Nowy pomysł naukowców na realizację odległych podróży kosmicznych. Czy astronauci będą jeść własne odchody?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zespół badawczy z Uniwersytetu Stanowego Pensylwania postanowił stworzyć żywność dla astronautów, wykorzystując do tego wyłącznie ich własne odchody oraz specjalnie wyselekcjonowane bakterie. Powstałe substancje mają być pozbawione patogenów i będą mogły być wykorzystywane do produkcji kosmicznej żywności.

Żywienie się podczas podróży kosmicznych jest od zawsze sporą wyzwaniem dla jakichkolwiek misji, więc naukowcy nie przestają poszukiwać rozwiązania dla tego problemu. Szczególne utrudnienia sprawiają długie loty kosmiczne – zapasy muszą być wystarczające, nie zajmować zbyt wiele cennej ładowności, muszą także być wystarczająco odżywcze i proste w konsumpcji.

 

Naukowcy poddali ludzkie odchody procesowi fermentacji beztlenowej, przy zastosowaniu specjalnie wyselekcjonowanych drobnoustrojów. Następnie z rozdrobnionych odpadów pobrano wszystkie cenne substancje odżywcze i przy zastosowaniu reaktora mikrobiologicznego „wyhodowano” z nich nową żywność.

Metan wytworzony podczas fermentacji beztlenowej także znalazł swoje zastosowanie. Podawano go bakterii Methyloccus capsalutus – już używanej przez przemysł do produkcji biomasy, a także pasz dla zwierząt.

 

Pożywienie powstałe z odchodów posiada 52 % białka i 36 % tłuszczu, co może zapewnić astronautom dość dużą wartość odżywczą. W rzeczywistości cały proces produkcji „jedzenia” możemy porównać do przechodzenia odchodów przez szereg różnych filtrów. Podczas podróży tak długiej, jak na Marsa, załadowanie statku kosmicznego wystarczającą ilością pożywienia jest niemożliwe – generowałoby to ogromne koszty w postaci zużytego paliwa rakietowego.

 

Uprawianie żywności poprzez hydroponikę – bezglebową hodowlę roślin – także stanowi opcję, jednak zajmuje znacznie więcej czasu i energii. Dlatego naukowcy sądzą, że to właśnie recykling naszych odpadów będzie najbardziej skuteczną strategią w wyżywieniu astronautów.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika mirmił

Dopuki nie opanujemy

Dopuki nie opanujemy technologii rodem ze Star treka , to o jakichkolwiek lotach kosmicznych będziemy sobie mogli co najwyżej film zrobić - tak jak do tej pory. Do lotów między gwiezdnych niezbędna jest prędkość nadświetlna (!) , do przetrwania podróży osłony z pola siłowego i replikatory żywności oraz wszystkiego co niezbędne. A także generator grawitacji i przestrzeń życiowa dla załogantów , bo gnieździć w ciasnocie to się można w promie lecącym na niską orbitę satelitę zamontować.. A na samym wstepie potrzebujemy solidnego generatora energii np: reatora termojądrowego . I pewnie tak jak to przewidzieli twórcy owej kultowej serii sci-fi , przyjdzie nam (ludzkości) jeszcze na to wszystko poczekać jakieś 100~200 lat . Ale najpierw "człowieki" muszą same se we łbach poukładać jak trzeba , bo póki co ludzka arogancja ,chciwość i głupota kwitnie jak storczyk na gównie. I tyle w tym temacie. 

Portret użytkownika Furek

Po 25 latach wkońcu się

Po 25 latach wkońcu się doczekałem.

I teraz ja mogę pośmiać się z ludzi którzy mówili wtedy, że jestem niepoważny myśląc, że przyjda czasu w ktorych ludzie z gówna będą robić żywność. 

I kto teraz wyszedł na hipokrytę. Ha ha ha....

Portret użytkownika ampa

Wszechświat mamy wewnętrzny a

Wszechświat mamy wewnętrzny a nad głowami ocean wody(5 rzek hadesu-5 warstw "atmosfery"). Nie wierzcie w to co wam mówią tylko sami przeanalizujcie wszystkie okruszki. Jeszcze nikt nie był w kosmosie bo go nie ma przynajmniej w takiej wersji jak nas uczą lub pokazują. Analiza falowodów oceanicznych potwierdza zachowanie dźwięku w "atmosferze". A dlaczego nie spada nam na głowę jak to już kiedyś miało miejsce? Szukajcie garnca złota na "końcu" tęczy pomoże wam w tym żyroskop z dwoma stopniami swobody.

Portret użytkownika debaucher

To będzie takie perpetuum

To będzie takie perpetuum mobile...Prawie...Nażresz się na start,a później już samo będzie się nakręcać Lol

Qwa,a mogłem zostać naukowcem z jakiegoś zjebanego University of ...fucking somewhere...

P.S. Kiedyś była taka kapela "Nauka o Gównie".Rzeczywistość naprawdę wymiata Lol

Każdy ma z tego życia dokładnie tyle,ile SAM sobie weźmie.

Skomentuj