Nowy rodzaj światła ultrafioletowego bezpiecznie zabija przenoszone w powietrzu wirusy i inne patogeny

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Rodzaj światła ultrafioletowego o nazwie Far-UVC może zrewolucjonizować sposób, w jaki radzimy sobie z przenoszeniem patogenów w pomieszczeniach, donoszą naukowcy w nowym badaniu.

Naukowcy twierdzą, że technologia oferuje nam nowy sposób na powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusów w porównaniu z istniejącymi środkami kontroli, które obejmują znaczące zmiany w zachowaniu ludzi, takie jak utrzymywanie przestrzeni w pomieszczeniach, dystans fizyczny, noszenie masek lub szczepienie. W przeciwieństwie do tych skutecznych, ale często niepopularnych środków, instalacja oświetlenia wewnętrznego Far-UVC może być tak łatwa, jak wymiana żarówki, twierdzą naukowcy — a skuteczność przeciwdrobnoustrojowa urządzenia jest nie mniej imponująca.

 

Far-UVC szybko zmniejsza liczbę aktywnych drobnoustrojów w powietrzu w pomieszczeniach do niemal zera, dzięki czemu powietrze w pomieszczeniach jest prawie tak samo bezpieczne jak na zewnątrz. Chociaż bakteriobójcze właściwości światła ultrafioletowego C (UVB) są znane od dziesięcioleci, zdolność promieniowania do powodowania oparzeń słonecznych, raka skóry i uszkodzeń oczu u ludzi doprowadziła do ścisłej kontroli nad jego stosowaniem, przy czym promieniowanie UVB jest w dużej mierze ograniczone do sterylizacji sprzętu medycznego.

 

Jednak ostatnie badania nad emiterami dalekiego UV o krótszej długości fali wykazały, że ta część widma UV nie stanowi zagrożenia dla komórek skóry myszy lub człowieka, zachowując zdolność do zabijania patogenów przenoszonych w powietrzu. Jednak dotychczasowe badania ograniczały się głównie do testowania Far-UVC w małych laboratoriach. Aby sprawdzić, czy technologia będzie równie skuteczna w pomieszczeniu o normalnej wielkości, naukowcy zainstalowali pięć lamp Far-UVC w kontrolowanej komorze bioaerozolu o wymiarach 4 x 3 metry i wstrzyknęli strumień bakterii Staphylococcus aureus w aerozolu.

 

 

Według zespołu lampy Far-UVC zmniejszyły do ​​98,4 procent obciążenia patogenami w ciągu kilku minut i utrzymały wskaźnik redukcji patogenów na poziomie 92 procent, zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP). Szybkość wentylacji komory testowej została ustawiona na równoważne zmiany powietrza (eACH) na godzinę dla komory testowej, ale promieniowanie Far-UVC zostało ustawione na 184 wymian powietrza, co według zespołu jest lepsze niż jakiekolwiek inne podejście do dezynfekcji w pomieszczeniach.

 

 

Światło ultrafioletowe jest łatwe w instalacji, niedrogie, nie wymaga od ludzi zmiany zachowania, a dowody z wielu badań sugerują, że może to być bezpieczny sposób zapobiegania przenoszeniu jakiegokolwiek wirusa, w tym SARS-COV-2 i jego wariantów, a także grypy oraz wszelkie potencjalne przyszłe wirusy pandemiczne.

 

Wyniki badań są publikowane w czasopiśmie Scientific Reports.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q

Zwykły katar (nieżyt) jest

Zwykły katar (nieżyt) jest chorobą wywołaną przez wirusa - może nie ? Wirus wnika do komurki żywiciela i zmusza ją (podłączając swoje DNA do jej systemu) by go namnażała , tak to działa .. Gdy zainfekowana komurka zajęta jest "produkcją" kopii jakiegoś wirusa to nie może prawidłowo wykonywać swojej założonej w organiźmie funkcji i stan taki nazywamy chorobą wirusową.

Ignorowanie faktów , odkryć naukowych i wiedzy nie powoduje że tego "czegoś" nie ma. Co Ty myślisz , że ktoś sobie wirusy "wymyślił" a reszta świata mu uwierzyła na słowo bez sprawdzenia ??? Każde odkrycie medyczne ( i nie tylko) jest wielokrotnie potwierdzane / bądź nie - przez innych badaczy w innych krajach i dopiero po globalnym uznaniu jakiegoś faktu uznaje się to za prawdę. Nie myl dziedziny wiedzy z nieuczciwymi praktykami mającymi na celu osiąganie swoich zamierzeń z wykorzystaniem tej wiedzy jak to było z covid-em.

Portret użytkownika 696

Ted chyba masz rację.

Ted chyba masz rację. Opracowali pewnie nową diodę UV w przystępnej cenie. Kiedyś szukałem diód do lampy owadobójczej. Diody o podobnej długości fali światła jak świetlówki UV były bardzo drogie. To były ceny około 80 - 90 zł za sztukę.

Portret użytkownika Ted

Nie do końca jest prawidłowe

Nie do końca jest prawidłowe określenie " nowy rodzaj światła ". Tu raczej chodzi o użycie elementów LED emitujących ultrafiolet z zakresu 200 do 240 nm ( produkowane są dotychczas diody elektroluminescencyjne Smile dla emisji 207 nm i 222 nm )
Co do nieszkodliwości to mam duże wątpliwości, choć podstawową kwestią jest natężenie tego promieniowania padającego na skórę i oczy.

Zniszczę tą planetę.

 

Portret użytkownika Kwazar

Fajnie, tylko po co ?  Te

Fajnie, tylko po co ?  Te drobne ustrojstwo było na długo przed człowiekiem na Ziemi i będzie na długo po nim i spoko w sumie NIEGROŹNE. No, bo np. na Ebolę to niczego nie wymyślono a to chyba jest trochę ważniejsze ale nic się na to nie poradzi Smile

Portret użytkownika spokoluz

Jako dziecko pamiętam , że

Jako dziecko pamiętam , że kiedyś tak jeszcze 25 lat wstecz w przychodniach w gabinetach i pomieszczeniach laboratoryjnych świeciło się zawsze na niebiesko całą noc - czy było to coś innego niż światło ultrafioletowe ?

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Q

Tak , to było coś innego ...

Tak , to było coś innego ... czyli świetlówki z niebieskim luminoforem (takie jak w dyskotekach) , które przepuszczają tylko niewielką część światła UV które w rzeczywistości swietlówka wytwarza. "Surowa" świetlówka bez luminoforu (czyli substancji pokrywającej wnętrze szklanej rury odpowiedzialnej za zamianę ultra fioletu w światło widzialne) wytwarza wyłącznie światło UV i jest to światło bardzo szkodliwe dla wszystkiego co żywe. A tu opracowano emiter takiego zakresu światła UV , które zabija bakterie ale nie szkodzi ludziom , zwierzętom i roślinom.

Skomentuj