Nowy turecki premier zapowiedział poprawę relacji z Assadem - syryjska opozycja zaskoczona

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Jesteśmy właśnie świadkami bardzo zaskakującego obrotu sytuacji. Baszar al-Assad był dotychczas traktowany jako absolutny wróg którego należy zlikwidować tak jak Saddama Husseina czy Muammara Kaddafiego. Niespodziewanie jeden z największych przeciwników Syrii ogłosił konieczność normalizacji stosunków z tym państwem.

 

 

Przywódcy syryjskich rebeliantów nie mogą wyjść ze zdziwienia - Turcja która prawdopodobnie od samego początku tzw. wojny domowej w Syrii wspierała i dozbrajała różne ugrupowania aby walczyły przeciwko Assadowi nagle zmieniła swój ton. Nowy turecki premier oraz nowy lider Partii Sprawiedliwości i Rozwoju Binali Yıldırım okazał się być zwolennikiem dobrych relacji z Assadem. Zgodnie z jego słowami:

"Jestem pewny że nasze relacje z Syrią powrócą do normalności. Potrzebujemy tego. Znormalizowaliśmy nasze relacje z Izraelem i Rosją. Jestem pewny że powrócimy do normalnych relacji także z Syrią."

Taka wypowiedź z ust tureckiego premiera jest czymś nieoczekiwanym. Zdziwienie pojawiło się nawet wśród wielu polityków w Turcji którzy próbowali wyjaśnić słowa Yıldırıma na różne sposoby. Można podejrzewać że do tak istotnej zmiany doszło za sprawą Putina - Erdoğanowi bardzo zależało na dobrych relacjach z Rosją lecz warunkiem mogła być zmiana retoryki wobec Syrii.

 

Istotną zmianę można zaobserwować również w Europie. Dyrektor włoskiej agencji wywiadowczej Alberto Manenti złożył wizytę w Damaszku, gdzie rozmawiał z syryjskim rządem na temat współpracy antyterrorystycznej. Okazuje się że Assad udostępnia informacje wywiadowcze o terrorystach którzy zagrażają Europie w zamian za normalizację stosunków. Należy zaznaczyć iż była to pierwsza wizyta tak ważnej osobistości z naszego kontynentu od 2011 roku.

 

Równie interesujące są słowa samego Baszara al-Assada, który udzielił dziś wywiadu dla stacji NBC News. Syryjski prezydent oświadczył właśnie, że Rosja jeszcze ani razu nie dyskutowała z nim przemiany politycznej, do której dążą między innymi Stany Zjednoczone, Arabia Saudyjska i Izrael. Wszystko wskazuje na to, że plany demokratyzacji Syrii zakończyły się druzgocącą klęską.

 

Źródła:

http://www.breitbart.com/news/russia-has-never-discussed-transition-with-me-syrias-assad/

http://gulfnews.com/news/mena/syria/syria-regime-campaigns-to-mend-relations-with-eu-1.1858261

https://www.theguardian.com/world/2016/jul/13/turkey-pm-greatest-goal-is-to-improve-relations-with-syria-and-iraq

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika sceptyyk

Turaski znalazły się w

Turaski znalazły się w ciemnej dupie i zaczynają skomleć przed Rosją  :) Im grozi odcięcie od dostaw gazu i ropy... Im grozi rozpad państwa, jesli Rosja, postanowi wskrzesić na części Syryjskiego terytorium, zalażki Kurdystanu, to będzie koniec  Turcji  jaką znamy... Zapomnieli ćwoki, że ich gospodarka, Rosją stoi... 

Portret użytkownika Hathor

Sankcje nalozone przez Rosje

Sankcje nalozone przez Rosje poskutkowaly.
-- rosyjscy turysci stanowia 23% wsrod gosci tureckich kurortow
-- nie wiem jaki % stanowi eksport turecki do Rosji, ale chyba znaczny
-- widmo kurdyjskiego powstania wspieranego przez Rosjan przerasta turecki rzad
To wystarczy zeby Turbany zmienily swoja polityke.

 

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Chiny grożą USA wojną -

Chiny grożą USA wojną - dlatego następuje naturalny koniec konfliktu w Syrii. W sumie nie ma się z czego cieszyć, bo USA demoniczne imperium syjonistów jest w stanie nieprzerwanej wojny od 220 lat, skończą w Syrii to zaczną ''demokratyzować'' inne państwo.

Portret użytkownika Angelus

I tutaj do tych co wysmiewają

I tutaj do tych co wysmiewają"tchórzostwo" Rosji...No i co pedały?

Putin jest mistrzem świata w dyplomacji iskuteczności porzekonywania...

Pękły "wielkie mocarstwa" i padły na kolana , na wyskości rozporka Putina... hehheee...

 Tylko głupi rząd polski macha szabelką rączką niewydarzoną podtrzymywaną silną dłonią usrańskich terrorystów...

 Zostaniemy w dupie panowie.... już niedługo..."Dalej huzia na Rusa!!"

Idioci!!

Portret użytkownika Bialo Czerwony

Przypadku tu nie ma .Kluczowi

Przypadku tu nie ma .Kluczowi są tu Kurdowie którzy moga odzyskac niepodleglosc kosztem Turcji,Syrii i Iraqu.I tym samym namieszac jeszcze bardziej w regionie bo będą chodzic na krótkiej smyczy u Amerykanów .

Skomentuj