Obawa wzbudzenia aktywności uśpionego wulkanu w Turcji

Image

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/56/Nemrut_Volcano.jpg/300px-Nemrut_Volcano.jpg

Tureccy sejsmologowie obawiają się, że trzęsienia ziemi, które dotknęły prowincję Van 23 października mogą spowodować wybuch wulkanu Nemrut. Uśpiony wulkan znajduje się na północ od Jeziora Van. Góra Nemrut jest blisko miejscowości Tatvan, małego miasteczka we wschodniej części prowincji Bitlis.

 

Góra wznosi się na południowo-zachodnim brzegu jeziora Van. W wyniku trzęsienia ziemi zginęło co najmniej 217 osób a ponad 1000 jest rannych. Sejsmologowie obawiają się, że seria wstrząsów może nie być jedynym zmartwieniem z jakim będą musieli się zmagać mieszkańcy we wschodniej Turcji. Istnieją poważne obawy o wzbudzenie miejscowego wulkanu.

 

Kaldera wulkanu Nemrut ma średnicę około 8 kilometrów. Wulkan ostatnio był aktywny w 1692 roku. W obrębie jego masywu znajduje się jedno duże jezioro kraterowe o relatywnie zimnej wodzie i drugie, mniejsze gdzie temperatura sięga nawet 60 stopni Celcjusza. Istnienie tego jeziora potwierdza, że aktywność wulkaniczna w tej okolicy nie wygasła zupełnie. Teraz na nowo podnoszone są obawy odnośnie tego jaki obrót mogą przybrać sprawy gdyby doszło do bardzo prawdopodobnego ponownego obudzenia żywiołu.

 

 

Informacje zaczerpniete ze strony - http://hisz.rsoe.hu

0
Brak ocen

Dodane przez ELF w odpowiedzi na

Ślęża to jedno z najciekawszych wzgóż na Ziemi; jej wnętrze wygląda tak jakby ktoś w jej sercu bombe atomową zdetonował - skały i magnetyzmy są poodwracane.

 

Notowane tam wstrząsy niekoniecznie są geosejsmiczne :-)  Tam działy się i dzieją "dziwne" rzeczy. Warto zauważyć, że większość piorunów na Śląsku bije w Ślężę, a to oznacza że ma rdzeń który dobrze przewodzi prąd.

 

Nie jestem też pewien czy bazalt jest absolutnie konieczny by uznać góre za wulkan; być może są też wulkany oparte o inne skały. A być może wypiętrzenie, które nazywamy ślężą jest "czapką" na nie do końca rozwiniętym wulkanie.

 

Mamy też kratery w Pieninach, nie tylko pod Wałbrzychem.

 

A co do Turcji - teraz pora na wstrząsy w Iranie. Półjawne wycieki pentagonu (z przed pierwszej inwazji na Irak) mówią, że zajętych zostanie 7 krajów arabskich.  Afganistan, Irak, Libia,  teraz Jemen? Syria? ...pewnie Arabia Saud,  ...Iran pewnie na końcu.

 

 

0
0

Ślęża to nie wulkan brak bazaltu i pumeksu w masywie. Wulkany są ale w około Wałbrzycha i to całkiem spore. Pozdrawiam :D

0
0

Skoro w Japonii po trzesieniu ok 9 nie wybudził sie zaden wulkan to tutaj prawdopodobienstwo takiego obrotu sprawy jest znikome.

0
0

Dodane przez Irena (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Ja spaceruje trochę po Ślęży nie jest to wulkan może naukowcem nie jestem ale ładnych pare lat temu jak jeszcze nie było szoł na temat roku 2012 robiono bardzo poważne zakrojone na szeroką skale badania góry ślęża miało to na celu określenie pochodzenia całego pasma. Wyszło że nie jest to wulkan i odkryto jak kolega tu napisał dziwne anomalje magnetyczne. A tak od siebie polecam książkę "Śmocze drogi " Johannes von Buttlar to  w odniesieniu do dziwnego magnetyzmu Ślęży. I czy ktoś zastanawiał się  w jakim celu postawiono tam kosciół? a w czasach poganskich była to Święta góra jest w niej na ten temat.

0
0

Cóż nie chcę wyjść na chama ale... a nie mówiłem. W komentarzu do wcześniejszego artykułu napisałem o swoich obawach że trzęsienie ziemi może oddziaływać na wulkan Nemrut

0
0

 

Ślęża to podmorski wulkan wygasły około 380 mln lat temu.

 

Skoro w Japonii po trzesieniu

trew92, pon., 2011-10-24 19:51Tylko, ze po trzęsieniu ziemi w Japonii liczba wstrząsów wtórnych w jednostce czasu była znacznie mniejsza.  Naukowców w przypadku Turcji niepokoi intensywność wstrząsów wtórnych, które następują, co kilka minut.( na podstawie  Sejsmo 1.07 ) Taka aktywność sejsmiczna  (wstrząsy o magn.  <4 i częstotliwość, co kilka minut) świadczy o relatywnie płytkim( głębokość ok. 20 – 10km) ruchu magmy

 

Tylko, ze po trzęsieniu ziemi w Japonii liczba wstrząsów wtórnych w jednostce czasu była znacznie mniejsza.  Naukowców w przypadku Turcji niepokoi intensywność wstrząsów wtórnych, które następują, co kilka minut.( na podstawie  Sejsmo 1.07 ) Taka aktywność sejsmiczna  (wstrząsy o magn.  <4 i częstotliwość, co kilka minut) świadczy o relatywnie płytkim( głębokość ok. 20 – 10km) ruchu magmy.

0
0

zaciekawiliscie mnie z ta sleza;p Oficjalnie nie jest to wulkan i sadzac po pokrywie terenu faktycznie tak jest. Po głębszej analizie wypływaja juz jednak wiele teorii. Sam juz nie wiem... raczej watpie w to wszystko. Przydało by sie jeszcze raz go dogłebnie zbadac. Przy dzisiejszej technice powinno sie ostatecznie stwierdzic czy jest to wulkan czy nie

0
0