Nowy rosyjski statek kosmiczny może stanowić element broni antysatelitarnej

Kategorie: 

Źródło: Internet

Amerykański NORAD (North American Aerospace Defense Command) śledzi obecnie wystrzelony przez Rosjan w maju tego roku statek kosmiczny, który zaczyna wykonywać podejrzane manewry w kosmosie. Eksperci sądzą, że zdradza to jego możliwe militarne zastosowanie.

 

Nazwa kodowa tego pojazdu to 2014-28E. Wyniesiono go wraz z trzema rosyjskimi satelitami telekomunikacyjnymi. Amerykanie śledzą różne tego typu nietypowe obiekty i ta sonda kosmiczna wydała im się szczególnie interesująca.

 

Obiekt nie przelatywał na stałej orbicie tylko zmieniał ją tak jakby testował możliwości namierzania i niszczenia satelitów. Niektórzy twierdzą, że być może Rosjanie zbudowali pojazd zdolny do niszczenia kosmicznych śmieci, ale jest to chyba eufemistyczne określenie zniszczenia potencjału satelitarnego ewentualnego przeciwnika. Gdyby Amerykanie nagle zostali pobawieni zdolności do korzystania ze swoich satelitów wojskowych byłoby to katastrofalne dla zdolności bojowej ich armii.

Wiadomo, że broń zdolną do niszczenia satelitów mają na pewno Chińczycy. Postawili na rakiety zdolne do strącania obiektów do kilkuset km nad Ziemią. Sami strącili nią swojego satelitę tworząc chmurę śmieci kosmicznych niebezpieczną do dzisiaj.

Amerykanie mają swoje drony kosmiczne X-37B. Niby nie wolno militaryzować przestrzeni kosmicznej, a Amerykanie zmilitaryzowali projekt Boeinga rozwijany dla NASA i stworzyli drony kosmiczne, które są bezzałogowe i mogą pozostawać w kosmosie bardzo długi czas. Ostatni czas orbitacji wynosił około dwóch lat.

Oznacza to, że Rosjanie musieli stworzyć swoją broń antysatelitarną, bo inaczej przestaliby się liczyć. Na wypadek konfliktu zbrojnego wszelkie wojskowe satelity będą jednymi z pierwszych celów. Tak jak kiedyś kluczowa była przewaga w powietrzu tak teraz bardzo ważna staje się przewaga w kosmosie.

 

W czasach zimnej wojny w ZSRR prowadzono tajny projekt "Istrebitel, Sputnikow”, czyli "Zabójca Satelitów". Oficjalnie wszystko zarzucono na początku lat dziewięćdziesiątych, gdy upadał Związek Radziecki. Prawdopodobnie na bazie tamtej konstrukcji zbudowano pojazd kosmiczny, który może zniwelować przewagę USA w związku z posiadaniem X-37B.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wzór

Dużo na tym portalu ,ruskich

Dużo na tym portalu ,ruskich i rusofilów.
A ja  nic nie mam do USA.
Nie przypominan sobie aby amerykanie mordowali ludzi milionami.
Nie przypominam sobie też, aby mordowali Polaków ,tylko za to że byli Polakami.
Zamiast nienawidzić Jankesów wzielibyście sie za robotę by im dorównać.
To co wysłali w kosmos juz niedługo przestanie działać ,jak wszystko co ruskie.
Nie będzie rubli na obsługę, a niszczyczielem będzie dlatego,że spadnie komuś na głowę.
Przypominam że ruscy nie mają nawet JEDNEGO działającego lotniskowca.
Ale walonki działają Smile

Portret użytkownika lolo

  Taaa... Wladza w Rosji to

 
Taaa... Wladza w Rosji to czysta slowianskosc... po 1/2 czystej... 
 
Ps. U nas tez "nasza czysto slowianska" wladza jest wierna zasadzie tow. Wieslawa:  "Wladzy raz zdobytej nie oddamy nigdy". I na tym polega ciaglosc naszego "kontinuum czasowo-przestrzennego" czyli... "Lenin wiecznie zywy".
 
 
 
 
 

 
Jacy ludzie - takie czasy.

Portret użytkownika achiles

A gdzie się zapodział artykuł

A gdzie się zapodział artykuł o drożejących cenach gryki u ROSJAN, ADMINIE? Był nieprawdziwy, czy został usunięty z innego powodu, bo wbrew śmieszności, to jest bardzo ważna wiadomość w obliczu tego co tu i teraz. 

Portret użytkownika xx

"Gdyby Amerykanie nagle

"Gdyby Amerykanie nagle zostali pobawieni zdolności do korzystania ze swoich satelitów wojskowych byłoby to katastrofalne dla zdolności bojowej ich armii."

Dla nich każda przeciwność losu jest katastrofalna.

Portret użytkownika achiles

Moim skromnym zdaniem

Moim skromnym zdaniem ROSJANIE, postawili na zupełnie inny sposób walki w kosmosie, a będzie, lub już jest nim, nie zestrzeliwanie SATELITÓW, za pomocą pocisków, a unieszkodliwianie tych obiektów, za pomocą zagłuszania ich elektroniki i przejmowania nad nimi całkowitej kontroli, lub wyłączaniem ich, uniemożliwiając ich działanie dla ich właścicieli, tak jak to uczynili z tym krążownikiem najnowszym USA, na morzu CZARNYM  ( DONALDA KUKA  ) w maju tego roku, za pomocą swego jednego ze słabszych w swojej powietrznej flocie, samolotu z zainstalowanym w jego dziobie odpowiednim urządzeniem do zagłuszania ELEKTRONIKIE wszelakiej, ale to jest tylko moje zdanie.

Strony

Skomentuj