Nowy typ koncentratora słonecznego obniży cenę energii słonecznej

Kategorie: 

Źródło: tg

Departament Energii USA rozpoczął budowę eksperymentalnego koncentratora słonecznego działającego w technologii kolejnej, trzeciej generacji. Zapewnia wyższą temperaturę ogrzewania płynu chłodzącego, co obniży koszt energii elektrycznej do 5 centów za kWh do 2030 roku. Stacja ma pomieścić 1 GWh energii i powinna być gotowa w 2024 roku.

 

Jednym ze sposobów pozyskiwania energii słonecznej jest koncentracja energii promieniowania za pomocą systemu luster lub soczewek. Skupiają promienie w jednym punkcie, którego temperatura wzrasta do 800ºC lub więcej. Ciepło jest wykorzystywane do tworzenia gorących gazów napędzających generatory prądu.

 

Ta technologia świetnie sprawdza się przy bezchmurnej pogodzie w ciągu dnia, ale co z zachodem słońca? Czy jest jakiś sposób na przechowywanie ciepła do późniejszego wykorzystania? Na to pytanie odpowiedziały długoterminowe badania trzech zespołów naukowców z Sandia National Laboratory w Departamencie Energii USA – tłumaczy Clean Technica.

 

Mieli za zadanie określić, które materiały najlepiej nadają się do magazynowania ciepła w temperaturach powyżej 700ºC pod względem wydajności i bezpieczeństwa, tj. ciekłe, stałe czy gazowe. W marcu 2021 roku ogłoszono odpowiedź - twarde materiały zostały uznane za najlepsze. Ich wdrożenie obniży koszt skoncentrowanej energii słonecznej do 5 centów za kWh do 2030 roku. Kolejnym etapem projektu badawczego była budowa stanowiska doświadczalnego do badań. Oficjalnie zaczęło się w zeszłym tygodniu.

 

„Koncentrator fotowoltaiczny nowej generacji będzie przełomem” – powiedział Alejandro Moreno, zastępca szefa Departamentu Efektywności Energetycznej i Energii Odnawialnej w resorcie. „Ta instalacja pilotażowa zademonstruje, w jaki sposób systemy koncentracji energii słonecznej zapewniają długoterminowe magazynowanie energii, zmniejszając koszty i pracochłonność słonecznej energii cieplnej. Jednocześnie wskazuje to drogę do komercjalizacji przemysłowego ciepła procesowego.”

 

Większość nowoczesnych koncentratorów słonecznych wykorzystuje stopione sole jako nośnik ciepła i pracuje w temperaturze około 560 ºC, chociaż wyższa temperatura daje większą wydajność, co oznacza, że cena energii elektrycznej będzie niższa. Nowa stacja zrezygnowała ze stopionych soli na rzecz cząstek ceramicznego boksytu. Pod wpływem grawitacji będą opadać ze szczytu wieży przez tzw. odbiornik spadających cząstek, przechodząc po drodze przez wiązkę skoncentrowanej energii, która je nagrzewa.

 

Gorące cząstki mogą być natychmiast wykorzystane do wytworzenia energii elektrycznej w cyklu Braytona lub przechowywane na później, gdy słońce wyjdzie na zewnątrz. Cząstki następnie wznoszą się na szczyt wieży i cykl się powtarza. Najważniejszą zaletą tego materiału jest to, że osiąga bardzo wysokie temperatury (ponad 800 stopni).

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Marcina

Znowu "tallinn" głupoty z

Znowu "tallinn" głupoty z tłumaczenia wyrzucił!!!

Co znaczy:

" gdy słońce wyjdzie na zewnątrz"

Przeczytaj wcześniej automatyczne tłumaczenie ze zrozumieniem a dopiero wstawiaj tekst do artykułu.

Portret użytkownika Wiktor Wektor

Cytujesz a nie "rozumujesz"

Cytujesz a nie "rozumujesz" tego zdania, a stwierdza ono że energia elektryczna uzyskiwana ze słońca będzie tańsza niż teraz jest, bo zwiększy się sprawność takiej instalacji. Ale nikt nie mówi, że dzięki temu my będziemy mieć tańszy prąd. 

Portret użytkownika Kwazar

No i po co się tak ekscytować

No i po co się tak ekscytować, wymieniając własną osobowość na drobne ? Nie "rozumujesz" że czego byś na drobne a drobniejsze nie rozkminił egzysencjonalnie,to reszta chachmęciarzy już zadba o to,żebyś się mocno w gadaniu napocił a ZA DARMO nawet SŁOŃCA nie będziesz miał  Lol No i co, ZADOWOLONY ???? Zbyt w drobne ideii idziesz waćpan  a za darmo mieć i tak nie będziesz, mimo to.

Skomentuj