Nowy test krwi wykrywa ponad 50 rodzajów nowotworów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Międzynarodowy zespół naukowców stworzył przełomowe badanie krwi, które rozpoznaje ponad 50 rodzajów nowotworów i precyzyjnie określa ich lokalizację. Nowy test krwi charakteryzuje się bardzo wysoką dokładnością na poziomie 99,3%.

 

Wczesne wykrywanie nowotworów może mieć kluczowe znaczenie dla ratowania życia. Pacjenci mogą wcześniej rozpocząć terapię i istnieje większa szansa na pokonanie raka. Dlatego naukowcy pracują nad skutecznymi metodami diagnostycznymi, a najnowsze badanie krwi, które przetestowano na 6 689 próbkach krwi, przyniosło obiecujące rezultaty.

 

Test krwi podał prawidłową diagnozę w ponad 99% przypadków, zatem ryzyko fałszywej diagnozy jest relatywnie niskie. Jednak skuteczność testu jest najwyższa w przypadku nowotworów w wyższych stadiach rozwoju. Przykładowo rak w pierwszym stopniu zaawansowania był wykrywany z dokładnością 39%. Skuteczność tego testu wzrastała odpowiednio do 69%, 83% i 92% w przypadku drugiego, trzeciego i czwartego stopnia zaawansowania. Wykrywalność wśród ponad 50 rodzajów raka między pierwszym a trzecim stadium rozwoju wyniosła 43,9%. Co więcej, badanie krwi poprawnie wskazywało lokalizację nowotworów z dokładnością ponad 90%.

Test krwi opiera się na programie komputerowym, który analizuje i identyfikuje fragmenty DNA, pochodzące od nowotworów. Naukowcy wyszkolili algorytm do wykrywania zmian wzorców metylacji DNA. W przypadku komórek nowotworowych, umiejscowienie grup metylowych lub wzorce metylacji często różnią się od tych, występujących w zdrowych komórkach. Wcześniejsze badania wykazały, że testy oparte o metylację przynoszą lepsze wyniki niż tradycyjne metody sekwencjonowania DNA.

 

Choć test krwi ma problemy z niskim wskaźnikiem wykrywalności raka we wczesnym stadium rozwoju, wyniki badań potwierdzają, że sztuczna inteligencja może odegrać kluczową rolę w opracowaniu nowych metod diagnostycznych. Nowy test krwi znalazł już ograniczone zastosowanie w badaniach klinicznych, a jeśli wyniki będą obiecujące, naukowcy przystąpią do dalszych badań.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu

loading...


Komentarze

Rochel57

Portret użytkownika Arya

"W każdym punkcie

"W każdym punkcie Wszechświata znajduje się wiedza na temat całego Wszechświata".

To jest zbyt duże uproszczenie tematu. Nie mamy możliwości technicznych, by to wykorzystać, ani nie mamy na tyle rozwiniętej  świadomości, by móc to zrobić bez technologii. 

 

Wahadełkiem można wykryć zaraz, bo nasza opodświadomośc wszystko wie.

Częściowa prawda. Nasza podświadomość nie wie wszystkiego. Gdyby tak było, to przy pomocy wahadła dałoby się stwierdzić np.jakie liczby wypadną w lotto. Nasza podświadomość natomiast wie doskonale, jaki jest stan naszego zdrowia, więc wykrycie raka przy pomocy wahadła teoretycznie może być możliwe, ale trzeba wziąć pod uwagę, że podświadomość jest jak dobry piesek i może pokazać taki wynik, jaki chcemy. I jest tak nawet w przypadku gdy badanie wahadłem robi nam inna, obca dla nas osoba. Dlatego wahadełkowanie zazwyczaj się nie sprawdza, więc używanie wahadła w celach diagnostycznych mija się z celem. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Skomentuj