Obce dla środowiska Morza Śródziemnego gatunki ryb wyłowiono u wybrzeży Malty

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Holacanthus africanus (Gwinei angelfish) jest rybą obcą w środowisku Morza Śródziemnego. Ostatnio wyłowiono kilku przedstawicieli tego gatunku u wybrzeży Malty. Oceanograf Alan Deidun, który kieruje kampanią Spot the Alien Fish powiedział, że schwytanie intruzów jest bardzo ważne. Na pewno nie jest to gatunek migrujący. Naturalnie występuje w płytkich wodach raf koralowych w swoim rodzimym środowisku.

 

Dwa osobniki zostały złapane w odległości dziesięciu metrów od siebie. Niektórzy spekulują, że przywleczono je na Maltę wraz z platformą wiertniczą, która obecnie stacjonuje koło Senglea w celu naprawy i konserwacji. Zarówno ryby, jak i ww. obiekt pochodzą z tropikalnych zachodnich wybrzeży Afryki.

Inną możliwością było umyślne uwolnienie gatunków w wodach maltańskich przez przemysł akwarystyczny z uwagi na popularność Holacanthus africanus wśród hodowców. Gwinea anielska nie jest niebezpieczna dla ludzi i może być spożywana, chociaż nie jest ceniona w rybołówstwie komercyjnym.

Informacje o nowych gatunkach w Morzu Śródziemnym można zgłaszać w ramach Spot the Alien Fish na stronie kampanii poprzez e-mail lub na Facebooku. Kampania poświęcona jest dokumentowaniu pojawienia się nowych zwierząt w akwenie Morza Śródziemnego. Coraz więcej podobnych przypadków jest rejestrowanych w ostatnich latach.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika śrubka

zwierzaki uciekają bo

zwierzaki uciekają bo człowiek zasyfił im środowisko. Niestety, szkoda że głupoty ludzkiej nie można powstrzymać. Okropnie szkoda mi tych zwierzaków, zresztą z czasem i do ludzi to dotrze.

Skomentuj