Obłoki srebrzyste, NLC, znowu pojawiły się nad Europą

Kategorie: 

Obłok NLC widziany w Kumbrii, Anglia - Źródło: twitter

W tym roku można już mówić o zdecydowanym wzroście ilości obserwacji obłoków srebrzystych, czyli chmur NLC, które świecą po zachodzie Słońca. Zjawisko, które występowało również w przeszłości, stało się obecnie tak powszechne, że zobaczyło to znacznie więcej mieszkańców Europy. Wielu zadaje sobie pytanie, co to takiego świeci w nocy nad głowami, skoro to nie Księżyc.

 

Te niezwykłe jaśniejące chmury to tak zwane Noctilucent clouds, czyli obłoki NLC. Są to chmury pojawiające się zwykle w obszarach polarnych. Można je zwykle zaobserwować po zmroku lub przed świtem, czyli wtedy, kiedy Słońce znajduje się kilka stopni poniżej horyzontu. Kiedyś, aby zobaczyć to zjawisko, trzeba było się udać na Alaskę lub do Skandynawii, ale w ostatnich latach zaczęto je widywać w innych miejscach.

Źródło: twitter/@mars_stu

Niektórzy badacze uważają, że tak znaczne rozprzestrzenianie się tych chmur piętra wysokiego to efekt zmian klimatu i zwiększenia stężenia metanu oraz dwutlenku węgla. W tym roku nastąpiła jednak istotna zmiana, bo obłoki srebrzyste zaczęły się pojawiać na znacznie większym obszarze. Bardzo możliwe, że odpowiada za to zmiana prądów strumieniowych, których globalny obieg ulega zmianie powodując, że przeobrażeniu ulega globalny obieg powietrza.

Źródło: twitter/ @willgater

To może sprzyjać gromadzeniu się pary wodnej w górnych warstwach atmosfery, a są to chmury, które należące do najwyższych i najzimniejszych. Czasami ich średnia temperatura wynosi nawet -140C. Obłoki jaśnieją na niebie niczym zorza, ponieważ znajdują się na wysokości od 70 do 90 km i są oświetlone od spodu przez Słońce. Blask powstaje gdy dochodzi do zjawiska rozproszenia światła w maleńkich kryształkach lodu o średnicach do 6 mikronów.

Źródło: twitter / @ADavies915

Pierwsze jaśniejące w mroku chmury pojawiają się zwykle między 15 a 27 maja. Ze względu na warunki naturalne panujące w wyższych partiach atmosfery, chmury te pojawiają się właściwie tylko od końca maja do połowy lipca. Poniższe zdjęcia zostały

Źródło: twitter / @criadera

Źródło: twitter / @benjiandblossom

Źródło: twitter / @Stephencheatley

Noctilucent Cloud timelapse from Steve Knight on Vimeo.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika ojeju...

Srebrzysta polaryzacja

Srebrzysta polaryzacja pochodzi od nanocząsteczek alluminium, bordowa od strontu ... Od baru powstają halo..
Bar jest metalem amfoterycznym.
 Zaraz się pojawią costco admiralus cutasus i wszystko wyjaśnią...

Portret użytkownika xx

A tym kretynom nie przyszło

A tym kretynom nie przyszło do głowy, że pole magnetyczne Ziemi słabnie.
W związku z czym zwiększa się obszar, w którym widoczne są takie obłoki.

Wymyślają, cudują, nie trzyma się to ani kupy ani dupy i nic z tego nie wynika.

Portret użytkownika SerwatorTomasz

Takowe obłoki zaobserwowałem

Takowe obłoki zaobserwowałem również nad Warszawą 4 lipca 2014 r. przed drugą nad ranem. Kierunek obserwacji północno-wschodni (czyli tam, gdzie wschodzi słońce, stąd myślałem, że to nic nadzwyczajnego), stałem pod pomnikiem MC-S przy fontannach.

Skomentuj