Nowy samolot kosmiczny wleci na orbitę bezpośrednio z pasa startowego

Kategorie: 

X-37b - Źródło: Kadr z Youtube

Gdy ktoś myśli o locie w kosmos zwykle kojarzy mu się to z potężnymi rakietami startującymi ze specjalnej wyrzutni. Teraz nowa firma z dziedziny astronautyki, chce to zmienić, opracowując statek kosmiczny, który startuje bezpośrednio z pasa startowego jak samolot.

 

Radian Aerospace, waszyngtońska grupa lotnicza, ogłosiła w zeszłym miesiącu, że zebrała 27,5 miliona dolarów funduszy na opracowanie pierwszego w pełni wielokrotnego użytku statku kosmicznego poziomego startu i lądowania. Statek będzie jednostopniowy, co oznacza brak nieznośnych dopalaczy, które potem przypadkowo spadają na Księżyc. Będą również w pełni wielokrotnego użytku, co jeszcze bardziej obniży koszty podróży kosmicznych. 

"Szeroki dostęp do kosmosu oznacza nieograniczone możliwości dla ludzkości” – powiedział w komunikacie Richard Humphrey, dyrektor generalny i współzałożyciel Radian. „Z biegiem czasu zamierzamy sprawić, by podróże kosmiczne były prawie tak łatwe i wygodne jak podróże lotnicze”.

Chociaż dwustopniowe rakiety, takie jak wahadłowiec kosmiczny NASA, istnieją od dawna, nikomu jeszcze nie udało się opracować jednostopniowego statku kosmicznego. Jeśli Radianowi uda się to zrobić, będzie to pierwszy duży postęp, który drastycznie obniży wiele kosztów i technicznych problemów związanych z podróżami w kosmos. 

 

Pojazd nazwany Radian One ma być kosmicznym samolotem przeznaczony do przewożenia pięcioosobowej załogi i przewożenia do 5000 funtów ładunku. Pojazd zostanie wystrzelony na rakietowych saniach, które gwałtownie przyspieszą w dół pasa startowego, a następnie umieszczą samolot na niskiej orbicie okołoziemskiej.  Pomysł polega na oszczędzaniu paliwa na Radian One i używaniu sań rakietowych do przyszłych misji. 

 

Czas pokaże, czy ten samolot kosmiczny kiedykolwiek wystartuje. Jeśli jednak zostanie opracowany, może zapoczątkować nową, odważną erę podróży kosmicznych. Być może w porównaniu z nim samolądujące rakiety Elona Muska wydadzą się archaiczne.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Dziadziuś Lebiatan

Pajacu w papę jebany , w

Pajacu w papę jebany , w rosji to są sztuczne kosmodromy potworzone z czasów wyścigów kosmicznych gdzie oba fejkwe mocarstwa rywalizowały przed światem kto w kosmos poleci, ostatecznie to były rozgrywki psychologiczno medialne, czyli fejki dal takich jak ty.

Portret użytkownika Jack Kulibaja

Każdy kto mysli że to gówno z

Każdy kto mysli że to gówno z obrazka jpg poleci w kosmos to jest skończonym debilem. I na to co pisze są bardzo mocne materiały w interneci oraz telewizji. Ruskie też produkowali atrapy pojazdów kosmicznych które potem lądaowały w oceanie albo w hangarze, na koniec to całe ustrojstwo złomiarze rozbiorą. Proszę popatrzyć nawet na konstrukcję owego statku kosmicznego, to nie ma prawa nigdzie dolecieć. Pelikanom atrapy znajdowane na świecie, one ich kosmicznej wizji nie przeszkadzają.

Portret użytkownika Set

My wiemy, że NASA to pic na

My wiemy, że NASA to pic na wodę, ale proszę, weź zmień swój stosunek do ludzi. To, co jest w pierwszym zdaniu, to najbardziej zjebana, typowo polska postawa, panująca wśród szkolnych gówniarzy i degeneratów. Ten kto myśli inaczej niż ja jest be i nie warty brania pod uwagę. Przeczytałeś ty w ogóle, co napisałeś?

Ja bym takich jak ty postawił pod ścianą i nafaszerował ołowiem, kupiony za wasze własne pieniądze.

Portret użytkownika mw

To gówno, czyli bezzałogowy

To gówno, czyli bezzałogowy wahadłowiec X-37B faktycznie samo nie poleci w kosmos. Jest wynoszone za pomocą rakiety. W kosmosie skrzydła, stateczniki i itd. są absolutnie zbędne. Nawet bezkształtne gówno będzie latało, czyli orbitowało w kosmosie, ale to gówno wraca całe na Ziemię, więc wyrzeźbiono z niego coś na kształt samolotu żeby zachowywało się stabilne lecąc przez atmosferę.

Skomentuj