Nowy rekord wydajności reaktora fuzyjnego W7-X

Kategorie: 

Źródło: Max-Planck-Institut für Plasmaphysik

Instytut Fizyki Plazmowej im. Maxa Plancka w Greifswaldzie powiadomił o kolejnym sukcesie w pracach nad swoim reaktorem fuzyjnym. Wendelstein 7-X ustanowił nowy rekord temperatury plazmy i czasu jej utrzymania dla stellaratorów.

 

Niemieccy fizycy, którzy pracują przy reaktorze W7-X ogłosili, że w trakcie najnowszych eksperymentów udało się rozgrzać plazmę do temperatury aż 40 milionów stopni Celsjusza przy zachowaniu gęstości 0,8 x 1020 cząstek na metr sześcienny i podtrzymaniu jej przez 26 sekund. Naukowcy dodają, że uzyskano 18 razy lepszy wynik, niż podczas ostatniego testu.

Źródło: IPP

Ostatecznym celem jest rozgrzanie plazmy do temperatury 100 milionów stopni Celsjusza. Dopiero wtedy będzie można zapoczątkować syntezę jądrową, która pozwoli uzyskać dodatni bilans energetyczny. Chodzi o to, aby w wyniku fuzji jądrowej można było uzyskać więcej energii od tej, którą należy włożyć w rozgrzanie i utrzymanie plazmy w ekstremalnie wysokiej temperaturze. Wówczas moglibyśmy rozpocząć produkcję czystej i taniej energii na masową skalę.

 

Oczywiście mimo wielu prób, jeszcze żaden zespół naukowy nie doszedł do tego etapu. Rekord pobity przez reaktor Wendelstein 7-X dotyczy tylko stellaratorów. Największym sukcesem mogą pochwalić się naukowcy z Chin, którzy pracują przy tokamaku EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak). W 2016 roku udało im się rozgrzać plazmę do temperatury 50 milionów stopni Celsjusza i podtrzymano ją przez 102 sekundy.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Exart

40mln st. C to 40 000 273 st.

40mln st. C to 40 000 273 st. K. Bardzo dokładny pomiar temperatury. Iście niemiecka pracyzja. Pozostaje trzymać kciuki za osiągnięcie docelowych 100000273 K. Wink

Jest taki dowcip. W muzeum paleontologicznym zwiedzajacy pyta przewodnika jak stare sa kosci ktoregos z eksponowanych dinozaurow. Maja 60mln trzy lata i 6 miesiecy odpowiada. - Nabijasz sie? - pyta zniesmaczony rozmowca. -Skadze - odpowiada pracownik - Mialy rowno 60mln lat kiedy 3 i pol roku temu rozpoczelem tu prace.

Portret użytkownika alojzy

"40mln st. C to 40 000 273 st

"40mln st. C to 40 000 273 st. K. Bardzo dokładny pomiar temperatury."

Tak podziwiasz dokładność, a nawet nie zauważyłeś, a faktycznie jest ona o dwa rzędy wielkości lepsza, bo to 40 000 273,15 st. K.  Teraz dopiero podziwiaj.

Skomentuj