Nowy kosmiczny teleskop TESS odkrył pierwsze planety pozasłoneczne

Kategorie: 

Źródło: NASA's Goddard Space Flight Center/MIT

Teleskop kosmiczny TESS agencji NASA, który w maju 2018 roku trafił na orbitę okołoziemską, zastąpił słynny teleskop Keplera w poszukiwaniu planet pozasłonecznych. Naukowcy poinformowali właśnie, że TESS odkrył już trzecią egzoplanetę.

 

Nowy instrument obserwacyjny, który poszukuje odległe planety metodą tranzytu, dokonał właśnie odkrycia w gwiazdozbiorze Sieci. Planeta o nazwie HD 21749b orbituje wokół jasnej gwiazdy karłowatej, która oddalona jest od Słońca o około 53 lata świetlne.

 

HD 21749b to prawdopodobnie planeta gazowa, która jest 3-krotnie większa i aż 23 razy bardziej masywna od Ziemi. Jest to jedna z trzech planet, które należą do tego systemu gwiezdnego. Wśród nich jest superziemia Pi Mensae b, która wykonuje jeden pełny obrót wokół gwiazdy macierzystej w 6,3 dnia, oraz LHS 3844b, która dokonuje tego w zaledwie 11 godzin. Tymczasem HD 21749b potrzebuje 36 dni, aby wykonać pełny obrót wokół tej gwiazdy.

Źródło: NASA

Wszystkie trzy planety w tym systemie gwiezdnym zostały odkryte w ciągu trzech pierwszych miesięcy pracy teleskopu TESS. Diana Dragomir z Instytutu Astrofizyki i Badań Kosmicznych Kavli MIT twierdzi, że dowody wskazują na obecność jeszcze jednej, czwartej planety w tym układzie gwiezdnym.

 

Teleskop TESS przez okres dwóch lat będzie przeglądał 85% nieba w poszukiwaniu egzoplanet. Cztery kamery pokładowe obserwują każdy sektor nieba przez 27 dni w poszukiwaniu zmian jasności gwiazd, które mogą wskazywać na obecność planet. W pierwszym roku pracy, TESS przestudiuje gwiazdy nieba południowego, a w kolejnym roku skupi się na niebie północnym. Podczas całej misji, teleskop zbada około 500 tysięcy gwiazd, a naukowcy szacują, że dzięki jego pracy uda się namierzyć ponad 20 tysięcy egzoplanet.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj