Ocieplenie oceanów zmienia populacje australijskich ryb rafowych

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Zespół naukowców od ponad dekady śledzi zmiany w rafach u wybrzeży Australii. Naukowcy wykorzystali uzyskane dane do zrozumienia reakcji ryb rafowych na zmieniające się siedliska i temperatury oceanów. Naukowcy odkryli, że populacje ryb zwykle zmieniają się w ciągu dwóch lat od drastycznej zmiany środowiskowej, ale dane różnią się w zależności od regionu. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Current Biology.

 

Ocieplenie mórz i degradacja siedlisk stają się coraz częstszymi zjawiskami wpływającymi na bioróżnorodność morską. Australijscy naukowcy od 12 lat monitorują populacje ryb rafowych u wybrzeży swojego kontynentu. Porównali uzyskane dane z dwoma innymi ważnymi monitoringami flory i fauny oceanów Australii i wysnuli szereg wniosków, które pomagają zrozumieć cechy ekosystemu rafy.

 

Zespół badawczy badał zmiany siedlisk, takie jak blaknięcie koralowców i zmiany temperatury. Naukowcy odkryli, że efekty różnią się w zależności od lokalizacji rafy, ale zwykle pojawiają się w ciągu dwóch lat. Ryby na rafach umiarkowanych i subtropikalnych są silnie uzależnione od zmian temperatury, podczas gdy tropikalne ryby rafowe są bardziej podatne na zmiany siedlisk. Na przykład po tym, jak morska fala upałów ogrzała wody południowo-zachodniej Australii w 2011 roku, tropikalne ryby dopłynęły do ​​raf strefy umiarkowanej, które pozostają tam od wielu lat.

 

Naukowcy przyjrzeli się również wpływowi śmierci koralowców i glonów na ryby. Odkryli, że zmniejsza to liczbę unikalnych populacji. Na przykład regiony w północno-wschodniej Australii wykazały oznaki degradacji siedlisk. Doprowadziło to do tego, że wśród ryb dominują gatunki uniwersalne, które łatwo przystosowują się do określonych warunków, a gatunki wyspecjalizowane znikają.

 

Eksperci mają nadzieję, że badanie to przyczyni się do szerszego rozpowszechniania, standaryzacji i koordynacji badań lokalnych, które można następnie wykorzystać do oceny globalnych trendów. Zespół wzywa również do dalszych badań nad rafami klimatycznymi. „Zmiany klimatyczne mają ogromny wpływ na bioróżnorodność morską, a zmiany, które zaobserwowaliśmy na kontynencie australijskim w krótkim czasie, wskazują, że ocieplenie oceanów będzie postępowało w ciągu najbliższego półwiecza, powodując jeszcze większe zmiany w życiu morskim” — piszą autorzy.

Ocena: 

Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q.

To samo dzieje się na lądzie

To samo dzieje się na lądzie bo gdy się klimat ociepla pojawiają się gatunki ciepłolubnych zwierząt. A z drugiej strony te w gorącym klimacie zaczynają zanikać, czego przykładem są afrykańskie żyrafy które dziś występują zaledwie już tylko na 10% dawniej zajmowanego przez nie terytorium.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj