Nowy egzoszkielet rewolucjonizuje proces chodzenia

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Kanadyjscy inżynierowie opracowali egzoszkielet, który zmniejsza koszty metaboliczne podczas chodzenia. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Science naukowcy opisują swój system i sposób jego działania. Samo chodzenie wymaga kosztów metabolicznych.

 

 

Energia jest zużywana w różny sposób na różne części stóp, nóg, miednicy i tułowia. Wcześniejsze badania wykazały również, że przy każdym kroku noga uniesiona w powietrze musi zastosować siłę hamowania podczas lądowania, aby zapobiec przetoczeniu się osoby do przodu. To właśnie ta czynność jest szczególnie kosztowna dla mięśni, ponieważ muszą one obciążać i utrzymywać siłę hamowania, a także lekko się rozciągać.

 

W najnowszej pracy naukowcy wykorzystali hamowanie systemów mechanicznych do opracowania egzoszkieletu, który przejmuje część hamowania, które występuje podczas chodzenia, zmniejszając w ten sposób ogólne koszty metaboliczne chodzenia.

 

Podczas opracowywania egzoszkieletu naukowcy starali się uchwycić część energii traconej podczas chodzenia, więc dodali mały generator. Posiada linki, które mocują się do nóg i napinają się, gdy noga wchodzi w pozycję hamowania. Opór generatora wytwarza niewielką siłę hamowania, uwalniając nogę od konieczności wykonywania całej pracy. W ten sposób egzoszkielet nie tylko zmniejsza koszty metaboliczne podczas chodzenia, ale także wytwarza niewielką ilość energii elektrycznej – 0,25 W na cykl chodzenia.

 

Testy wykazały, że egzoszkielet zmniejsza stres użytkowników średnio o 3,3%. Autorzy badania zauważają jednak, że to wystarczy, aby osoby pokonujące duże odległości zauważyły różnicę.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj