Kategorie:
Naukowcy z Princeton University odkryli, że oceany nagrzewają się szybciej niż wcześniej przypuszczano. Zmienia to podejście do kształtowania długoterminowych modeli matematycznych, które używane są do przewidywania zmian globalnego klimatu. Stanowi to również zapowiedź ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Według wcześniejszych szacunków, oceany absorbują 90 procent nadmiaru ciepła, który jest uwięziony rzekomo z powodu gazów cieplarnianych, emitowanych w wyniku działalności człowieka. Okazało się jednak, że liczba ta jest niedoszacowana, a woda morska zawiera znacznie więcej ciepła.
Eksperci uważają, że powstrzymywanie wzrostu średniej temperatury atmosfery ziemskiej o 1,5-2 stopni Celsjusza będzie bardzo trudne do osiągnięcia. Przypomnijmy, że takie właśnie są długoterminowe cele tych, którzy postanowili decydować, jaka ma być średnia temperatura na Ziemi i proponują dochodzić do niej opodatkowując ludzkość.
Odkrycie znacznie większej absorpcji ciepła przez oceany będzie miało znaczące konsekwencje. Zdaniem specjalistów, będzie to prowadzić do znacznego wzrostu ryzyka powodzi z powodu wzrostu poziomu morza. Spodziewane są gwałtowne burze na skutek konwekcji. Oprócz tego, cieplejsze oceany spowodują zanikanie raf koralowych, co w tej chwili wydaje się niemal nieuniknione.
Informacje na temat temperatury i zasolenia oceanów pochodzą z zainstalowanych na całym świecie boi sygnałowych, których jest ponad trzy tysiące. Według naukowców, dane te nie pozwalają jednak ocenić, ile tlenu zostało przyswojone w oceanach w okresie 1991-2016 lat. Dopiero po ustaleniu tego wskaźnika można oceniać rzeczywistą absorpcję ciepła przez oceany, a ogrzewanie wody zmniejsza rozpuszczalność tlenu.
Nadmierne ogrzewanie się oceanów może wyjaśniać, dlaczego jesteśmy obecnie świadkami licznych migracji niektórych gatunków zwierząt morskich zazwyczaj żyjących w regionach polarnych, gdzie woda jest zimniejsza. Eksperci sugerują, że te tendencje potwierdzają ich teorię.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
nn
Skomentuj