjasnienia "naukowców" są

Wyjasnienia "naukowców" są wprost żenujące. Zastanawiałam się dlaczego wszyscy nagle tak prą na wydobywanie tego gazu łupkowego i doszłam do wniosku, ze metan ulatniający sie przy wydobyciu będzie pięknie opodnosił temperaturę, a rząd nałoży nam podatek od wydychanego dwutlenku węgla, który ponoć ma być przyczyną globalnego ocieploenia. Tak mi jakoś się poukładało. Może się mylę, ale pomyślcie, przy tych wszystkich nonsensach, w które każą nam wierzyć, to chyba nie jest bardzo chybiona teoria.Pozdrawiam!:)

Portret użytkownika kamujac

Czasem mam wrażenie, że te

Czasem mam wrażenie, że te artykuły piszą jakieś dzieci :((Błąd na błędzie, nieskładne zdania czasem nie mające żadnego sensu. Trudno się połapać o co naprawdę chodzi.W związku z tym mam pytanie:Czy ktokolwiek po napisaniu tekstu robi jaką kolwiek korektę?Czy w ogóle autor czyta to co napisał???Cyt.: "Jednak uważni czytelnicy naszego portalu pamiętają zapewne, że w Arktyce miesza znacznie więcej czynników niż tylko CO2"O co chodzi? Brakuję "się" ? A może zupełnie inaczej?To tylko jedno zdanie z błędem. Takich jest o wiele więcej czytając ten artykuł jak i ogólnie ten potral.Polecam o wiele więcej uwagi poświęcać pisaniu i przynajmniej raz dokładnie przeczytać co się napisało. Będzie wyraziściej ;)))

Portret użytkownika cyckujący

Oj ale jestes "cycek"

Oj ale jestes "cycek" przeciez spora czesc materialu jest ze stron anglojezycznych przepuszczona przez translator i pewnie na kolanie poprawiana zeby cycki nie kumajace  (bez obrazy taki zarcik Język ) mogly skumac o o co c'mon.wiec nie  complein'uj .  zawsze sie mozesz zglosic do pomocy przy redagowaniu . tak pomozesz a nie odrazu piachem w oczy

Portret użytkownika Max66

Spokojnie nie ma sie co

Spokojnie nie ma sie co czepiać. Admin robi niezłą robotę byśmy mogli być na bierząco informowani i to że czasem zrobi błędy to przecież nie tragedia tutaj ważne jest przesłanie a nie wytykanie błędów, jak byśmy mieli tak patrzeć jak ty na błędy to tutaj komentarze były non stop typu dlaczego zrobiłeś błąd i czepianie sie byle jakiego słowa, że źle napisane, albo nie mapisałeś "Ę" tylko "E" bądź zgubione słowa.Admin dobra robota za wszystkie ważne dla nas informacje ze świata :)Pozdro 

Skomentuj