Kategorie:
Obserwatorium Watykańskie, ogłosiło odkrycie nowej planety, która krąży za orbitą Neptunem. Według astronomów, nowe znalezisko, może pomóc w zlokalizowaniu nieuchwytnej planety X. Obiekt transneptunowy (TNO) został odkryty 3 grudnia 2021 r. przez jezuickiego księdza i astronoma Richarda Boyle'a.
Przy użyciu Watykańskiego Teleskopu Zaawansowanej Technologii, znajdującego się w południowo-zachodniej Arizonie, ujawniono istnienie planety karłowatej, która okrąża Słońce raz na 286 lat. Dla porównania pełna orbita Neptuna wynosi 165 lat, a Plutona 248 lat. Jej rozmiar i skład nie zostały jeszcze w pełni dokładniej określone, ale nadano jej już nazwę 2021 XD7. Orbita tego obiektu, może kryć wskazówki co do istnienia zagadkowej dziewiątej planety Układu Słonecznego.
Chris Graney, adiunkt w Obserwatorium Watykańskim, twierdzi, że to dopiero poczatek badań. Następnym elementem układanki, będzie monitorowanie 2021 XD7 i określenie jego cech fizycznych. Następnie zakres obserwacji zostanie poszerzony, aby znaleźć inne TNO w jego okolicy. Teoretyczna gromada planet karłowatych, mogłaby powstać w wyniku przyciągania grawitacyjnego Planety X, co pozwoliłoby wskazać na jej dokładną lokalizację.
Jest to jedna z najlepszych poszlak co do istnienia tego ciała niebieskiego, na jakie natrafiono w ostatnich latach. Planeta 9 wciąż pozostaje teoretyczna, a taki stan rzeczy, najpewniej nie zmieni się do momenu zakończenia budowy Obserwatorium Vera Rubin w Chile w 2023 roku.
Ocena:
Opublikował:
M@tis
Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl. Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych. Facebook: https://www.facebook.com/M4tis Twitter: https://twitter.com/matisalke |
Komentarze
DIVI LESCHI GENUS AMO
Strony
Skomentuj