Nowy lek imituje wpływ ćwiczeń na utratę wagi

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Najnowsza odkrywcza substancja farmakologiczna, o kryptonimie SLU-PP-332, stwarza nadzieje na rewolucję w dziedzinie leczenia otyłości i innych chorób metabolicznych. W wyniku obiecujących badań na myszach, istnieje szansa, że ten lek może stać się kluczowym elementem walki z problemem nadwagi i chorobami związanymi z zaburzeniami metabolizmu. Co najważniejsze, SLU-PP-332 osiąga te cele bez konieczności wykonywania żadnych aktywności fizycznych, co czyni go wyjątkowym narzędziem "naśladującym ćwiczenia".

 

 

Lek ten, opracowany i przetestowany przez profesora farmakologii na Uniwersytecie Florydy oraz jego zespół, został zaprojektowany w celu stymulacji mięśni organizmu. Efektem tego jest zwiększenie metabolizmu i utrata masy ciała u otyłych myszy. Co więcej, lek ten zwiększa wytrzymałość zwierząt, pozwalając im biegać o niemal 50% dłużej niż dotychczas. Jednak najbardziej fascynującym aspektem SLU-PP-332 jest jego zdolność do naśladowania korzyści płynących z regularnych ćwiczeń fizycznych, bez konieczności ich wykonywania.

 

Niezmiennie stojący na początkowym etapie badań SLU-PP-332 kryje w sobie olbrzymi potencjał terapeutyczny. Jest to potencjalnie rewolucyjny związek w leczeniu schorzeń takich jak otyłość, cukrzyca i utrata mięśni związana z wiekiem. Mimo że istnieją już leki, takie jak Ozempic, które osiągnęły znaczące sukcesy w kontroli apetytu i leczeniu chorób metabolicznych, SLU-PP-332 proponuje zupełnie nowe podejście. W przeciwieństwie do innych leków, nie wpływa on na apetyt i ilość spożywanego pokarmu. Zamiast tego aktywuje naturalny szlak metaboliczny, który normalnie reaguje na aktywność fizyczną. Można by rzec, że ten lek oszukuje organizm, sprawiając, że ten myśli, iż poddaje się intensywnemu treningowi, co z kolei prowadzi do zwiększonego zużycia energii i przyspieszenia metabolizmu tłuszczów.

 

W ostatnim badaniu, opublikowanym w renomowanym czasopiśmie Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics, zespół naukowców z University of Florida, Washington University oraz Saint Louis University poddał testom lek SLU-PP-332 na otyłych myszach. Myszy otrzymywały dawkę leku dwukrotnie dziennie przez okres miesiąca, co zaowocowało zadziwiającymi efektami. Te szczególnie otyłe myszy przybrały aż 10 razy mniej tkanki tłuszczowej niż ich odpowiednicy, które nie były leczone tym związkiem, oraz straciły 12% swojej masy ciała. Warto zaznaczyć, że myszy te nadal spożywały tę samą ilość pożywienia i nie wykonywały dodatkowych ćwiczeń fizycznych. Oznacza to, że SLU-PP-332 znacząco zwiększa wydatkowanie energetyczne organizmu, nawet w czasie spoczynku.

 

Mechanizm działania SLU-PP-332 opiera się na oddziaływaniu z grupą białek w organizmach zwanych ERR, które odgrywają kluczową rolę w aktywacji szlaków metabolicznych w energochłonnych tkankach, takich jak mięśnie, serce i mózg. Te białka są aktywowane podczas wykonywania ćwiczeń, ale do tej pory trudno było osiągnąć to za pomocą farmaceutyków. Jednak SLU-PP-332 okazał się skutecznym stymulantem dla tych białek, co znalazło swoje odzwierciedlenie w badaniach. Wcześniejsze eksperymenty wykazały, że myszy o normalnej masie ciała, które poddano leczeniu tym związkiem, były w stanie biegać o 70% dłużej i pokonywać dystanse o 45% dłuższe niż myszy nieleczone.

 

Poza potencjałem w zakresie kontroli wagi ciała, SLU-PP-332 może również znaleźć zastosowanie w leczeniu niewydolności serca. Badacze zauważyli, że ten związek wspiera rozwój mięśnia sercowego u myszy, co sugeruje, że może stanowić efektywny środek przeciwdziałania niewydolności serca – chorobie, która dotyka miliony ludzi na całym świecie.

 

Profesor farmakologii na Uniwersytecie Florydy, Thomas Burris, tłumaczy mechanizm działania SLU-PP-332 w następujący sposób: „Ten związek praktycznie sprawia, że mięśnie szkieletowe przechodzą przez te same zmiany, które obserwuje się podczas treningów wytrzymałościowych. Kiedy podajesz ten lek myszom, widzisz, że metabolizm całego organizmu przechodzi na wykorzystywanie kwasów tłuszczowych, co przypomina efekty postu lub regularnych ćwiczeń. Efektem tego jest utrata masy ciała u zwierząt”. To z pewnością niezwykła perspektywa, która może przyczynić się do rewolucji w dziedzinie medycyny i zdrowia ludzkiego. Jednakże, jak wskazują badacze, droga do zrozumienia pełnego potencjału i bezpieczeństwa tego leku jest jeszcze długa i wymaga dalszych badań klinicznych. Niemniej jednak, jego obiecujące wyniki na myszach stanowią zachętę do dalszych badań i mogą przynieść nową nadzieję osobom borykającym się z problemem otyłości i chorobami metabolicznymi.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Cojestgrane

Oczywiście znowu coś odkryli

Oczywiście znowu coś odkryli tak jak odkryli już multum różnych tabletek na wszystko, problem jest tylko jeden, nie ma tego wszystkiego co  odkryli w aptekach ani na receptę i ten cudowny lek też na bank nagle utonie w głębinach wszystkich innych cudownych leków na wszystko bo jak człowiek nie tyje i nie żre to państwo nie ma kasy więc ten lek nigdy do sprzedaży nie wejdzie.

Skomentuj