Obracające się plamy odpowiedzialne za powstanie potężnego rozbłysku na Słońcu

Kategorie: 

Solar Dynamic Observatory

Największy rozbłysk do jakiego doszło na Słońcu w ciągu ostatnich kilku lat mógł być wywołany poprzez interakcję między pięcioma obracającymi się plamami. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Central Lancashire, którzy badali ten region gwiazdy.

 

Analizowano kilka dni przed i po tym wydarzeniu. Do badań wykorzystano dane dostępne w Solar Dynamics Observatory (SDO). Dr Daniel Brown zaprezentował konkluzje naukowców podczas niedawnej konferencji astronomicznej w Walii.

 

"Plamy słoneczne to miejsca, gdzie pole magnetyczne wytwarzane we wnętrzu Słońca przesuwa się przez powierzchnię do atmosfery gwiazdy", powiedział dr Brown. "Skręcanie pola magnetycznego Słońca można porównać do skręcania gumki. Początkowo energia kumuluje się w elastycznej gumie, ale jeśli skręci się za dużo gumka pęka, uwalniając zmagazynowaną energię. Podobnie, obracające się plamy magazynują energię w magnetosferze Słońca. Jeśli skrętów jest zbyt wiele, pole magnetyczne przerywa się uwalniając energię w błysku światła i ciepła, który tworzy rozbłysk słoneczny"

 

Rozbłysk, stanowiący podstawę badania miał miejsce 15 lutego 2011 o 01:44 czasu uniwersalnego. Słońce uwolniło wtedy największy zarejestrowany od grudnia 2006 r. rozbłysk słoneczny i był to pierwszy znaczący rozbłysk obecnego cyklu słonecznego. Sklasyfikowano go jako zjawisko klasy X.

 

Przeglądając kilka dni obrazów z SDO Dr Brown stwierdził, że aktywny region, który wybuchł zawierał pięć nowo powstałych plam. Wszystkie pięć plam rotowało pomiędzy 50 i 130 stopni, niektóre w prawo, a niektóre w lewo taki stan rzeczy miał miejsce, w ciągu wszystkich pięciu dni obserwacji.

 

"Ruch obrotowy plam to bardzo skuteczny sposób, aby wprowadzić energię do pola magnetycznego Słońca", powiedział dr Brown. "Dzięki pięciu plamom obracającym się w tym samym czasie została wstrzyknięta wystarczająca ilość energii do wytworzenia największego rozbłysku słonecznego w ciągu ostatnich pięciu lat."

 

Oprócz flary słonecznej klasy-X, w tym samym regionie wyzwoliło się również ponad 40 mniejszych rozbłysków.

 

 

Powyższy film z SDO pokazuje dynamikę słonecznej atmosfery w ciągu sześciu dni w okresie wystąpienia zjawiska. Na filmie znajduje się kompilacja obrazów z dwóch urządzeń. Dane powierzchniowe pochodzą z SDO/HMI, a dane atmosferyczne z SDO/AIA.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj