Obrona przeciwlotnicza Syrii prawie zestrzeliła samolot pasażerski

Kategorie: 

Źródło: Flightradar/Oleksy Naumow

Niewiele brakowało, aby w Syrii powtórzyła się katastrofa lotnicza, która jakiś czas temu miała miejsce w Iranie. Okazuje się, że podczas ostatnich izraelskich nalotów na okolice Damaszku, syryjska obrona przeciwlotnicza była blisko zestrzelenia cywilnego samolotu ze 172 pasażerami na pokładzie. Rosja obwinia Izrael o wykorzystywanie samolotów pasażerskich jako „tarczy”.

 

W czwartek w godzinach wczesnoporannych, izraelskie samoloty wojskowe przeprowadziły naloty w pobliżu Damaszku. Syria uruchomiła systemy obrony przeciwlotniczej i zniszczyła część nadlatujących pocisków. W tym samym czasie, samolot pasażerski Airbus A320 syryjskich linii lotniczych Cham Wings zamierzał wylądować na międzynarodowym porcie lotniczym w Damaszku.

 

Ministerstwo Obrony Rosji twierdzi, że niewiele brakowało, aby Syria, podczas odpierania izraelskich ataków, omyłkowo zestrzeliła samolot pasażerski. Pociski podobno niemal trafiły w maszynę. Trasa lotu z Teheranu do Damaszku została w ostatniej chwili zmieniona – Airbus A320 został skierowany na lotnisko w rosyjskiej bazie lotniczej Humajmim.

 

Nie jest to jedyny przypadek, w którym Izrael, przeprowadzając naloty na sąsiedni kraj, stwarza poważne zagrożenie w powietrzu. We wrześniu 2018 roku, izraelskie samoloty wojskowe przeprowadziły zmasowany nalot na Syrię. Następnie myśliwce F-16 wykorzystały obecność rosyjskiego samolotu zwiadowczego Ił-20 i użyły go jako osłony, a obrona przeciwlotnicza Syrii przypadkiem zestrzeliła go, zabijając 15 żołnierzy.

 

Jak widać, niedawna katastrofa samolotu Boeing 737 w Iranie, która spowodowała śmierć 176 pasażerów, niczego nie zmieniła. Wręcz przeciwnie – Izrael najwyraźniej zbagatelizował tę tragedię i mógł teraz doprowadzić do kolejnej takiej sytuacji. Z jakiegoś powodu, nikt nawet nie potępia niebezpiecznych działań Izraela.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

W natłoku wydarzeń i w

W natłoku wydarzeń i w gorączkwej gotowości do walki WSZYSTKO JEST MOŻLIWE ! Z drugiej strony. Jako hipoptetyczny...dowódca "MOICH LUDZI" odpowiada mi taka gotowość do walki niż dywagowanie o cywilach napowietrznych.Mam pełną świadomość,że będąc bombardowanym przez wroga wojna jest bezlitosna w odpowiedzi (na ziemi i w powietrzu) i bez praw pokojowych.Można ten bardach minimalizować poprzez zrozumienie że ....Nie morduję NIEPOTRZEBNIE. Szanuę życie,NAWET ŻYCIE WROGA szanuję i takie tam inne pomysły Jak ten się podda. Jak się podda ....tymczasem WOJNA !   

Portret użytkownika axell69

Z tego posta dowiadujemy się

Z tego posta dowiadujemy się jedynie, o tym że "znów" usrael napadł na państwo sąsiedzkie (bez racji rzecz oczywista) ......jednak cała rozmowa (czytaj.:nasz dialog opiniotwórczy 'rzekomo' bo te posty ) ma odbyć się na temat systemów obrony Syrii która , broni się przed nawałnicą złodziei i zamordystów ,mogła by popełnić błąd . Zapytam inaczej , kto nie popełnia błędów będąc zewsząd atakowanym gdy nie robi wobec własnego narodu absolutnie niczego złego , broni własnych wartości nie opartych na syjonistycznym systemie walutowym . J.Moll ty znawcą bliskowschodnich meandrów owszem jesteś ale z ramienia 33 stopnia jehowych w bratcwie .

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Skomentuj