Ocieplenie klimatu może zniszczyć większość upraw kawy na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Państwa Ameryki Łacińskiej wiodą prym na rynku producentów kawy, z Brazylią na pierwszym miejscu niezmiennie od lat. Niestety naukowcy biją na alarm, że do końca tego stulecia ponad 80% tamtejszych upraw kawy może zniknąć z powierzchni ziemi.

Międzynarodowa grupa naukowców zbadała wpływ globalnego ocieplenia na tereny Ameryki Łacińskiej, na których występują uprawy kawy. W tym celu przeanalizowano dane na temat 39 gatunków pszczół odpowiedzialnych za zapylanie.

 

Nowe prognozy okazały się bardziej ponure niż wcześniejsze przewidywania. Zmiany klimatu modelowano zakładając średnie oraz wysokie tempo wzrostu temperatury Ziemi. Zgodnie z wynikami od 73 do 88 procent terytoriów nadających się do uprawy nieodwracalnie zmieni się w środowisko nieprzyjazne dla wzrostu kawy.

Największe szkody mają dotknąć Nikaraguę, Honduras oraz Wenezuelę. Eksport kawy jest najważniejszym źródłem dochodów tych państwa – w Hondurasie stanowi on aż 22% zarobków państwa. Poważną konsekwencją ograniczenia upraw kawy będzie też strata pracy przez miliony ludzi. Drobnym pocieszenie może być fakt, że w pewnych rejonach Ameryki Środkowej i Południowej teren odpowiedni dla rozwoju kawy nieco się powiększy. Nowe plantacje mogą pojawić się w górzystych regionach Meksyku, Gwatemali, Kolumbii i Kostaryki.

Wszystkiemu winny ma być wpływ nie tyle samej temperatury, co malejącemu zróżnicowaniu wśród pszczół – wymrzeć ma 65% gatunków żyjących w Ameryce Łacińskiej. Tylko 4-5% terytoriów ma wzbogacić się o nowe gatunki tych owadów. Tak duża zmiana w produkcji kawy może mieć ogromny wpływ na cały świat. Zobaczymy wtedy jak bardzo uzależnienie od łatwo dostępnej kofeiny może nam wszystkim zaszkodzić.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Bant
Portret użytkownika Bant

Komentarze

Portret użytkownika Zenek ;)

Nie ZNISZCZY a PRZENIESIE w

Nie ZNISZCZY a PRZENIESIE w inne miejsca w dogodniejszy dla ich uprawy klimat... Inna sprawa iż to może być ziemia już NIE W REKACH NAZISTOWSKICH KONCERNÓW z tzw demokracji.... I wtedy ZYSK Z JEJ UPRAWY będzie niepoprawny politycznie bo niekoszerny.... a o to idzie wycie w newsie.

Skomentuj