Nowy rosyjski satelita Mayak stanie się najjaśniejszym obiektem na niebie

Kategorie: 

Źródło: Boomstarter.ru

Rosyjscy inżynierowie i miłośnicy astronomii chcą wynieść na orbitę okołoziemską swojego własnego satelitę. Jak się dowiadujemy, urządzenie to nie będzie częścią jakiegoś naukowego projektu. Satelita ma po prostu świecić i stanie się najjaśniejszym obiektem na niebie - być może będzie nawet jaśniejszy od Księżyca.

 

Inicjatorzy tego przedsięwzięcia uzbierali ponad 22 tysiące dolarów (1,8 miliona rubli) na rosyjskiej stronie crowdfundingowej Boomstarter. Zespół inżynierów planuje wysłać satelitę Mayak (w języku polskim znaczy "latarnia morska") na orbitę okołoziemską już za kilka miesięcy.

 

Urządzenie posiada bardzo małe rozmiary a po wyniesieniu go na orbitę przekształci się w trójkątny żagiel wykonany z cienkiego materiału polimerowego o powierzchni 16 metrów kwadratowych (zdjęcie na górze). Satelita Mayak będzie orbitować tak aby odbijać światło słoneczne, przez co stanie się najjaśniejszą "gwiazdą" na niebie.

 

Chodzi tylko i wyłącznie o to aby zainspirować innych do tworzenia "sztucznych gwiazd", podobnych do Mayak. Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos może wynieść satelitę przy pomocy rakiety Sojuz 2 już w lipcu, zakładając że wszystko pójdzie zgodnie z planem a projekt zakończy się powodzeniem - pojawiają się bowiem obawy, że Mayak swoim światłem będzie utrudniał obserwacje nieba zarówno miłośnikom astronomii jak i naukowcom.

 

 

Źródła:

https://boomstarter.ru/projects/shaenko/kosmicheskiy_sputnik_mayak#content

http://www.sciencealert.com/a-russian-satellite-could-soon-be-the-brightest-star-in-the-night-sky

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika mirmił

A ja wciąż tesknię za dobrym

A ja wciąż tesknię za dobrym czasem ,kiedy to dzień był dniem zaś noc nocą ... Kiedy to w pogodny bezchmurny dzień "niebo" było niesamowicie niebieskie i "głebokie" a nocą , gołym okiem widać było najdalsze gwiazdy i trzeba było mieć latarkę by wyjść z domu na zewnątrz .. a teraz ? Za dnia zobaczyć można co najwyżej "mleczną kopułę" - gdy nie ma chmur , a w nocy g*wno widać choć latarka nie jest już potrzebna , bo wszędzie latarnie świecą nim jeszcze słońce zajdzie a i gasną jak już jest całkiem widno i do tego głupcy nie wyłączajacy światła tak w domach jak i na zewnątrz nich !

STOP ZANIECZYSZCZENIU ŚWIATŁEM !

Portret użytkownika zydrun

Baba Wanga podobno to

Baba Wanga podobno to przewidziała nazwała to drugim słońcem potem ma powstać następne a po ich zdeżeniu ma nastapic kilka dni ciemności... czyżby przepowiednie działy sie na naszych oczach? dokąd ten świat zmierza ? po co nam drugie słońce zebyśmy przestali sypiac i mogli niewolniczo pracować całe dnie czy m,oże aby zwiększyć zbiory?

Portret użytkownika Gwiezdny podróżnik

A nie zastanawialiście sie

A nie zastanawialiście sie dlaczego nosi nazwe ,( jak piszę powyżej ) : " Latarnia Morska Smile . Moim zdaniem ma to pełnić funkcję jak latarnia morska na morzu ,( Latarnia służy nawigatorom do prowadzenia bezpiecznej żeglugi, a w szczególności do określenia pozycji własnej statku na wodach przybrzeżnych  ) , tylko dla statków kosmicznych obcych cywilzacji Smile .

Portret użytkownika em

Najpierw, dla sprawdzenia,

Najpierw, dla sprawdzenia, zakotwiczą tam mały żagiel, potem nieco większy, a potem walną na nich kilka reklam, żebyśmy nie zapomnieli, że niebo też do nich należy, a te czopki na hemoroidy są super.

Portret użytkownika eva11

chyba jedynie po to,aby nas

chyba jedynie po to,aby nas juz calkiem odseparowac od kazdej zycio dajnej energii,
od slonca juz nas oddizelili wiec teraz zamiast gwiazd bedziemy ogladac satelity,
 
Putin wyslij tych swoich naukowcow na Sybir lepiej!
ja wiem co nalezy zrobic-bojkotowac nauke!
zakaz rozwoju technologi,nauki i wszystkiego co z tym zwiazane,naukowcow na odtrucie i swiat wroci do normalnosci!
 
a moze w tych wszystkich wiadomosciach chodzi jedynie o zle emocje?
bo jak tu byc spokojnym?
 
 
 

Portret użytkownika tubylec

Panikujesz .. przecież możesz

Panikujesz .. przecież możesz patrzeć na gwiazdy, nie musisz na tego satelitę a on ci gwiazd nie zasłoni .. odseparować od życiodajnej energii mogą cię tylko wtedy gdy się poddasz i im na to pozwolisz, bo masz ją wszędzie wokół .. kwestia tylko na czym się skupiasz. Świat nie musi wracać do normalności bo on jest przecież normalny .. już tyle dziedzin życia jest objętych normami że jeszcze tak nigdy nie było .. bo to właśnie oznacza normalność - bycie zgodnym z normami, ustalonymi przez innych oczywiście ale to szczegół Smile Więc zastanów się dwa razy albo więcej gdy prosisz o normalność, bo to właśnie dostaniesz .. normy, ustawy, ramki w które masz się zmieścić .. i żadnych innowacji.

Portret użytkownika Ll

Ten artykuł to bujda na

Ten artykuł to bujda na resorach. Wpisalem w google termin satelita mayak, przekierowalo mnie na forum astrobomiczne. Z tego co tam wyczytałem ta satelita nie bedzie wcale jasniejsza od ksiezyca i nie bedzie wcale najjasniejszym obiektem. Bedzie ona blyskac 2 razy dziennie w dzien to nie bedzie widoczne, jedynie w nocy. Zreszta miedzynarodowa stacja kosmiczna tez jest widoczna czasem w nocy i jakos jej nie zauwqżacie. Wiec ten artykuł to jakas bzdura jak i pewnie polowa tych tu naukowych ciekawostek.

Strony

Skomentuj