Obce dla środowiska Morza Śródziemnego gatunki ryb wyłowiono u wybrzeży Malty

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Holacanthus africanus (Gwinei angelfish) jest rybą obcą w środowisku Morza Śródziemnego. Ostatnio wyłowiono kilku przedstawicieli tego gatunku u wybrzeży Malty. Oceanograf Alan Deidun, który kieruje kampanią Spot the Alien Fish powiedział, że schwytanie intruzów jest bardzo ważne. Na pewno nie jest to gatunek migrujący. Naturalnie występuje w płytkich wodach raf koralowych w swoim rodzimym środowisku.

 

Dwa osobniki zostały złapane w odległości dziesięciu metrów od siebie. Niektórzy spekulują, że przywleczono je na Maltę wraz z platformą wiertniczą, która obecnie stacjonuje koło Senglea w celu naprawy i konserwacji. Zarówno ryby, jak i ww. obiekt pochodzą z tropikalnych zachodnich wybrzeży Afryki.

Inną możliwością było umyślne uwolnienie gatunków w wodach maltańskich przez przemysł akwarystyczny z uwagi na popularność Holacanthus africanus wśród hodowców. Gwinea anielska nie jest niebezpieczna dla ludzi i może być spożywana, chociaż nie jest ceniona w rybołówstwie komercyjnym.

Informacje o nowych gatunkach w Morzu Śródziemnym można zgłaszać w ramach Spot the Alien Fish na stronie kampanii poprzez e-mail lub na Facebooku. Kampania poświęcona jest dokumentowaniu pojawienia się nowych zwierząt w akwenie Morza Śródziemnego. Coraz więcej podobnych przypadków jest rejestrowanych w ostatnich latach.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)Komentarze

Portret użytkownika śrubka

zwierzaki uciekają bo

zwierzaki uciekają bo człowiek zasyfił im środowisko. Niestety, szkoda że głupoty ludzkiej nie można powstrzymać. Okropnie szkoda mi tych zwierzaków, zresztą z czasem i do ludzi to dotrze.

Skomentuj