Obracające się czarne dziury mogą umożliwić podróże międzygalaktyczne

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Czarne dziury to masywne kosmiczne potwory, które pożerają materię ze swojego otoczenia. W literaturze science fiction wielokrotnie pojawia się koncepcja wykorzystania czarnych dziur do podróży do innych galaktyk, a nawet innych Wszechświatów. Gdy widzimy, jak czarne dziury rozrywają i pożerają masywne gwiazdy, natychmiast dochodzimy do wniosku, że powyższej koncepcji nie jesteśmy w stanie zrealizować. Jednak niektórzy naukowcy są zupełnie innego zdania.

 

Zespół badawczy z Uniwersytetu Massachusetts Dartmouth, któremu przewodzi Gaurav Khanna twierdzi, że nie wszystkie czarne dziury są takie same. Naukowcy zakładają, że jeśli Sagittarius A*, supermasywna czarna dziura położona w samym centrum Drogi Mlecznej jest odpowiednio duża i obraca się, nasz statek kosmiczny teoretycznie mógłby przetrwać spotkanie z tym kosmicznym monstrum.

Źródło: NASA/Chandra

Badacze spekulują, że osobliwość wewnątrz obracającej się czarnej dziury jest na tyle słaba, iż nie powinna niszczyć obiektów, z którymi wchodzi w interakcje. Zespół odwołuje się do doświadczenia ze świecą – gdy szybko przemieścimy palec przez płomień, nie doznamy żadnego poparzenia. Na tej samej zasadzie, statek kosmiczny wpadający w obracającą się czarną dziurę, teoretycznie nie powinien ulec zniszczeniu.

 

Doktorantka Caroline Mallary, zainspirowana filmem pt.: „Interstellar”, na podstawie pracy fizyka Amosa Ori stworzyła model komputerowy, pozwalający uchwycić większość efektów fizycznych, które wywarłaby obracająca się czarna dziura, taka jak Sagittarius A*, na statek kosmiczny lub dowolny duży obiekt. Badaczka ustaliła, że w każdych warunkach, obiekt wpadający do obracającej się czarnej dziury nie doświadczyłby nieskończenie wielkich oddziaływań przy przejściu przez tzw. wewnętrzny horyzont osobliwości.

Kadr z filmu pt.: „Interstellar”

Model komputerowy wskazuje, że w odpowiednich okolicznościach, statek kosmiczny mógłby przetrwać wejście do czarnej dziury i teoretycznie znaleźć się po drugiej stronie granicy. Oczywiście badania te należy traktować z przymrużeniem oka, gdyż zostały oparte o naszą mocno ograniczoną wiedzę na temat czarnych dziur.

 

Pamiętajmy, że współczesna nauka wciąż tak naprawdę nie potrafi nawet udowodnić istnienia czarnych dziur, a wszystko co wiemy na ich temat pochodzi od zjawisk, które obserwujemy w ich najbliższym sąsiedztwie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przeprowadzenie eksperymentów na supermasywnej czarnej dziurze Sagittarius A*, lecz przy współczesnej technologii jest to po prostu niemożliwe do wykonania.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

Po mojemu, to zajmowanie się

Po mojemu, to zajmowanie się tak wysoce abstrakcyjnym tematem w sytuacji, gdy ludzkość nie potrafi nawet zasiedlić lokalnych ciał niebieskich sąsiadujących z Ziemią, jest co najmniej niepoważne...
Bo po co komu ta wiedza, skoro po drodze nie ogarnęliśmy jeszcze o wiele mniej skomplikowanej wiedzy?
To trochę tak, jakby bezdomny na dworcu, zbierający drobniaki do czapki, zaczął z tego tytułu planować zakup posiadłości na Lazurowym Wybrzeżu Wink

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Nicco

Gdybyśmy nie wiedzieli

Gdybyśmy nie wiedzieli wcześniej, że wysłanie człowieka na księżyc grozi jego śmiercią, to dowiedzielibyśmy się o tym w dość brutalny i kosztowny sposób. Nie lepiej byłoby z maszyną, która miała go tam przenieść.
Podobnie obecnie z Marsem. Mamy świadomość, że wysłanie tam człowieka z obecną wiedzą jest bezcelowe, bo nawet by nie wylądował na jego powierzchni.

Portret użytkownika mirjam

Ale to są tylko sugestie gdyż

Ale to są tylko sugestie gdyż nikt do tej pory z Ziemian tego nie doświadczył, podkieślam z Ziemian co do samych tkzw. czarnych dziur i o materii tam znajdujacej powinni wypowiedzieć sie tylko wiedzący co tak naprawę i jakie sily mają miejsce w tym dziwnym miejscu.

Portret użytkownika mariusx78

Nie wiadomo nawet czy

Nie wiadomo nawet czy rzeczywiście byli na Księżycu, a jeśli byli, to ile wysiłku ich to kosztowało. Trzeba jeszcze najpierw dolecieć do czarnej dziury. Nałkofcy często zapominają z czego jesteśmy utkani i jakie mamy ciała. NAWET JEŚLI byśmy dolecieli do Black Hole i przez nią jakoś przelecieli(LOL), to wylecielibyśmy w miejscu, w którym niemożliwe byłoby przeżycie w naszych ciałach.

Skomentuj