Obszar kaldery wulkanu Yellowstone nawiedził rój trzęsień ziemi

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Według amerykańskiej agencji geofizycznej USGS, w obrębie kaldery superwulkanu Yellowstone, znajdującego się w parku narodowym o tej samej nazwie, zarejestrowano rój trzęsień ziemi. Składał się z 91 wstrząsów sejsmicznych, do których doszło jednego dnia. Najsilniejsze z nich nie przekraczały jednak 3 stopni w skali Richtera.


Obszar Yellowstone jest uważany za jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie w Stanach Zjednoczonych. Ale pomimo tak imponującego roju trzęsień ziemi naukowcy twierdzą, że jest on daleki od najsilniejszego i najbardziej długotrwałego jaki wystąpił w kalderze tego superwulkanu. Na przykład w 2017 roku rój miał 2400 wstrząsów i trwał przez prawie trzy miesiące. Wtedy najsilniejszy z nich osiągnął 4,4 stopnie.

 

Co ciekawe, naturalne wstrząsy występowały w parku w tym samym czasie, co „sztuczne”, które były wywoływane przez specjalne ciężarówki, przejeżdzające przez obszar parku w ramach projektu badania uśpionego superwulkanu Yellowstone. To gigantyczne pojazdy, które mogą ważyć do 30 ton, których wibracje wysyłają energię o niskiej częstotliwości. Planowe przejazdy pomagają w tworzeniu obrazów szczytu komory magmowej Yellowstone.

 

Według USGS te 91 trzęsień było naturalnymi zjawiskmi sejsmicznymi, które przydarzyły się akurat wtedy gdy miał miejsce eksperyment sztucznie indukowanych wibracji. Oznacza to, że że ​​ten rój trzęsień został zarejestrowany przez setki tymczasowych sejsmometrów obsługujących badanie. 

Niektórzy Amerykanie niezbyt pochlebnie komentowali pomysł indukowania wibracji w Yellowstone sugerując, że dziwaczny rok 2020 nie jest czasem, w którym należy bawić się takimi rzeczami, jak komora magmowa superwulkanu Yellowstone. Jednak według USGS poziom zagrożenia ze strony gigantycznego wulkanu jest niewielki i na szczęście nie ma śladów rychłej erupcji. Naukowcy twierdzą, że nie ma się czym martwić, bo na szczęście wulkan nie wie, który jest rok. 

 

 

 

Według USGS w Parku Narodowym Yellowstone zwykle rocznie występuje od 1500 do 2000 trzęsień ziemi.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj