Kategorie:
Zerwanie wiązań pomiędzy tlenem a wodorem jest kluczem do stworzenia paliwa wodorowego, jednak wciąż brakuje do tego ekonomicznie opłacalnej metody. Być może teraz ulegnie to zmianie, ponieważ naukowcy właśnie ogłosili nowy katalizator, który usuwa wiele przeszkód. Dokonanie przedstawiono w czasopiśmie naukowym Angewandte Chemie.
Najbardziej wydajne urządzenia tego typu wymagają zastosowania żrących kwasów i materiałów elektrodowych wykonanych ze związków metali, takich jak tlenek irydu czy tlenek rutenu. Dotychczas tlenek irydu wykazał najwyższą stabilność, jednak jest to jednocześnie jeden z najrzadszych pierwiastków na Ziemi, więc naukowcy poszukują alternatywnego materiału.
Nowy materiał elektrokatalityczny powstał w wyniku mieszania związków metali z substancją zwaną kwasem nadchlorowym. Wykorzystuje on energię elektryczną do rozbijania cząsteczek wody na tlen i wodór. Naukowcy eksperymentowali z procedurą wytworzenia nowego materiału, stosując różne kwasy i temperatury, aby zwiększyć szybkość reakcji rozszczepiania wody. W ostatnich badaniach odkryli, że przy zastosowaniu dwóch pierwiastków – itru i rutenu, szybkość reakcji znacznie wzrasta.
Po przyjrzeniu się strukturze nowego materiału za pomocą mikroskopu elektronowego, odkryto, że jest on bardziej porowaty i ma krystaliczną strukturę, co odróżnia go od wszystkich pozostałych, które wcześniej wykonano. Największym zaskoczeniem było dla naukowców jednak to, że kwas nadchlorowy, który wybrano jako katalizator tej reakcji, okazał się poprawić strukturę materiału.
Dotychczas właśnie stabilność katalizatora była najtrudniejszym do osiągnięcia zadaniem. Następnym krokiem badaczy jest wyprodukowanie urządzenia do wytwarzania wodoru i dalsza modyfikacja jego wydajności.
Ocena:
Opublikował:
Scarlet
|
Komentarze
--
pzdr
kolo21
Skomentuj