Nowy satelita NASA będzie badać zachowanie Słońca

Kategorie: 

Satelita IRIS - źródło: NASA
Amerykańska agencja kosmiczna NASA planuje wystrzelenie nowego satelity IRIS (Interface Region Imaging Spectrograph), który będzie przeznaczony do badania Słońca. Jego start odbędzie się już w środę około godziny 19:30 czasu pacyficznego (tj. 5:30 w czwartek czasu polskiego). Satelita zostanie wystrzelony z bazy lotniczej Vandenberg w Kalifornii.

 

Do wystrzelenia satelity zostanie użyta rakieta Pegasus XL. Rakieta ta będzie najpierw wyniesiona na wysokość kilkunastu kilometrów poprzez specjalny samolot Orbital Sciences L-1011, gdzie nastąpi uruchomienie jej silników. IRIS będzie krążyć wokół Ziemi po orbicie polarnej zsynchronizowanej ze Słońcem, która będzie przebiegać bezpośrednio nad biegunami i przecinać równik w tym samym czasie każdego dnia, co pozwoli na nieustanne obserwacje naszej gwiazdy.

 

Satelita IRIS ma za zadanie obserwować w jaki sposób materia słoneczna się porusza, gromadzi energię i się rozgrzewa w trakcie przemieszczania przez dolną część atmosfery gwiazdy, zwanej fotosferą. Warstwa ta jest położona między widzialną powierzchnią a górną atmosferą, gdzie powstaje większość ultrafioletowej emisji.

"Dotychczasowe badania wskazują, że w tym obszarze słonecznej atmosfery występują struktury o szerokościach mniej więcej pomiędzy 150 km. a 250 km., ale długie na ponad 100 tysięcy km. Wyobraźmy sobie gigantyczne fontanny podobne do dżetów, które mają podstawy o rozmiarach Los Angeles, a długość i szybkość taką, że okrążyłyby Ziemię w ciągu 20 sekund. IRIS zapewni nam pierwsze widoki tych struktur w wysokiej rozdzielczości, wraz z informacjami na temat ich prędkości, temperatury i gęstości." - powiedział Alan Title, kierownik naukowy projektu IRIS z Lockheed Martin.

Na pokładzie satelity IRIS będzie się znajdować teleskop pracujący w ultrafiolecie wraz z zainstalowanym wielokanałowym spektografem. Dzięki temu sprzętowi, satelita będzie mógł uzyskać zdjęcia wysokiej rozdzielczości i widma w odstępach kilku sekund, oraz obserwować obszary o rozmiarach około 250 kilometrów.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika morfeusz999

Badajcie badajcie hehe

Badajcie badajcie hehe zwlaszcza ze tyle sie tam dzieje tylko to potwierdzaja hehe.czy zwocil ktos uwage na przelatujacy jasny pomaranczowy obiekt? wyglada jak jasny jowisz albo wenus w kolorze pomaranczowym zdarza .po pewnym czasie gasnie czasem to widze z roznych stron .i to nie zaden lampion bo debil niejestem.sprawdzalem czy to mogla byc jakas stacja kosmiczna ale odpada.

Skomentuj