Nowy zmodernizowany Wielki Zderzacz Hadronów może rozwiązać zagadkę ciemnej materii

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia

Po trzyletniej przerwie kultowy niszczyciel atomów przygotowuje się do rozpoczęcia nowej ery odkryć naukowych.

Po wcześniejszym potwierdzeniu istnienia nieuchwytnej cząstki bozonu Higgsa, Wielki Zderzacz Hadronów, znajdujący się niedaleko Genewy w Szwajcarii, przygotowuje się do trzeciego startu po trzyletnim przeglądzie.

 

W niedalekiej przyszłości naukowcy włączą największy na świecie akcelerator cząstek w nadziei na wiele ekscytujących nowych odkryć. Zespół będzie szczególnie zainteresowany znalezieniem dowodów na istnienie ciemnej materii, tajemniczej formy materii, która, mimo że stanowi duży procent masy wszechświata, nigdy nie była bezpośrednio obserwowana.

 

Od ostatniego uruchomienia zderzacz został znacznie zmodernizowany i planuje się przeprowadzanie eksperymentów przez trzy lata, po czym zostanie zatrzymany do kolejnej aktualizacji. Ciekawie będzie dowiedzieć się co zderzacz ujawni w nadchodzących miesiącach.

 

@zmianynaziemi Czy Wielki Zderzacz Hadronów rozwiąże zagadkę ciemnej materii? #CERN #nauka #dlaciebie #LHC #popolsku ♬ original sound ZmianynaZiemi

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro