Nowy wynalazek naukowców z MIT zrewolucjonizuje leczenie cukrzycy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z prestiżowego Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali innowacyjne wszczepialne urządzenie, które ma potencjał zrewolucjonizować podejście terapeutyczne w leczeniu cukrzycy typu 1. Konstrukcja tej nowatorskiej technologii obejmuje kapsułkowane komórki zdolne do produkcji insuliny, wspomagane wbudowaną fabryką tlenu, która gwarantuje ich żywotność oraz kontynuację syntezy insuliny.

 

Problemem, z którym borykają się osoby cierpiące na cukrzycę typu 1, jest ograniczona żywotność wszczepionych komórek wysp trzustkowych, które z czasem przestają otrzymywać niezbędny tlen, co skutkuje zahamowaniem produkcji insuliny. Rozwiązaniem tego dylematu, które proponują inżynierowie z MIT, jest autonomiczne wytwarzanie tlenu poprzez rozszczepienie pary wodnej zawartej w organizmie.

 

W przeprowadzonym eksperymencie na myszach z cukrzycą, omawiane urządzenie skutecznie utrzymywało stabilny poziom glukozy we krwi przez okres co najmniej miesiąca. Następnym krokiem, jaki zamierzają podjąć naukowcy, jest opracowanie większej wersji urządzenia, o wymiarach zbliżonych do gumy do żucia, celem przeprowadzenia badań klinicznych u pacjentów z cukrzycą typu 1.

 

Profesor Daniel Anderson z Wydziału Inżynierii Chemicznej MIT, określając urządzenie mianem „żywego urządzenia medycznego”, wyraził optymizm co do potencjału tej technologii w zakresie wsparcia terapeutycznego dla pacjentów. Urządzenie to oparte jest na ludzkich komórkach wydzielających insulinę i zawiera elektroniczny system podtrzymywania życia, co stanowi unikalne połączenie biologii i inżynierii.

 

Zespół badawczy z MIT jest przekonany, że opracowana technologia ma potencjał zastosowania nie tylko w terapii cukrzycy, ale również w leczeniu innych schorzeń wymagających wielokrotnego dostarczania białek terapeutycznych.

 

Obecny standard opieki nad osobami z cukrzycą typu 1 polega na rygorystycznym monitorowaniu poziomu glukozy we krwi oraz codziennym podawaniu insuliny. Metoda ta jednak nie odwzorowuje naturalnej zdolności organizmu do regulowania poziomu glukozy. Nawet przy największych wysiłkach większość chorych na cukrzycę insulinozależną ma trudności z utrzymaniem prawidłowego poziomu cukru we krwi. Wszczepialne urządzenie proponowane przez badaczy z MIT oferuje rozwiązanie tego problemu, naśladując funkcjonowanie żywej trzustki.

 

Ekspert w tej dziedzinie, Dr Siddharth Krishnan, główny autor badania, podkreślił potencjalny wpływ tej technologii na leczenie cukrzycy, zwracając uwagę na entuzjazm w środowisku naukowym, jakim otoczono to odkrycie.

 

Choć fokus badawczy skierowany jest obecnie na cukrzycę, panuje optymizm, że urządzenie to będzie można dostosować do terapii innych chorób wymagających ciągłego dostarczania białek terapeutycznych. Jest to przełom, który może zmienić życie milionów ludzi cierpiących na różnorodne schorzenia.

 

W miarę jak nauka posuwa się naprzód, kontynuujemy eksplorację na pograniczu biologii i inżynierii, które może otworzyć nowe horyzonty w medycynie regeneracyjnej i terapiach komórkowych, przynosząc obietnicę znacznego postępu w leczeniu cukrzycy typu 1 oraz innych przewlekłych chorób.

 

Odkrycie to stanowi kolejny krok w długiej podróży ku zrozumieniu i wykorzystaniu potencjału terapeutycznego technologii wszczepialnych urządzeń, ściśle integrujących mechanizmy biologiczne i inżynieryjne, co może w przyszłości przyczynić się do poprawy jakości życia pacjentów z cukrzycą typu 1 oraz innymi przewlekłymi schorzeniami.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika axell69

Z tymi  lekami które są  tu

Z tymi  lekami które są  tu przedstawiane przez  admina jest tak samo  jak z kremami   na zmarszczki , co rok  nowa  formuła   co rok laboratora garnie paris   i co rok  to samo  , czyli bez zmian 

Tu nie lekastwo jest  potrzebne a zdrowa  żywność  - kto tego nie  rozumie , zdechnie  z powodu  tabletek  i własnej   głupoty 

"Płaskoziemcy łączą wysiłki  na całej kuli  Ziemskiej"  - znalezione w sieci xD

Skomentuj