Obraźliwe rysunki tygodnika Charlie Hebdo, dotyczące ofiar trzęsienia ziemi, rozdrażniły włoskie społeczeństwo

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Francuski tygodnik Charlie Hebdo, wielokrotnie krytykowany za obraźliwe rysunki zwane satyrą, oburzył Włochów swoimi najnowszymi żartami. Tym razem sprawa weszła na tory polityczne - rysownicy mocno zdenerwowali włoskie społeczeństwo oraz rząd a francuscy dyplomaci próbują załagodzić sytuację.

 

Tym razem twórcy brutalnego humoru wykonali ilustrację, odnoszącą się bezpośrednio do potężnego trzęsienia ziemi, które 24 sierpnia wystąpiło we Włoszech, oraz do niemal 300 osób, które straciły wtedy swoje życie. Opublikowany w piątek rysunek prezentuje ofiary tej katastrofy jako dania kuchni włoskiej.

Twórczość francuskich satyryków bardzo rozdrażniła Włochów. Politycy uznali, że żarty z ofiar trzęsienia ziemi są po prostu nieodpowiednie, niesmaczne oraz skandaliczne i nie mają niczego wspólnego z satyrą czy wolnością słowa. W sieci pojawił się nawet rysunek, który ma być odpowiedzią na komedię humorystów z Charlie Hebdo.

Tego samego dnia, redakcja francuskiego tygodnika zabrała głos. Zamiast wystosować przeprosiny, zaprezentowano kolejny nieśmieszny rysunek z napisem: "Włosi! To nie Charlie Hebdo buduje wasze domy, to mafia!". Dotyczy on obecnej debaty we Włoszech, nawiązującej do zniszczonych budynków, które mimo zabezpieczeń nie przetrwały trzęsienia ziemi.

Francuska ambasada w Rzymie oświadczyła, że satyra tygodnika Charlie Hebdo nie reprezentuje oficjalnego stanowiska Francji. Sytuacja była zupełnie inna, gdy rysownicy, mając poparcie władz wielu państw świata, w tym francuskiego rządu, prezentowali karykatury Mahometa i prowokowali wyznawców islamu. Wtedy stwierdzono, że mamy wolność słowa a muzułmanie nie znają się na żartach. Czy w takiej sytuacji należy uznać, że naśmiewanie się z tragedii jest w porządku a Włosi nie mają poczucia humoru? Tylko dlaczego redakcja Charlie Hebdo miałaby prawo decydować o tym co jest śmiesze, a co nie?

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika rosomak

Dopóki jest popyt to  towar

Dopóki jest popyt to  towar zawsze się znajdzie. Są tacy których to śmieszy  i chętnie zapłacą za gazetę.

Jak widać jest ich wystarczająco wielu by pismo utrzymywało się na rynku.

Inna sprawa że źródła jej finansowania mogą być zupełnie niezależne od ilości sprzedanych egzemplarzy...

Portret użytkownika ELŻBIETA FRANKOWSKA

SEISMOLOGIA DLACZEGO BRAK

SEISMOLOGIA DLACZEGO BRAK ALARMU, WŁOCHY, NOWA ZELANDIA, OKLACHOMA - USA PODOBNA SILA UDERZENIA I CZAS DO 3 MINUT; ŻYJEMY OBAWĄ KAŻDEGO DNIA SPODZIEWAMY SIĘ KOLEJNYCH SYTUACJI MOŻE TSUNAMI, TAJFUN !!

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Tylko dlaczego redakcja

Tylko dlaczego redakcja Charlie Hebdo miałaby prawo decydować o tym co jest śmiesze, a co nie?

- Dlatego bo to naród wybrany decyduje co mają goim (czyli bydło) myśleć, wiedzieć, rozumieć, odczówać.

Portret użytkownika fix

Je ne suise pas charli. Moze

Je ne suise pas charli. Moze ta gazeta teraz specjalnie prowokuje panstwa.moze to juz inna gazeta, ktora probuje sie podlizac swym wczesniejszym oprawcom.bo czym innym czepianie sie niewidzialnego, a czym innym nasmiewanie z cierpienia ludzi.to juz brak wrazliwosci.brak wrazliwosci, ktorej zaczyna brakowac w wielu bajkach, co mnie martwi.bo wiadomo czym dzieci nasiakna za mlodu, tym itd. Dziwie sie kto daje zgode na wypuszczenie tego czegos w obieg.dotyczy to badziewnych filmow, bajek, gazet i muzyki.niestety w muzyce tez nie dzieje sie super.klipy jak filmy, a czlowiek przelaczyc musi, bo dotrwac do konca to brak slow. Mysle, ze pink ostatnio swoim teledyskiem zrobila dobre podsumowanie tego co wokol nas.

Portret użytkownika Mojeimię44

Nie jest smieszne i nigdy nie

Nie jest smieszne i nigdy nie bedzie smieszne nabijanie sie ze smierci niewinnych ludzi.  czego nie zrobia syjonisci by sie zareklamowac i sprzedac jak najwiecej ulepionego przez siebie gowna? Reklama powinna sie opierac o wartosci takie jak pomoc innym czy budowanie marki i dobrego imienia swojego przedsiewziecia. Syjonisci pokazuja nam, ze mozna inaczej. 

Portret użytkownika Faerie

Moim zdaniem ten szmatławiec

Moim zdaniem ten szmatławiec w końcu się doigra. Ci osobnicy nie mają zasad moralnych i współczucia w sercach. Jaki mają cel w obrażaniu innych? Żywią się nienawiścią? 

Ps. Artykuł kończy sie w pół zdania. 

Portret użytkownika fioletowa orchidea

ZARTY OW TYGODNIKA SA BARDZO

ZARTY OW TYGODNIKA SA BARDZO NIE NA MIEJSCU ,NAIGRYWANIE SIE Z CUDZEGO NIESZCZESCIA ,NIGDY NIE ZNAJAC WLASNEGO DNIA I GODZINY.... BRAK WRAZLIWOSCI I ZROZUMIENIA DLA DRUGIEGO CZLOWIEKA ......OKROPNOSC !!!!!!!!!

Skomentuj