Nowy eksperyment może rozwiązać tajemnicę ciemnej materii

Kategorie: 

Źródło: Internet

Dowody astrofizyczne sugerują, że Wszechświat zawiera dużą ilość ciemnej materii nieoświetlonej, lecz mimo zdecydowanych wysiłków wielu grup eksperymentalnych, nie zaobserwowano jej wyraźnego sygnału. Jedynym wyjątkiem jest eksperyment o nazwie DArk MAtter (DAMA), który mógł zaobserwować ciemną materię w swojej matrycy detektorów.

 

Nowy eksperyment COSINE-100, który opiera się na podziemnym detektorze ciemnej materii w laboratorium Yangyang w Korei Południowej, rozpoczął analizę ustaleń DAMA. COSINE-100 to pierwszy wystarczająco czuły eksperyment, który umożliwia przeprowadzenie takich testów i może zastosować jodek sodu – ten sam materiał, z którego wykonane są detektory DAMA.

 

COSINE-100 rejestruje dane od 2016 roku i posiada już wstępne rezultaty, dotyczące ustaleń DAMA. Pierwsza faza pracy nowego eksperymentu polega na odnalezieniu ciemnej materii poprzez szukanie nadmiaru sygnału ponad oczekiwanym tłem w detektorze, z odpowiednią energią i charakterystykami. W tym początkowym badaniu, naukowcy nie znaleźli nadmiaru sygnału w swoich danych, co stawia roczny sygnał modulujący DAMA w sprzeczności z wynikami z innych eksperymentów. Naukowcy zaangażowani w projekt COSINE-100 twierdzą jednak, że pełne potwierdzenie lub odrzucenie wyników DAMA zajmie kilka lat.

Źródło: Uniwersytet Yale

W eksperymencie COSINE-100 zastosowano 8 kryształów z niskim tłem, wykonanych z jodku sodu z domieszką talu, rozmieszczonych w macierzy 4x2, co daje łączną masę docelową 106 kg. Każdy kryształ jest połączony z dwoma czujnikami fotoelektrycznymi, aby zmierzyć ilość energii osadzonej w krysztale.

 

Zespoły kryształów zanurzone są w 2200 litrach cieczy emitującej światło, co pozwala zidentyfikować, a następnie zredukować tła promieniowania, obserwowane przez kryształy. Detektor jest umieszczony w zagnieżdżonym układzie miedzianych, ołowianych i plastikowych elementów osłonowych, aby zmniejszyć wkład tła z zewnętrznego promieniowania i mionów promieniowania kosmicznego.

 

W eksperymencie bierze udział 50 naukowców z Brazylii, Indonezji, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika LordOfTheBots

Chcą badać ciemną energię i

Chcą badać ciemną energię i ciemną materię? To dlaczego nie zaczną od zbadania chembusterów? Dlaczego ignorują odkrycia Wilhelma Reicha? Dlaczego nie sięgną do prac Maxwella? Moim zdaniem nie chodzi by naprawdę odkryć naturę tzw "ciemnej energii i materii" ale by tak gonić króliczka aby go nie złapać Język

Portret użytkownika Exart

Noo... nie. Dowodem na jej

Noo... nie. Dowodem na jej istnienie, a przynajmniej przesłanką uprawdopodabniającą hipotezy o niej są potężne oddziaływania obserwowane w skalach galaktycznych, których nijak nie udaje się wytłumaczyć niczym co tam widzimy. Wygląda to dosłownie jakby znaczna część oddziąływań grawitacyjnych w największej skali pochodziła od czegoś dominującego zwykłą materię, a przy tym jakby tego czegoś nigdzie nie było Smile więc postulat "ciemnej materii" pasuje jak najbardziej. Nie wiemy jednak czym jest i w ostateczności czy w ogóle jest, rozumiemy jednak że coś za ten efekt musi odpowiadać.

Portret użytkownika Witek

Niezupełnie, teoria obecnie

Niezupełnie, teoria obecnie obowiązująca nie wyjaśnia obserwowanych zjawisk dlatego postuluje się istnienie ciemnej materii i ciemnej energii, które rozwiązują ten problem teoretycznie. Może to oznaczać dwie rzeczy: 1. materia i energia taka istnieje, 2. teoria jest do bani;  Ponieważ właściwości ciemnej materii i ciemnej energii są takie że nie można ich zaobserwować skłaniam się do drugiego postulatu. Tym bardziej że jest już teoria unifikująca teorię kwantową i teorię względności w której wszystko się zgadza bez postulowania takiej ciemnej materii i energii (zaznaczam że nie jest to teoria strun), wg tej teorii została np. obliczona teoretycznie masa elektronu, która potwierdziła się w praktyce po dokonaniu najnowszych pomiarów doświadczalnych. Ciemna materia i ciemna energia to wyłącznie teoria, która przypomina mi gawędy o eterze na krótko przed Einsteinem.

Skomentuj