Ocieplenie klimatu może przywrócić na Ziemi dinozaury

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wszyscy chyba słyszeli o wielkich gadach, które zamieszkiwały na naszej planecie przed milionami lat. Zagadką jest nie tylko to, dlaczego wyginęły, ale też to, jak to możliwe, że były tak ogromne. Naukowcy zaproponowali właśnie teorię wedle, której to globalne ocieplenie jest czynnikiem indukującym tak zwaną skłonność organizmów do gigantyzmu.

 

Według uczonych, globalne ocieplenie doprowadzi do powstania nowych gatunków i wieloaspektowego wzrostu wielkości ciała współczesnych krokodyli, jaszczurek i żółwi. W cieple ich wielkość stale rośnie, twierdzi Patricia Hillars z University of California, którą cytuje brytyjski Daily Mail.

 

Ekspertka zwraca uwagę, że gigantyzm jest obserwowany nawet obecnie w kontekście roślinożernych jaszczurek. Według niej nawet w obrębie kilku pokoleń gadów można zaobserwować zmiany wielkości ich organizmów a co dopiero, gdy mówimy o dziesiątkach czy setkach pokoleń. W tak długim okresie czasu rozmiar ciał zwierząt może się zwiększyć nawet sześciokrotnie.

 

Tego typu stwierdzenia naukowców sugerują, że w pewnym horyzoncie czasowym ocieplenie klimatu będzie równoznaczne z powrotem wielkich gadów. Opinię uczonych z University of California wspierają również specjaliści z Nebraski. Sformułowano teorię, wedle której wielkość ciała gadów jest bezpośrednio związana z charakterystyką zmian klimatycznych, a nie obecnością lub nieobecnością drapieżników, jak dotychczas uważano.

 

Badanie zostało oparte na studiach jaszczurki Barbaturex morrisoni "brodaty Morrison", która została tak nazwana na cześć lidera zespołu The Doors, Jima Morrisona. Według naukowców prehistoryczne jaszczurki tego gatunku praktycznie nie różnią się od nowożytnych gatunków roślinożernych gadów z rodzaju iguan, z wyjątkiem dużych rozmiarów ciała.  Jaszczurki, które żyły 40 milionów lat temu, w okresie paleogeńskim miały ponad 2 metry długości.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Nebraska stwierdzili, że w ciepłym klimacie ssaki tracą przewagę nad gadami, którą jest ich zdolność do regulowania temperatury ciała.  Ponadto zwierzęta zmiennocieplne potrzebują znacznie mniej żywności, co zwiększa ich szanse na przetrwanie w trudnych warunkach panującego gorąca.

 

Mimo, że przed milionami lat nie było na Ziemi przemysłu emitującego CO2 doszło do znaczącego globalnego ocieplenia, które skutkowało wzrostem wielkości żyjących wtedy gadów. W konsekwencji kilkudziesięciocentymetrowa iguana z prehistorii urosła do wielkości warana z Komodo. Przyczyny tego ocieplenia nie są znane, ale mogło ono wpłynąć na wielkość żyjących wtedy gadów. Czy oznacza to, że po erze panowania człowieka może dojść ponownie do kolejnej epoki gadów? Powrót dinozaurów może być psikusem, jaki Ziemia szykuje dla przekonanego o dominacji na planecie gatunku Homo sapiens.

 

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Komentarze

Portret użytkownika ekscelencja

Natura sama w najdoskonalszy

Natura sama w najdoskonalszy sposób reguluje życie na Ziemi. Przede wszystkim gigantyzm wszystkich istot w prehistorii, również roślin był spowodowany mniejszą grawitacją, kiedy grawitacja się zwiększała trudniej było się piąć organizmom w górę. Z czasem po kosmicznych i globalnych katastrofach grawitacja się zwiększyła. Myślę że jest to główną przyczyną zmian wzrostu. Pozdrawiam.

Portret użytkownika Klops

Istotnym czynnikiem

Istotnym czynnikiem wpływającym na wzrost gatunków zwierząt jest też rozmiar obszaru jaki dany gatunek zamieszkuje. Weźmy takie żółwie (i nie tylko) z Galapagos. Grawitacja jest jaka jest, a żółwie strasznie duże są. Warany - to samo. Wychodzi więc na to, że grawitacja nie jest kluczowym czynnikiem wpływającym na wzrost zwierząt, aczkolwiek w przypadku dinozaurów bardzo trudno jest wyobrazić sobie wielkiego diplodoka paradującego beztrosko po polanach przy obecnej grawitacji. Gigantyczne stawonogi też nie miałyby kolorowo.

Portret użytkownika Marv

Może o to właśnie chodzi w

Może o to właśnie chodzi w projekcie geoinżynierii by gadom lepiej się żyło na Ziemi... także tym gadom na wysokim poziomie w rozwoju technicznym...
Dlatego tak pryskają na Ziemię z samolotów to jest terraforming...

Portret użytkownika Coloman

Też mi wielkie odkrycie,

Też mi wielkie odkrycie, wzrost temperatury i ciśnienia atmosferycznego sprawia, że organizmy są lepiej dotlenione, rosną większe i żyją dłużej. Tyle, że odpowiednie warunki zapanują najwcześniej za milion lat, obecnie jesteśmy dosłownie chwilę po wielkiej epoce lodowcowej i dopiero wkraczamy w epokę wielkiego optimum klimatycznego. Jednak odpowiednie warunki można dzisiaj zasymulować - polecam poczytać każdemu o komorach hiperbarycznych i ich wpływie na zdrowie człowieka (zwłaszcza układu oddechowo-krwionośnego, a także mózgu), oraz błyskawicznego gojenia ran. Gdyby człowiek przebywał od dziecka w takiej komorze, to także by bardziej urósł, że o zdrowiu i długowieczności już nawet nie wspomnę - wiedza ta przyda się przy kolonizacji obcych planet, zbudowanie dla kolonistów takich gigantycznych kopuł hiperbarycznych dałoby im zdrowsze warunki bytowe, niż mamy teraz na Ziemi.:P
 

Portret użytkownika AMRŚP

  Ależ dinozaury żyją

 
Ależ dinozaury żyją obecnie.. Troszkę skarłowaciały i mutowały do obecnych warunków Ziemi jakie powstały po Potopie...Nie ocieplenie jest tu kryterium wzrostu, lecz zawartość tlenu w atmosferze i wzrost magnetyzmu ziemskiego ok 20x... Trzeba być imbecylem ortodoksyjego ewolucjonizmu by głosić takie tezy...

Portret użytkownika Cosiek

A tak czy inaczej, jeśli

A tak czy inaczej, jeśli wogóle uznać tą teorię - naszego pokolenia to nie dotyczy i conajmniej kilkuastu, jak nie kilkustet następnych, a może i więcej. 
I by the way, niby temperatury rosną, ale w PL tego nie widzę, wręcz przeciwnie, 'piękne' lato.

Portret użytkownika Cthulhu

Nie ma takiej możliwości aby

Nie ma takiej możliwości aby dinusie żyły ileś tam milionów lat bo metoda datowania skamielin jest bez sensu iż próbki pobierają z gleby w której ją znaleźli a gdy spytamy ile lat ma ta próbka to powiedzą że zrobili próbkę skamieliny i ta gleba ma tyle milionów lat że ho ho. Koło się zamyka a my wiemy, że nic nie wiemy...

Portret użytkownika Juszka1980OGL

co za bzdura, podaj

co za bzdura, podaj źródło. 
wybierz sie do krasiejowa na opolszczyźnie to przekonasz się kiedy żyły dinozaury i zobaczysz na własne oczy skamieliny.
Ludzie czy wy coś bez przerwy palicie? na jakiej podstawie twierdzisz że żyły 60 tyślat temu bo co jakiś nawiedzeniec ci tak powiedział, co jest złego w tym że było to 60 mln lat temu, a co do datowania hmmm może ktoś podać przykłady omylnego datowania i sposoby badań. 

Portret użytkownika b@ron

bo widzisz juszka o otwarciu

bo widzisz juszka o otwarciu umysłu bez pomocy skalpela pisałem ci już kilkakrotnie...i to bardzo dobrze że masz wiedzę...ale dlaczego tylko tą książkowa ...sam myśleć nie potrafisz?...nauka jest zajebista ale ma tą jedną wadę ,że trzeba ją uzupełniać ...a ty klepiesz regułki z tych książek które kiedyś ktoś napisał...jakby naukowcy byli wszyscy twojego pokroju to dziś dalej ziemia byłaby płaska...nie uważasz?

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika AMRŚP

Juszka1980OGL napisał: co za

Juszka1980OGL wrote:

co za bzdura, podaj źródło. 
wybierz sie do krasiejowa na opolszczyźnie to przekonasz się kiedy żyły dinozaury i zobaczysz na własne oczy skamieliny.
Ludzie czy wy coś bez przerwy palicie? na jakiej podstawie twierdzisz że żyły 60 tyślat temu bo co jakiś nawiedzeniec ci tak powiedział, co jest złego w tym że było to 60 mln lat temu, a co do datowania hmmm może ktoś podać przykłady omylnego datowania i sposoby badań. 

Ty juszka jesteś bzdurą.. Bzdurnym dowcipem swoich rodziców. Dinozaury osiołku żyły razem z przedpotopowymi ludźmi a więc ok 5000 lat temu. Jak sobie osiołku wyobrażasz, że po "milionach" lat możnaby znaleźć taki okaz, z którego mozna pobrac tkanke DNA?
Skąd bowiem w skamieniałych pokładach popotopowego błota odkrywa się w tej samej warstwie ślady ludzkie obok śladów sinozaurów?
Acha... to fałszywka zapewne.. gniotku...

Strony

Skomentuj