Nowy wysoce stabilny katalizator może wspomóc produkcję paliwa wodorowego

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zerwanie wiązań pomiędzy tlenem a wodorem jest kluczem do stworzenia paliwa wodorowego, jednak wciąż brakuje do tego ekonomicznie opłacalnej metody. Być może teraz ulegnie to zmianie, ponieważ naukowcy właśnie ogłosili nowy katalizator, który usuwa wiele przeszkód. Dokonanie przedstawiono w czasopiśmie naukowym Angewandte Chemie.

 

Najbardziej wydajne urządzenia tego typu wymagają zastosowania żrących kwasów i materiałów elektrodowych wykonanych ze związków metali, takich jak tlenek irydu czy tlenek rutenu. Dotychczas tlenek irydu wykazał najwyższą stabilność, jednak jest to jednocześnie jeden z najrzadszych pierwiastków na Ziemi, więc naukowcy poszukują alternatywnego materiału.

 

Nowy materiał elektrokatalityczny powstał w wyniku mieszania związków metali z substancją zwaną kwasem nadchlorowym. Wykorzystuje on energię elektryczną do rozbijania cząsteczek wody na tlen i wodór. Naukowcy eksperymentowali z procedurą wytworzenia nowego materiału, stosując różne kwasy i temperatury, aby zwiększyć szybkość reakcji rozszczepiania wody. W ostatnich badaniach odkryli, że przy zastosowaniu dwóch pierwiastków – itru i rutenu, szybkość reakcji znacznie wzrasta.

Po przyjrzeniu się strukturze nowego materiału za pomocą mikroskopu elektronowego, odkryto, że jest on bardziej porowaty i ma krystaliczną strukturę, co odróżnia go od wszystkich pozostałych, które wcześniej wykonano. Największym zaskoczeniem było dla naukowców jednak to, że kwas nadchlorowy, który wybrano jako katalizator tej reakcji, okazał się poprawić strukturę materiału.

 

Dotychczas właśnie stabilność katalizatora była najtrudniejszym do osiągnięcia zadaniem. Następnym krokiem badaczy jest wyprodukowanie urządzenia do wytwarzania wodoru i dalsza modyfikacja jego wydajności.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika mirmił

Nie ma czegoś takiego jak

Nie ma czegoś takiego jak "paliwo wodorowe" , wodór to pierwiastek (!) - na dokładkę gazowy. A do elektrolizy wody nie są potrzebne żadne kwasy ani wymyślne elektrody .. wystarczy woda morska i prąd np: z elektrowni pływowej czy falowej zakotwiczonej w morzu i po problemie (to najlepszy i najbardziej ekologiczny sposób jego produkcji) !

Portret użytkownika Maxxx

Nie jestem w tej dziedzinie

Nie jestem w tej dziedzinie znawcą ale..."paliwo wodorowe" to po prostu wodór wykorzystany jako paliwo, czepiasz się bez powodu nazewnictwa. Gdyby to było takie proste jak mówisz to już dawno byłoby stosowane. Takie elektrownie nie są zbyt efektywne i nie pracują w sposób ciągły więc jak przy ich użyciu opierać produkcję wodoru? 

Rozwój efektywnych metod pozyskiwania wodoru to przyszłość motoryzacji. Dzięki temu będziemy mieli nieograniczone zasoby paliwa i to ekologicznego. Oczywiście koncernom naftowym nie zależy na rozwoju takiej technologii w tym momencie, ale jest to konieczność i w końcu zaczniemy używać aut o napędzie wodorowym. Elektryczny badziew jest drogi, niefektywny i nie ekologiczny. Więc w konkurencji z wodorem będzie musiał upaść.

Skomentuj