Nowy skafander kosmiczny "xEMU" przeniesie eksplorację Księżyca na nowy poziom

Kategorie: 

Źródło: NASA

NASA pochwaliła się projektem nowego skafandra kosmicznego. Agencja kosmiczna przygotowuje się do wysłania pierwszej od 52 lat misji na Księżyc już w 2024 roku. Projekt, będzie wymagał 28 miliardów dolarów finansowania od 2021 do 2025 roku. Blisko 518 milionów dolarów z tego budżetu, zostanie przeznaczone na rozwój i produkcję nowego skafandra kosmicznego „xEMU”, który został niedawno zapowiedziany.


"xEMU", jest wizualnie podobny do skafandrów noszonych przez astronautów podczas spacerów kosmicznych. Został zaprojektowany od podstaw, aby był bezpieczniejszy i mniej podatny na awarię niż którykolwiek z jego poprzedników. Tak przynajmniej twierdzi Chris Hansen, przedstawiciel Johnson Space Center w Houston w NASA. Podczas misji Artemis 3, NASA chce wylądować w pobliżu południowego bieguna księżyca. Ten region, jest stale w cieniu, dzięki czemu zespół, będzie miał większe szanse na znalezienie i zebranie księżycowego lodu. Problem polega na tym, że to miejsce na powierzchni Księżyca, jest o wiele zimniejsze niż cokolwiek, z czym musieli sobie radzić astronauci z programu Apollo.

 

Skafandry są zaprojektowane w taki sposób, aby wytrzymać szeroki zakres temperatur. Mowa tu o wartościach rzędu -157 stopni Celsjusza w cieniu i do 121 stopni Celsjusza, gdy słońce jest w pełni widoczne. Przenośny system podtrzymywania życia (PLSS) kombinezonu można nosić jak plecak i w zamyśle badaczy ma on zapewnić energię elektryczną i tlen oraz usuwać wydychany dwutlenek węgla i nadmiar wilgoci.

 

Poza tym, oprócz regulacji wewnętrznej temperatury i ciśnienia, PLSS będzie stale monitorować skafander i ostrzegać, w razie zaistnienia usterek. Wart wzmianki jest też nowy system chłodzenia o nazwie SWME. Wykorzystuje on parowanie wody do chłodzenia skafandrów i znajdujących się w nich astronautów. Do tej pory przy prodkcji skafandró stosowano w tym celu proces sublimacji lodu. Nowa technika jest dużo bardziej niezawodna niż dotychczasowe sublimatory stosowane w EMU.

 

Kluczowy dla przeżycia astronautów będzie również system „Rapid Amine” lub RCA, który jest nowym typem filtra dwutlenku węgla. Nieustannie wyrzuca on CO2 poza skafander, co usuwa ograniczenia czasowe na spacer kosmiczny, z którymi zmagają się współczesne skafandry. Warto również wziąć pod uwagę pył księżycowy, zwany regolitem, który jest równie niebezpieczny. Unosi się on na Księżycu w postaci małych, ostrych i żrących cząstek.

 

Nowy skafander musi posiadać liczne zabezpieczenia, tak aby kurz nie przedostał się do jego wnętrza. NASA wierzy, że program księżycowy Artemis posłuży jako punkt wyjścia dla załogowej misji na Marsa, a xEMU jest opracowywany również z myślą o tym. Kombinezon ma różnorodne elementy, które pozwolą astronautom chodzić po martwej powierzchni Czerwonej Planety. NASA planuje przetestować nowy skafander na ISS już w 2023 roku.
 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Zapomnieli wspomnieć o

Zapomnieli wspomnieć o największej nowince. We wnętrzu skafandra będzie zainstalowany terminal płatniczy przez który zostanie przepuszczone te 500 baniek.

Tak poza tym to wygląda na grubszy, cięższy, mniej ergonomiczny i bardziej toporny niż te z lat 60tych, który były niezawodnymi cudami techniki, ale NASA jak wiadomo "zniszczyła technologię". Normalka, nikt nie zadaje pytań.

Portret użytkownika InnaBajka

Założe się o 500 baniek

Założe się o 500 baniek zielonych papierków że jakby tę aktoreczkę ubraną w ten skafander zapodać do komory prózniowej i wypompować powietrze to by jej flaki wylazły przez dupsko. Obejrzyjcie sobie filmy co się dzieje z grubej blachy stalowymi zbiornikami jak wypompują powietrze. No to może niech wypowie się jakiś wykształcony profesorek z uniwerku co innych "nauczał" ??? no bo ja już głupi jestem i chętnie się doedukuję.

Portret użytkownika drako_tr

Niestety jak widzisz

Niestety jak widzisz Elemelkowi "eksperci" Ci nie pomogą....ale wiesz, o czym pomyślałem?...o taśmie klejącej, jakby tej aktoreczce dupsko nią zakleił, to może flaki by jej nie wyszły...podobno na stacji "ko[ ]micznej" taśma zadziałała Biggrin Lol

Portret użytkownika Bajka

518 baniek dolców, to i można

518 baniek dolców, to i można w balona ładować tępych amerykańców. Ja głupim trzeba być "ludziem" żeby dać wiare w takie bajki, żekoma próznia kosmiczna , czy wiecie jak działają układy ciśnieniowe,  a atmosfera nie ma bariery i jakoś powietrze nie ucieka do kosmosu ? ziemia wisi w pustce lata sobie i kręci się w koło, z prędkością 1666 km/h , a żekomo wokoło słońca jeszcze szybciej ponoć 107 tysięcy kilometrów na godzinę i nie zwieje nam atmosfery, a wystawcie łeb za okno samochodu przy prędkości 300 km/h no tak zaraz odezwie sie jakiś wykształcony matoł że to jest jakoś inaczej niż widac i słychać. Zaraz powie że tam panują inne prawa czy coś w tym stylu wymyśli. Kręcimy się w kółko ale tego nie czujemy widać jedynie ruch gwiazd i na tej podstawie wymyślane są naukowe brednie. Ludzie patrzą w gwiazdy i snują bajki a te pajace trzepią kase na głupcach.

Skomentuj