Nowy robot kroczący ze Szwajcarii umie nawet korzystać z windy

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Inżynierowie ze Szwajcarii skutecznie rozwijają nowatorskiego robota kroczącego o nazwie ANYmal. Jest to czworonożne urządzenie przeznaczonego do samodzielnego funkcjonowania w trudnym terenie. 

Eksperci wykazali nawet, że robot jest w stanie manualnie przywołać windę. Na nagraniu widać, że udaje mu się to całkiem zgrabnie. W stworzenie robota zaangażowani byli inżynierowie ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu.

 

Robot ANYmal działa autonomicznie i porusza się w dowolnym terenie skanując go stale i decydując jak pokonać okoliczne przeszkody. Można powiedzieć, że za pomocą wbudowanej kamery i czujników laserowych, robot „widzi” otoczenie i tworzy z tego cyfrową mapę, oraz precyzyjnie określa swoją lokalizację. Na podstawie tych informacji, urządzenie może być w stanie zaplanować trasę i wybrać punkty podparcia podczas chodzenia.

 

ANYmal pracuje na baterii, co umożliwia, jego działanie do dwóch godzin bez ładowania. Czas pracy urządzenia z pewnością jeszcze nie zachwyca, ale to koszt tego, że na pokładzie musi się znajdować wiele różnych czujników, zwłaszcza optycznych i termicznych, a także kamer, mikrofonów czy oświetlenia.

 

Roboty kroczące stają się coraz bardziej zaawansowane. Znane są takie konstrukcje wyprodukowane przez inżynierów z USA i Chin, teraz dzięki szwajcarskiej konstrukcji do wyśckigu technologicznego w tej dziedzinie dołącza też Europa.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj