Nowy potężny teleskop Pentagonu będzie ostrzegał przed niebezpiecznymi asteroidami

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ogromne ilości obiektów znajdujących się w przestrzeni kosmicznej od dawna stanowią problem w eksploracji kosmosu. Wokół naszej planety przelatuje dużo kosmicznego gruzu, asteroidy, ale także zużyte satelity, dopalacze rakietowe i inne rodzaje substancji stanowiących konsekwencje ludzkiej obecności nad Ziemią. Wszystko to tworzy konglomerat obiektów, które wirują wokół orbity, tworząc spory tłok i zagrożenie dla ziemskich urządzeń. Amerykanie postanowili zbudować dedykowany teleskop do poszukiwania i katalogowania takich obiektów.

Przez wiele lat Pentagon był niepokojony możliwością kolizji, która byłaby spowodowana przez szacowane 500 tysięcy kawałków "kosmicznego gruzu". We wtorek Departament Obrony przedsięwziął kolejny znaczący krok w kierunku monitorowania wszystkich kosmicznych śmieci wirujących w przestrzeni kosmicznej. Powstał gigantyczny teleskop, który będzie przeznaczony specjalnie do odnajdowania całego bałaganu.


We wtorek teleskop został oficjalnie przeniesiony do Sił Powietrznych podczas ceremonii w White Sands Missile, bazie w Nowym Meksyku. Będzie monitorował obiekty nawet tak małe, jak piłka do baseballa, także w szerokiej perspektywie.  Zaawansowana technnologia 90-tonowego teleskopu pozwoli przejść z możliwości widzenia kilku dużych obiektów do widoku 10 tysięcy obiektów wielkości promienia słomki.


Twórcy dodają, że teleskop będzie także wykorzystywany przez NASA do monitorowania asteroid i innych obiektów znajdujących się blisko Ziemi, które mogłyby w jakikolwiek sposób zagrażać bezpieczeństwu.

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj